«Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը դժգոհ է թատերական եւ տպագրական ոլորտների աշխատանքից: Առաջին ոլորտում 2009 թվականին լուծում չստացան մի շարք գլոբալ խնդիրներ, իսկ երկրորդում` մտածելով քանակի մասին, մոռացան բովանդակության եւ տպագրության որակի մասին»,-հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, թատրոնի եւ տպագրության ոլորտներում հարկավոր է փոփոխություններ կատարել աշխատանքի սկզբունքների մեջ եւ որոշել առաջնայնությունները:
«Գալիք տարում նախարարությունը միջոցներ կձեռնարկի իրավիճակը բարելավելու ուղղությամբ»,-ասել է Հ.Պողոսյանը:
Անդրադառնալով թատրոնի ոլորտին` նախարարը նշել է. «Ես կարծում եմ, որ Երեւանի պետական երիտասարդական փորձարարական թատրոնը վաղուց արդեն չի համապատասխանում իր կոչմանը, իսկ «Գոյ» թատրոն-լաբորատորիան արդեն կայացել է, եւ ոչ միայն այդ երկու թատրոնների, այլ նաեւ հանդիսատեսի համար ճիշտ կլինի նրանց միավորումը»:

“Министерство культуры Армении недовольно работой в театральной и типографской сферах. В первой сфере за 2009 год не нашли решения нескольких глобальных проблем, а во второй – думая о количестве, забыли о качестве содержания и издания”, – заявила министр культуры Армении Асмик Погосян на итоговой пресс-конференции 25 декабря.
По ее словам, в театральную и типографскую сферы необходимо внести изменения в принципы работы и определить приоритеты.
“Произведения современных армянских писателей печатаются без должного выбора и публикуются не в соответствии со стандартами качества типографии. В будущем году Минкульт в рамках своих полномочий примет меры по улучшению состояния в данной сфере”,- отметила Асмик Погосян.
Говоря о театральной сфере, министр культуры отметила: “Я думаю, Государственный молодежный экспериментальный театр Еревана давно уже не соответствует своему предназначению, а театр-лаборатория “Гой” успел состояться, и не только для обоих театров, но и для зрителя будет правильным их объединение”.