Հունվարի 21-ն «Նարեկացի» կենտրոնում տեղի ունեցավ ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ եւ լուսանկարիչ Դոն Ասկարյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը: «Այս ցուցահանդեսը հիանալի սկիզբ է մեր կենտրոնի ուսումնական ծրագրերի համար», – ասել է կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Լեւոն Իսկենյանը: Նա նաեւ ավելացրել է, որ բացի ցուցահանդեսից, հունվարի 21-25-ը կցուցադրվեն Դոն Ասկարյանի ֆիլմերը, այդ թվում եւ նրա «Հայր» նոր գործը: Երիտասարդ արվեստների գործիչների համար կենտրոնը կազմակերպում է նաեւ ռեժիսորի վարպետության դասընթացները, որոնք տեղի կունենան հունվարի 23-25-ը:
Շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին, ռեժիսորը ավելացրել է. «Իմ փոխարեն պետք է խոսեն իմ ֆիլմերը եւ լուսանկարները», – ասել է նա:
Դոն Ասկարյան` ռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ, մոնտաժեր է: Ծնվել է 1949 թ-ն Լեռնային Ղարաբաղում: 1967-1973թթ. Մոսկվայում ուսումնասիրել է արվեստների պատմությունը: Անդրեյ Տարկովսկու սաներից է: 1975 թ-ն տեղափոխվել է Գերմանիա: Եվ միայն Հայաստանի անկախանալուց հետո վերադարձավ հայրենիք եւ սկսեն ֆիլմեր նկարահանել: Մինչեւ 1975 թ-ի ձերբակալությունը աշխատել է ռեժիսորի օգնական եւ կինոքննադատ: 1978 թ-ց ապրում է Բեռլինում: Հետեւյալ ֆիլմերի հեղինակն է` «Ավետիք» (1992), «Փարաջանով» (1998), Կոմիտաս, «Արարատի 14 տեսարան» եւ այլն:

On January 21 exhibition of the film director, producer and photographer Don Askarian opened at the Narekatsy Center of Arts.
“This exhibition is an excellent starting point for educational programs of our center,” artistic director of the center Levon Iskenyan said. In addition to the photo exhibition films of Don Askarian, including his new work “Father” will be shown from 21 to 25 January. The Narekatsy Center of Arts also organizes workshop between 23 and 25 January.
Don Askarian was born in Stepanakert, Nagorno Karabakh. In 1967 he went to Moscow and studied history and art. He worked as an assistant-director and film critic for a year after his study. In 1975-1977 Don Askarian was imprisoned. In 1978 he emigrated from the USSR to West Berlin. For the last 25 years he has lived and worked in Germany, The Netherlands and in Armenia, where he founded his own film companies. He is a prize-winner at several international film festivals.
In 1996, Don Askarian published his book “The Dangerous Light”. Every year the interest to his unique films grow up. More and more film festivals come to honor Don Askarian with retrospectives. Serious TV-stations like ARD, WDR, ZDF, Channel 4, Arte, but also Belgian, Greek, Swiss, Slovakian, Armenian etc. TV Channels are constant co-producers and buyers of all his films. The films of Don Askarian were sold and broadcast world wide about 80 times. Don Askarian, honored with a Harvard Film Archive retrospective, is considered the greatest Armenian filmmaker (but he is Russian-German-Dutch too).