Հայաստանի հունա-հռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ 2009 թվականն իր սաների համար հաջող էր: «Փետրվարիան մեր հավաքականը լավ ելույթ ունեցավ «Աշխարհի գավաթում», միայն եզրափակչում ծանրամարտում պարտություն կրեցինք Ռուսաստանի հավաքականից»,- ասաց Ջուլֆալակյանը:
Ապրիլին հայ ըմբշամարտիկները Եվրոպայի առաջնությունից վերադարձան երկու ոսկե մեդալներով. չեմպիոն դարձան Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 կգ ք/կ) եւ Յուրի Պատրիկեեւը (120 կգ ք/կ):
Աշխարհի առաջնությունում, որը կայացավ Դանիայում, արծաթե մեդալ նվաճեց Ռոման Ամոյանը (55 կգ ք/կ): «Ես աշխարհի առաջնությունից ավելի շատ մեդալներ էի սպասում, բայց մենք կփորձենք ուղղել սխալներն արդեն 2010-ին»,- ավելացրեց Ջուլֆալակյանը:
Գլխավոր մարզչի խոսքով, 2010 թվականը շատ կարեւոր է հայ ըմբշամարտիկների համար, քանի որ Երեւանում տեղի է ունենալու «Աշխարհի գավաթը»: «Բացի դրանից մեզ սպասում են աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունները, որոնց մենք արդեն պատրաստվում ենք եւ այժմ հավաքներ ենք անցկացնում»,- ասաց գլխավոր մարզիչը:

“In February, our team performed quite well in the” World Cup”, and only in the finals our team lost to Russia,” Levon Julfalakyan said.
In April, the Armenian fighters returned from the European Championships with two gold medals, gold medalists were Arsen Julfalakyan (w/c 74) and Yuri Patrikeev (w/c 120).
At the World Championships in Denmark, Roman Amoyan (w/c 55) won a silver medal. “I was expecting more medals from the World Championships, but we will try to correct the mistakes in 2010,” Julfalakyan said.
According to the head coach, 2010 will be very important for Armenian fighters, as Yerevan will host “World Cup”. “In addition, we prepare for European and World Championships, ” the head coach concluded.