Հունվարի 15-ին Երեւանում կայացավ նկարիչ-գրաֆիկ, «Զանգակ-97» հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Արա Բաղդասարյանի անհատական ցուցահանդեսի բացումը: «Սա իմ երկրորդ անհատական ցուցահանդեսն է: Բացի դրանից իմ աշխատանքները ցուցադրվել են նաեւ ընդհանուր ցուցահանդեսների ժամանակ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Արա Բաղդասարյանը:
«Մենք մեր երիտասարդ նկարիչներին, այդ թվում Ձեր ուսանողներին մաղթում ենք շարունակել գրքերի նկարազարդման վարպետների ավանդույթները: Չէ՞ որ գիրքը պատկերազարդումներով է շնչում»,- ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ասաց Հայաստանի Մշակույթի նախարարությանն առընթեր գրքի հրատարակման գործակալության պետ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
Բոլոր ուսանողների անունից Արա Բաղդասարյանին երախտագիտություն հայտնեց նրա շրջանավարտ, գրաֆիկ, արվեստաբանության դոկտոր Անուշ Եղիազարյանը:
«Շնորհակալ եմ ջերմ խոսքերի համար: Սակայն ես անկեղծորեն կատարում եմ իմ աշխատանքը, չեմ ընկնում գովեստի հետեւից եւ նույն կերպ մտադիր եմ աշխատել նաեւ հետագայում»,- ասաց Արա Բաղդասարյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին նկարչի ավելի քան հարյուր գրաֆիկական աշխատանքներ եւ ակվարելային գծանկարներ:
Արա Բաղդասարյանի աշխատանքները, որոնք ստեղծվել են նրա մասնագիտական կարիերայի արշալույսին` Փ.Թերլեմեզյանի անվան Գեղարվեստի ուսումնարանում ուսանելու տարիներին (1958թ.), շատ բարձր են գնահատվում: 1964-1966թթ. նա ուսումը շարունակեց Երեւանի գեղարվեստա-թատերական եւ Մոսկվայի պոլիգրաֆիայի ինստիտուտներում: 1987-ին Բաղդասարյանը վերադարձավ Երեւան եւ հայրենիքում շարունակեց ստեղծագործական գործունեությունը: Նա Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ է, պրոֆեսոր եւ Հայաստանի Պետական գեղարվեստի ակադեմիայի գրաֆիկայի ամբիոնի վարիչը: Նա աշխատում է նաեւ «Զանգակ-97» հրատարակչությունում` որպես գլխավոր գեղարվեստական խմբագիր:

15 Январь 2010 - 15:05 AMT
15 января в Ереване состоялось открытие персональной выставки художника-графика, главного редактора издательства “Зангак-97” Ара Багдасаряна. “Это моя вторая персональная выставка. Кроме этого, мои работы выставлялись и на общих выставках”, – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Ара Багдасарян.
“Мы желаем нашим молодым художникам, в том числе и вашим студентам, продолжить традиции мастеров иллюстрации книг. Ведь книга дышит иллюстрациями”, – сказал во время торжественного открытия выставки начальник агентства по книгоиздательскому делу при Министерстве культуры Армении Эдвард Милитонян.
От имени всех студентов Ара Багдасаряна поблагодарила его выпускница, график, доктор искусствоведения Ануш Егиазарян.
“Спасибо за теплые слова. Однако я честно выполняю свою работу, не гоняясь за похвалой, и также намерен работать и дальше”,- сказал Ара Багдасарян.
На выставке были показаны более ста графических работ и акварелей художника.
Работы Ара Багдасаряна, созданные в рассвете его профессиональной карьеры в годы учебы в Художественном училище имени П. Терлемезяна (1958 г.), оцениваются очень высоко. В 1964-1966 гг. он продолжил учебу в Ереванском художественно-театральном и Московском полиграфическом институтах. В 1987 году Багдасарян вернулся в Ереван и продолжил творческую деятельность на родине. Он является членом Союза художников Армении, профессором и заведующим кафедрой графики Государственной художественной академии Армении. Он также работает в издательстве “Зангак-97” главным художественным редактором.