Հունվարի 21-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը արվեստի գործիչներին պարգեւատրեց պետական մրցանակներով: «Ինձ համար սա շատ հաճելի պարտականություն է` մեկ անգամ եւս մեր պետության եւ ժողովրդի անունից երախտիքի ու գնահատանքի խոսքեր ասել այն մարդկանց, ովքեր զարգացնում են մեր մշակույթը, ովքեր, գոնե ժամանակակիցներիս կարծիքով, կարողացել են կերտել մնայուն ստեղծագործություններ: Անշուշտ, ամենից կարեւոր դատավորը ժամանակն է, բայց մենք` ժամանակակիցներս պարտավոր ենք մեր գնահատականը տալ այն մարդկանց, ովքեր կարողանում են նոր շունչ հաղորդել մեր մշակույթի դարավոր ավանդույթներին: Ես կասկած չունեմ, որ Հայաստանի պետական մրցանակի արժանացած ստեղծագործությունների մեծ մասը, իրոք, բռնելու է ժամանակի քննությունը», – մրցանակաբաշխության ժամանակ ասել է նախագահը:
«Չնայած տնտեսական ճգնաժամը ծանր հարված է հասցրել երկրին, սակայն ժամանակն է, որպեսզի կրկնապատկվի Հայաստանի պետական մրցանակների դրամական պարգեւների չափը եւ սահմանվեն երկու նոր մրցանակներ` ճշգրիտ ու բնական, հումանիտար եւ հասարակական գիտությունների բնագավառներում», – հայտնել է նախագահը եւ ՀՀ պետական մրցանակակիրներին հաջողություն մաղթել:
Հունվարի 21-ին պետական մրցանակների են արժանացել` գրականության եւ հրապարակախոսության բնագավառում Վահագն Գրիգորյանը` «Ժամանակի գետը» վեպի համար, երաժշտության բանգավառում` Երվանդ Երզնկյանը, «Քրոնիկոն» ստեղծագործության համար, ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության բնագավառում մի խումբ ճարտարապետներ պարգեւատրվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական նոր շենքի նախագծի համար, նրանք են` Ստեփան Նազարյանը, Լեւոն Քրիստափորյանը, Հայկ Այվազյանը, Վահանդուխտ Եգերյանը, Գրիմա Հովսեփյանը, Ալբերտ Հայրապետյանը, Գրիգոր Ազիզյանը (խմբի ղեկավար), գեղանկարչության բնագավառում պարգեւատրվել են «Հայ արվեստի պատմություն» կատալոգի ստեղծագործական խմբի անդամներ Արարատ Աղասարյանը, Վիգեն Ղազարյանը, Հրավարդ Հակոբյանը:

21 Январь 2010 - 10:55 AMT
21 января президент Армении Серж Саргсян наградил государственными премиями деятелей искусства. “Для меня приятная обязанность от имени народа награждать людей, которые развивают наше искусство, создают вечные ценности, придают новое дыхание нашему вековому искусству. Лучшим судьей произведения искусства и литературы является время, и я не сомневаюсь, что произведения, удостоенные Государственной премии Армении, выдержат испытание времени”, – заявил на награждении президент. В 2010 году, по словам президента, будут прибавлены не только номинации, в которых будут вручаться госпремии, но и увеличатся денежные размеры премий.
“Несмотря на экономический кризис, думаю, пришло время увеличить денежные размеры Государственной премии Армении и прибавить две номинации – в области точных и естественных, гуманитарных и общественных наук”, – сообщил президент и пожелал творческих успехов лауреатам Государственных премий РА.
21 января Государственных премий были удостоены: Ваагн Григорян в области литературы и публицистики за роман “Река времени”, в сфере музыки – Ерванд Ерканян за произведение “Хроникон”, в области градостроительства и архитектуры за проект нового административного здания Министерства обороны РА – группа архитекторов: Степан Назарян, Левон Христафорян, Айк Айвазян, Ваандухт Егерян, Грима Овсепян, Альберт Айрапетян, Григор Азизян (руководитель группы), в области живописи – авторская группа, создавшая каталог “История армянского искусства”, – Арарат Агасарян, Мурад Асратян, Виген Казарян, Гравард Акопян.