Հունվարի 16-ին Ստամբուլը պաշտոնապես դարձավ «Եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք – 2010»: Halic Congress Center -ում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ եվրոպական 20 երկրնրի մշակույթի նախարարներ: Հունվարի 17-ին տեղի կունենա համերգ` թուրք արտիստների կատարմամբ, հաղորդում է World Bulletin -ը:
Ստամբուլը (Կոստանդնուպոլիս) 330-395 թթ. Հռոմեական կայսրության մայրաքաղաքան էր, 395-1204 թթ. եւ 1261-1453 թթ. Բյուզանդիա կամ Արեւելահռոմեական կայսրություն էր դարձել, 1204-1261թթ.` Լատինական կայսրություն էր եւ 1453-1922 թթ.` Օսմանյան կայսրություն: Բյուզանդական Կոստանդնուպոլիսը գտնվելով Եվրոպայի եւ Ասիայի սահմանագծում, քրիստոնեական կայսրության մայրաքաղաքն էր դարձել` ժառանգորդը հին Հռոմի եւ հին Հունաստանի: Միջնադարում Կոստանդնուպոլիսը Եվրոպայի ամենամեծ ու ամենահարուստ քաղաքն էր` «Քաղաքների թագուհին»: Կոստանդնուպոլսում է գտնվել ու գտնվում ուղղափառ եկեղեցիների հոգեւոր առաջնորդարանը: 1930 թ. Կոստանդնուպոլիսը վերանվանվել է Ստամբուլ:

16 января Стамбул официально стал «Столицей европейской культуры 2010». На торжественной церемонии в Halic Congress Center присутствовали президент Турции Абдулла Гюль, премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган и министры культуры из 20 европейских стран. 17 января пройдут концерты с участием турецких исполнителей, сообщает World Bulletin.
Стамбул (Константинополь) был столицей Римской империи с 330 по 395, Византийской, или Восточно-Римской империи с 395 по 1204 и с 1261 по 1453 год, Латинской империи с 1204 по 1261 и Османской империи с 1453 по 1922 год. Византийский Константинополь, находящийся на стратегическом мосту между Золотым Рогом и Мраморным морем, на границе Европы и Азии, был столицей христианской империи — наследницы Древнего Рима и Древней Греции. На протяжении средних веков Константинополь был самым большим и самым богатым городом Европы, «Царицей городов» (Vasileuousa Polis). Константинополь являлся и является престолом Константинопольского патриархата, которому оказывается «первенство чести» среди православных церквей. Константинополь официально переименован в Стамбул в 1930 году.