«Մեզ համար մեծ պատիվ է ելույթ ունենալ Երեւանում: Աշխարհի տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած 80 բժիշկները հանդես կգան համերգով: Բժիշկների համաշխարհային նվագախումբի նպատակն երաժշտության միջազգային լեզվի միջոցով ապացուցել, որ յուրաքանչուր մարդ մատչելի բուժօգնության կարիք ունի: Այդ նպատակով մեր երաժիշտները իր միջոցներով մեկնում են տարբեր երկրներ եւ բարեգործական համերգներ են տալիս», – հունվարի 14-ն մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բժիշկների համաշխարհային նվագախմբի հիմնադիր եւ դիրիժոր Շտեֆան Վիլլիխը:
Նա նշել է, որ համերգի նախաձեռնողն է նվագախմբի մասնակից, ջութակահար Արմինե Մաժինյանը:
«Այդ համերգին մեզ հետ կնվագի հանրահայտ ջութակահար Սերգեյ Խաչատուրյանը: Ես ծանոթացա նրա հետ մետ 4 շաբաթ առաջ: Պետք է ասեմ, որ նա հիանալի երաժիշտ է», – ընդգծել է պ-ն Վիլլիխը:
«Համերգի տոմսերը արդեն վաճառվել են, եւ կան շատ մարդիկ, որոնք կցանկանային լինել համերգին: Ես ուրախ են հայտնել, որ բոլոր այդ մարդկանց համար հունվարի 16 ժ. 16:00 նվագախումբը կտա անվճար համերգ», – հաղորդել է Արմինե Մաժինյանը:
Բժիշկների համաշխարհային նվագախումբը հիմնվել է 2007 թ-ն: Նրա մասնակիցների թիվը հասնում է ավելի քան 400-ի, աշխարհի ավելի քան 20 երկրներից: Նվագախմբի կազմում ընդգրկված են հայազգի 6 երաժիշտ: Այն կազմվել է շնորհիվ Շտեֆան Վիլլիխի բժշկական ամսագրերում զետեղված հայտարարությունների: Հետագայում ստեղծվել է նվագախմբի կայք էջը: Նվագախմբի բոլոր մասնակիցները բժիշկներ են, որոնց միավորում է սերը դեպի երաժշտությունը: Նրանցից շատերը պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ են աշխատանքային մեծ փորձով: Նվագախմբի նպատակն` ապահովել բուժօգնության մատչելիությունը եւ ամբողջ աշխարհում առողջապահության քաղաքականության զարգացումը: Համերգների հասույթը ուղղվում են բարեգործությանը: Երեւանում կայանալիք համերգի հասույթը կուղվի «Փրկություն» կենտրոն` հասարակական կազմակերպություն, որը զբաղվում է հաշմանդամ երեխաների խնդիրներով:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թ-ն Երեւանում, երաժիշտների ընտանիքում: 1993 թ-ց բնակվում է Գերմանիայում: 200 թ-ն Վիեննայում Կրեյսլերի անվան մրցույթում զբաղեցրել է 2-դ տեղը, եւ առաջին տեղը Ֆրայբուրգում Շպորի անվան մրցույթում: Նա զբաղեցրել է առաջին տեղը Սիբելիուսի անվան ջութակահարների հեղինակավոր մրցույթում: 2005 թ-ն հաղթել է Եղիսաբեթ թագուհու անվան մրցույթում: Սերգեյ Խաչատրյանը նվագում է Ստրադիվարիուսի ձեռքի աշխատանքի «Huggins» ջութակի վրա:

14 Январь 2010 - 17:30 AMT
“Для нас большая честь выступать в Ереване. 80 врачей со всех концов земли приехали сюда, чтобы сыграть этот концерт. Цель Всемирного оркестра врачей – с помощью международного языка музыки доказать, что в доступной медицинской помощи нуждается каждый. Для этого наши музыканты на свои средства выезжают в разные страны и дают благотворительные концерты”,- заявил на пресс-конференции 14 января основатель и дирижер Всемирного оркестра врачей Штефан Виллих.
Он отметил, что инициатором концерта в Ереване стала участница оркестра, скрипачка Армине Мажинян. “Во время концерта в Кливленде она предложила сыграть один концерт в Армении, и вот мы здесь”,- подчеркнул Виллих.
“На этом концерте с нами будет играть всемирно известный скрипач Сергей Хачатрян. С ним мы познакомились около 4 недель назад. Я был у него дома в Берлине. Сейчас Сергей находится с концертами в Париже, после которых сразу же приедет в Ереван, чтобы сыграть с нами. Я должен сказать, что он замечательный музыкант и человек”,- подчеркнул Штефан Виилих.
“Билеты на концерт 17 января уже проданы, однако осталось еще много желающих попасть на концерт. Я рада сообщить, что для всех этих людей и для детей из центра “Спасение” оркестр сыграет бесплатный концерт 16 января в 16:00”,- сообщила Армине Мажинян.
Всемирный оркестр врачей был основан в 2007 году. Число его участников достигает более 400 человек из более чем 20 стран мира, в том числе в нем играют 6 врачей армянской национальности. Оркестр был организован благодаря объявлениям, помещенным в медицинские журналы различных стран его основателем Штефаном Виллихом. Затем был создан сайт оркестра. Все участники оркестра врачи, которых объединяет любовь к музыке. Многие из них – профессиональные музыканты с большим опытом работы. Цель оркестра – обеспечение доступности медицинской помощи и развитие политики здравоохранения во всем мире. Доходы от концертов идут на благотворительность. Деньги от концерта в Ереване будут направлены в центр “Спасение” – общественную организацию, занимающуюся проблемами детей-инвалидов.
Сергей Хачатрян родился в 1985 году в Ереване, в семье музыкантов. С 1993 года проживает в Германии. В 2000 году занял 2 место на конкурсе имени Крейслера в Вене, а затем 1 место на конкурсе имени Шпора в Фрайбурге. Он является обладателем первого места на престижном конкурсе скрипачей имени Сибелиуса в Хельсинки. В 2005 году выиграл конкурс имени королевы Елизаветы в Брюсселе. Сергей Хачатрян играет на скрипке “Huggins” работы Страдивари.