Ձյուդոիստ Հովհաննես Դավթյանը 2009թ. աշխարհի առաջնությանը 60 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալ նվաճեց:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Դավթյանն ասաց, որ 2009 թվականն իր համար հաջող էր: «Ես ուրախ եմ, որ աշխարհի բրոնզե մեդալակիր դարձա: Ձյուդոն դժվար սպորտաձեւ է, եւ եթե քեզ հաջողվում է առաջնությունից մեդալով վերադառնալ, դա արդեն մեծ հաջողություն է»,- ասաց աշխարհի բրոնզե մեդալակիրը:
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գեւորգյանը գտնում է, որ Դավթյանը դեռ կուրախացնի հայ երկրպագուներին: «Սա Դավթյանի հնարավորությունների սահմանը չէ, նա դեռ կդրսեւորի իրեն: Ես մեծ հույսեր եմ կապում Հովհաննեսի հետ»,- ասաց Գեւորգյանը:
Դավթյանը հույս ունի, որ 2010-ին կմասնակցի Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնություններին եւ անպայման մեդալներով կվերադառնա:

Дзюдоист Оганес Давтян в 2009 году в в/к 60 кг. на чемпионате мира завоевал бронзовую медаль.
Давтян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что 2009 год для него был удачным. “Я рад, что стал бронзовым призером мира. Дзюдо – нелегкий вид спорта, и если тебе удается с чемпионата вернуться с медалью, это уже неплохое достижение”,- сказал бронзовый призер мира.
Главный тренер сборной Армении по дзюдо Артур Геворкян считает, что Давтян еще порадует армянских болельщиков. “Это не предел возможностей Давтяна, он еще себя покажет. У меня большие надежды связанны с Оганесом”,- сказал Геворкян.
Давтян надеется, что в 2010 году примет участие в чемпионатах Европы и мира и обязательно вернется с медалями.