«Շիրակ» (Գյումրի) եւ «Գանձասար» (Կապան) ֆուտբոլային ակումբները ընկերական հանդիպում անցկացրեցին, 2:0 հաշվով հաղթանակ տարավ «Շիրակը»: Գոլ հարվածեցին Արա Մկրտչյանը (հարձակվող) եւ Արման Մարգարյանը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց «Շիրակի» գլխավոր մարզիչ Վարդան Բիչախչյանը, ինքը գոհ է իր սաների խաղից: «Մարզումների ժամանակ մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում ֆիզիկական վարժություններին եւ «Գանձասարի» հետ հանդիպմանը իմ ֆուտբոլիստները պայքարում չէին զիջում մրցակիցներին»,- ասաց Բիչախչյանը:
Հաջորդ ընկերական հանդիպումը «Շիրակը» «Գանձասարի» հետ կանցկացնի հունվարի 27-ին:
«Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբը հիմնվել է 1958 թվականին Լենինականում (Գյումրի): Մինչ այդ քաղաքում արդեն կար մեկ թիմ, որի անվանումները պարբերաբար փոխվել են («Սպարտակ», «Դինամո», «Ստրոիտել» եւ վերջում «Կրասնոե զնամյա»): «Շիրակը» հիմնվել է քաղաքապետարանի կողմից: Թիմը գոյատեւում է ղեկավարության հաշվին եւ հանդես էր գալիս Լենինականի /Գյումրիի քաղաքային մարզադաշտում: Մարզադաշտն ու ակումբը քաղաքապետարանի սեփականությունն են հանդիսանում: Առաջնության մասնակիցների թվում լինելու ընթացքում, «Շիրակը» գործնականում խաղացել է ԽՍՀՄ-ի միայն երկրորդ լիգայում: 1991 թվականին թիմն իր հովանավորության տակ վերցերց Գյումրու մի խումբ էնտուզիաստների: ԽՍՀՄ այն առաջնությունում, որը վերջինը դարձավ ինչպես «Շիրակի», այնպես էլ ԽՍՀՄ առաջնության պատմության մեջ, թիմը գրավեց 2-րդ տեղը հանրապետական գոտու երկրորդ լիգայում: «Շիրակը» Հայաստանի չեմպիոն է եղել 1992, 1994, 1995, 1999թթ., Հայաստանի արծաթե մրցանակակիր 1993, 1995/96, 1997, 1998, 2002թթ., 2000 եւ 2003 թթ. Հայաստանի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր է, Հայաստանի սուպերգավաթակիր (1997, 2000, 2003թթ.):
«Գանձասար» ֆուտբոլային ակումբը հիմնվել է 1963թ. Կապան քաղաքում: Ակումբը խաղում է Հայաստանի Պրեմիեր Լիգայում: Նախքան հայկական ֆուտբոլի էլիտայում հայտնվելը ակումբը ստիպված եղավ երկու տարի ծախսել` խաղալով Առաջին դիվիզիոնում: 2006-ին ակումբը մուտք գործեց Պրեմիեր Լիգա: «Գանձասարը» նաեւ «Գանձասար-2» անունը կրող փոխանորդ թիմ ունի, որը խաղում է Առաջին դիվիզիոնում: 2008 թվականի սեզոնում ակումբն առաջին անգամ նվաճեց առաջնության բրոնզե մեդալները: «Գանձասարը» Հայաստանի ՍՍՀ չեմպիոն է (1989, 1991թթ.) Հայաստանի Առաջնության բրոնզե մեդալակիրն է (2008թ.):

21 Январь 2010 - 11:25 AMT
Футбольные клубы «Ширак» (Гюмри) и «Гандзасар» (Капан) провели дружеский матч, победу одержала ширакская команда со счетом 2:0. Голы забили Ара Мкртчян (нападающий) и Арман Маркарян.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер «Ширака» Вартан Бичахчян, он доволен игрой своих подопечных. «На тренировках мы уделяем особое внимание физическим упражнениям, и в игре против «Гандзасара» мои футболисты не уступали соперникам в борьбе»,-сказал Бичахчян.
Следующий дружеский матч «Ширак» опять проведет с «Гандзасаром» 27 января.
ФК «Ширак» был основан в 1958 году в Ленинакане (ныне Гюмри). К тому времени в городе уже имелась одна команда, названия которой периодически менялись («Спартак», «Динамо», «Сроитель» и последнее «Красное знамя»). «Ширак» был основан муниципальным советов города. За счет руководства города команда существует и выступает на городском стадионе Ленинакана (ныне Гюмри). Стадион и клуб являются собственностью муниципалитета города. За все время пребывания в числе участников чемпионата, «Ширак» практически находился только во второй лиге СССР. В 1991 году команду приняли под свою опеку группа футбольных энтузиастов из Гюмри. В том первенстве СССР, которое стало последним в истории как «Ширака», так и самого чемпионата СССР, команда заняла 2-е итоговое место во второй лиге республиканской зоны. «Ширак» – чемпион Армении (1992, 1994, 1995, 1999), серебряный призер Чемпионата Армении, (1993, 1995/96, 1997, 1998, 2002), бронзовый призер Чемпионата Армении (2000, 2003), обладатель Суперкубка Армении (1997, 2000, 2003).
ФК «Гандзасар» основан в 1963 году в городе Капан. Клуб играет в Армянской Премьер Лиге. Прежде чем оказаться в элите армянского футбола, клубу пришлось потратить два года, играя в Первом дивизионе. В 2006 году клуб дебютировал в Премьер-Лиге. «Гандзасар» также имеет команду-дубль — называется «Гандзасар-2», которая играет в Первом дивизионе. В сезоне 2008 года клуб впервые завоевал бронзовые медали чемпионата. «Гандзасар» – Чемпион Армянской ССР (1989, 1991), бронзовый призер Чемпионата Армении (2008).