Հունվարի 21-ին Հայաստանի նախագահի նստավայրում կայացավ մշակույթի ոլորտում 2009 թվականի պետական մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Գրականության ու հրապարակախոսության ոլորտում պետական մրցանակի արժանացավ Վահագն Գրիգորյանի «Ժամանակի գետը» վեպը:
Երաժշտության ոլորտում պետական մրցանակի արժանացավ Երվանդ Երկանյանի «Քրոնիկոն» ստեղծագործությունը:
Քաղաքաշինության ու ճարտարապետության ոլորտում Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության նոր վարչական շենքի նախագծի համար պետական մրցանակ ստացավ ճարտարապետների հեղինակային խումբը` Ստեփան Նազարյան, Լեւոն Քրիստափորյան, Հայկ Այվազյան, Վահանդուխտ Եգերյան, Գրիմա Հովսեփյան, Ալբերտ Հայրապետյան եւ խմբի ղեկավար Գրիգոր Ազիզյան:
Մրցանակի արժանացավ նաեւ «Հայ արվեստի պատմություն» կատալոգը ստեղծած հեղինակային խումբը` Արարատ Աղասյան, Մուրադ Հասրաթյան, Վիգեն Ղազարյան, Հրավարդ Հակոբյան:

21 Январь 2010 - 08:49 AMT
21 января в резиденции президента Армении состоялась церемония вручения государственной премии 2009 года в области культуры.
В области литературы и публицистики государственной премии был удостоен роман Ваагна Григоряна “Река времени”.
В сфере музыки государственной премии было удостоено произведение Ерванда Ерканяна “Хроникон”.
В области градостроительства и архитектуры за проект нового административного здания Министерства обороны Армении государственной премии была удостоена авторская группа архитекторов: Степан Назарян, Левон Христафорян, Айк Айвазян, Ваандухт Егерян, Грима Овсепян, Альберт Айрапетян и руководитель группы Григор Азизян.
Награды также удостоилась авторская группа, создавшая каталог “История армянского искусства”, – Арарат Агасарян, Мурад Асратян, Виген Казарян, Гравард Акопян.