Հայ քանդակագործ, խաչքարի վարպետ Վարազդատ Համբարձումյանը 2009 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Մոսկվայում կայացած «Մշակույթների երկխոսություն, խաղաղություն արվեստի միջոցով» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսում պարգեւատրվել է «Տաղանդ եւ կոչում» մեդալով: Ցուցահանդեսին հրավիրված էին ավելի քան 100 նկարիչներ եւ քանդակագործներ ամբողջ աշխարհից: Հայ քանդակագործը ցուցահանդեսում իր 3 աշխատանքներն էր ներկայացրել:
«Բայց եթե մնացած հեղինակները ներկայացնում էին միայն իրենց եւ իրենց աշխատանքը, ապա ես կրկնակի պատասխանատվություն էի կրում` իմ խաչքարերով ես ցուցահանդեսում ներկայացնում էի քրիստոնեական Հայաստանը»,- հունվարի 18-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Վարազդատ Համբարձումյանը: Նա հաղորդեց նաեւ, որ «Խաղաղապահ» դաշինքը ցուցահանդեսի օրը մեծ շոու էր կազմակերպել, որտեղ պարգեւատրվեցին նաեւ Ռուսաստանի արվեստի, մշակույթի ու սպորտի գործիչներ:
Ժողովրդական վարպետ Վարազդատ Համբարձումյանը ավելի քան 400 խաչքարերի հեղինակ է: Նրա հեղինակային խաչքարերը կանգնեցված են Հայաստանում, Հունաստանում, Շվեյցարիայում, Ուկրաինայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, ԱՄՆ-ում` Ֆրեզնոյում, Նովոսիբիրսկ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում եւ այլ վայրերում: Մի քանի խաչքարեր` ի հիշատակ Արցախում զոհվածների կանգնեցված են Երեւանի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի բակում, Մանկավարժական համալսարանի դիմաց, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական ուսումնարանում: Շուշի տանող ճանապարհին քաղաքի ազատագրման հիշատակին նվիրված խաչքար է կանգնեցված: Վարպետի խաչքարերի մեծ մասը գտնվում է Երեւանում, որտեղ հեղինակն իր մեծ ընտանիքի հետ միասին (ընտանիքում 5 երեխա կա) ապրում եւ ստեղծագործում է:
«Խաղաղապահը» Միջազգային երիտասարդական կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակը երիտասարդության բարոյական, մշակութային եւ ֆիզիկական զարգացումն է, Հայրենիքին ծառայելու համար հիմքերի ստեղծումը:

Armenian sculptor, master in creating khachkars (cross-stones) Varazdat Hambardzumyan was awarded a medal “Talent and Calling” at the annual international exhibition “Dialogue of Cultures, Peace through Art”, held December 29, 2009 in Moscow.
The exhibition brought together more than 100 artists and sculptors from around the world. Armenian sculptor presented 3 works there. ” My works represented Christian Armenia at the exhibition, ” Varazdat Hambardzumyan told a press conference on January 18.
People’s master Varazdat Hambardzumyan is the author of more than 400 cross-stones. His khachkars are exposed in Armenia, Greece, Switzerland, Ukraine, United Arab Emirates, United States, Russia. Several cross-stones dedicated to the memory of the fallen soldiers in Artsakh War are placed in the yards of the Yerevan State Engineering University, Armenian State Pedagogical University, Military School after Monte Melkonian. A cross-stone dedicated to the liberation of Shushi is placed on the road leading to Shushi. Most of the cross-stones are in Yerevan, where the sculptor lives with his large family (5 children).
“The Peacemaker” – International Youth Organization aimed at cultural and physical development of young people.