Հայաստանի հունա-հռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ 2009 թվականն իր սաների համար հաջող էր: «Փետրվարիան մեր հավաքականը լավ ելույթ ունեցավ «Աշխարհի գավաթում», միայն եզրափակչում ծանրամարտում պարտություն կրեցինք Ռուսաստանի հավաքականից»,- ասաց Ջուլֆալակյանը:
Ապրիլին հայ ըմբշամարտիկները Եվրոպայի առաջնությունից վերադարձան երկու ոսկե մեդալներով. չեմպիոն դարձան Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 կգ ք/կ) եւ Յուրի Պատրիկեեւը (120 կգ ք/կ):
Աշխարհի առաջնությունում, որը կայացավ Դանիայում, արծաթե մեդալ նվաճեց Ռոման Ամոյանը (55 կգ ք/կ): «Ես աշխարհի առաջնությունից ավելի շատ մեդալներ էի սպասում, բայց մենք կփորձենք ուղղել սխալներն արդեն 2010-ին»,- ավելացրեց Ջուլֆալակյանը:
Գլխավոր մարզչի խոսքով, 2010 թվականը շատ կարեւոր է հայ ըմբշամարտիկների համար, քանի որ Երեւանում տեղի է ունենալու «Աշխարհի գավաթը»: «Բացի դրանից մեզ սպասում են աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունները, որոնց մենք արդեն պատրաստվում ենք եւ այժմ հավաքներ ենք անցկացնում»,- ասաց գլխավոր մարզիչը:

Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе, олимпийский чемпион Левон Джулфалакян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что 2009 год был для его подопечных удачным. «В феврале наша сборная выступила хорошо в «Кубке мира», лишь в финале в тяжелой борьбе проиграли сборной России»,- сказал Джулфалакян.
В апреле армянские борцы с чемпионата Европы вернулись с двумя золотыми медалями – чемпионами стали Арсен Джулфалакян (в/к 74) и Юрий Патрикеев (в/к 120).
На чемпионате мира, который состоялся в Дании, серебряную медаль завоевал Роман Амоян (в/к 55). «От чемпионата мира я ожидал больше медалей, но мы постараемся исправить ошибки уже в 2010 году»,- добавил Джулфалакян.
По словам главного тренера, 2010 год – очень важный для армянских борцов, поскольку в Ереване пройдет «Кубок Мира»: «Кроме того, нас ждут чемпионаты мира и Европы, к которым мы уже готовимся и сейчас проводим сборы»,- сказал главный тренер.