ՀՀ Պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանն օրերս հրաժարականի մասին դիմում էր ներկայացրել` կոլեկտիվում առաջացած խնդիրների պատճառով, դեկտեմբերի 25-ի մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը եւ հավելել է, որ չի հաստատել դիմումը, հույս հայտնելով, որ կգտնվի առավել խելամիտ լուծում:
«Եթե կա տնտեսական ճգնաժամ, ապա ինչու չի կարող ճգնաժամ լինել նաեւ ստեղծագործկան կոլեկտիվներում: Ես վստահ եմ, որ առաջացած խնդիրները կարելի է հանգիստ լուծել»,-ասել է նախարարը:
Ըստ նրա, չի կարելի թույլ տալ այնպիսի իրավիճակ, որի դեպքում Հայաստանը կարող է մնալ առանց Պետական կամերային նվագախմբի:
«Ես կտրականապես դեմ եմ Պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարի հրաժարականին, քանի որ վստահ եմ, որ այն քաղաքականությունը, որի դեպքում կարելի է հրաժարվել արդեն կայացած պրոֆեսիոնալներից, հույսը դնելով առկա մարդկային ռեսուրսների վրա, չի կարող ապահովել ոլորտի տեւական զարգացումը: Իսկ Արամ Ղարաբեկյանը նոր որակ եւ եվրոպական ճաշակ ներմուծեց հայ իրականության մեջ»,-ասել է Հասմիկ Պողոսյանը` միաժամանկ հավաստիացնելով, որ Հայաստանը չի մնա առանց Պետական կամերային նվագախմբի:
Ինչպես ասել է նախարարը, Ա.Ղարաբեկյանը շարունակում է զբաղեցնել գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը, իսկ նվագախմբում նշանակվել է նոր գործադիր տնօրեն:

Художественный руководитель Государственного камерного оркестра Армении Арам Карабекян на днях подал заявление об уходе в связи с возникшими в коллективе проблемами, на прошедшей 25 декабря пресс-конференции заявила министр культуры РА Асмик Погосян и добавила, что не утвердила заявление, выразив уверенность в том, что будет найдено разумное решение.
“Если возможен экономический кризис, то почему же не может быть кризиса в творческих коллективах. Я уверена, что возникшие проблемы можно спокойно решить”, – сказала министр культуры.
По ее словам, нельзя допустить ситуацию, при которой Армения может остаться без Государственного камерного оркестра.
“Я категорически не согласна с отставкой художественного руководителя Государственного камерного оркестра, так как уверена, что политика, согласно которой можно отказываться от уже состоявшихся профессионалов, надеясь на существующий человеческие ресурсы, не может обеспечить продолжительное развитие сферы. А Арам Карабекян внес в армянскую реальность новое качество и европейский вкус”, – отметила Асмик Погосян, одновременно уверяя, что в Армении не может не действовать Государственный камерный оркестр.
Как сообщила министр культуры РА, Арам Карабекян продолжает занимать должность художественного руководителя, а в оркестре назначен новый исполнительный директор.