Փետրվարի 12-14 Երեւանում տեղի կունենա հունահռոմեական ըմբշամարտի Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Հունահռոմեական ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Բազմասեր Առաքելյանը, ֆեդերացիան արդեն նախապատրաստվում է Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: «Մենք ձեռք ենք բերել նոր գորգեր, քանի որ մեր գորգերը չեն համապատասխանում այսօրվա չափանիշներն»,-ասել է Առաքելյանը:
Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը մասնակցում է 8 հավաքական: Բացի Հայաստանի հավաքականից, կմասնակցեն նաեւ Ռուսաստանի, Կուբայի, Վրաստանի, Իրանի, Հունգարիայի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հավաքականները: Ըստ Առաքելյանի, առայժմ պարզ չէ, կժամանի՞ արդյոք Ադրբեջանի պատվիրակությունը: «Միջազգային ֆեդերացիան ուղարկել է հրավերը եւ հաջորդ շաբաթ պարզ կդառնա, կմասնակցեն արդյոք ադրբեջանցիները խաղարկությանը,-ասել է Առաքելյանը,-դրանից է կախված, կմեկնենք մենք ապրիլին Ադրբեջանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, թե ոչ»:
Հիշեցնենք, որ 2009թ. Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականը գրավեց 3-րդ տեղը Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում, հաղթող դարձավ ՌԴ հավաքականը: Մասնակցում էին ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի, Կուբայի, Ղազախստանի, Հունգարիայի, Չինաստանի եւ Ադրբեջանի հավաքականները:
Հունահռոմեկան ըմբշամարտը (դասական ոճ, ֆրանսիական, մարզական) մենամարտի եվրոպական տեսակ է, որտեղ մարզիկը պետք է տեխնիկական գործողությունների (հնարքների) միջոցով դուրս բերի հակառակորդին հավասարակշռությունից եւ գետնի նրան: Հունահռոմեական ըմբշամարտում արգելված են ոտքերով եւ ոտքերի դեմ կատարվող տեխնիկական հնարքները: Դասական ոճը հայտնվել է Հին Հունաստանում եւ զարգացել է Հռոմեական կայսրությունում, իսկ հունահռոմեական ըմբշամարտի այժմյան տեսակը ձեւավորվել է Ֆրանսիայում XIX դարի առաջին կեսում:
Հունահռոմեական ըմբշամարտի 8 ուժեղագույն հավաքականներն Երեւանում կպայքարեն Աշխարհի գավաթի համար: Յուրաքանչյուր հավաքականում ընդգրկված է 7 մարզիկ 7 քաշային կարգերում (55, 60, 66,74,84,96 եւ 120):

15 Январь 2010 - 15:07 AMT
С 12 по 14 февраля в Ереване пройдет Кубок Мира по греко-римской борьбе. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный секретарь Федерации греко-римской борьбы Армении Базмасер Аракелян, Федерация уже готовится к Кубку Мира. «Мы согласно регламенту Международной федерации приобрели новые ковры, поскольку наши ковры не соответствуют сегодняшним стандартам»,- сказал Аракелян.
В Кубке Мира принимают участие 8 сборных. Кроме сборной Армении, в Кубке Мира 2010 года примут участие сборные России, Кубы, Грузии, Ирана, Венгрии, Турции и Азербайджана. По словам Аракеляна, пока не ясно, приедет ли азербайджанская делегация. «Международная Федерация отправила им приглашение и на следующей неделе станет ясно, примет ли участие сборная Азербайджана в Кубке Мира, – добавил Аракелян, – от этого зависит, поедем ли мы в апреле на чемпионат Европы, который состоится в Азербайджане».
Напомним, что в 2009 году сборная Армении по греко-римской борьбе на Кубке Мира заняла 3 место, победителем стала сборная России. Участвовали сборные России, Франции, Армении, Кубы, Казахстана, Венгрии, Китая и Азербайджана.
Греко-римская борьба (классическая борьба, французская борьба, спортивная борьба греко-римского стиля) – европейский вид единоборства, в которой спортсмен должен, с помощью определённого арсенала технических действий (приёмов), вывести противника из равновесия и прижать лопатками к ковру. В греко-римской борьбе запрещены технические действия ногами (зацепы, подножки, подсечки) и против ног. Классическая борьба родилась в Древней Греции и получила развитие в Римской империи, а современный вид греко-римской борьбы сформировался во Франции в первой половине XIX в.
В Кубке Мира по греко-римской борьбе принимают участие 8 сильнейших сборных. В каждой сборной выступает 7 спортсменов в 7 весовых категориях (55, 60, 66, 74, 84, 96 и 120).