Հունիսի առաջին օրերին Երեւանում սկսվել է Բուլղարիայի Մշակույթի տարին: Ամբողջ շաբաթ Երեւանում ելույթ են ունեցել ազգային եւ դասական համույթներ: Բուլղարիայի Մշակույթի տարվա հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ Բուլղարիայի մշակույթի նախարարի տեղակալ Իվան Տոկաջեւն առաջարկել է շարունակել երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը պատմահնագիտական հուշարձանների վերականգնման եւ զբոսաշրջության ոլորըում: Տոկաջեւը նշել է, որ Բուլղարիան պատրաստ է Հայաստանին փորձի փոխանակման հնարավորություն ընձեռել, որը բուլղարական մասնագետները ձեռք են բերել` համագործակցելով իտալական եւ ֆրանսիական կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են պատմահնագիտական հուշարձանների վերականգնման եւ զբոսաշրջության զարգացման հարցերով:
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը անվանի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, որն անցյալ տարի նշել էր իր 80-ամյա հոբելյանը, ելույթ է ունեցել Մոսկվայի Երաժշտության միջազգային տանը Ջիվան Գասպարյան դպրոցի սաներից մեկի` Ջիվան Գասպարյան-կրտսեր թոռան հետ:
Այս շաբաթ PanARMENIAN.Net-ին հաջողվել է կապ հաստատել Անջելինա Ջոլիի մենեջերի հետ: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են ամերիկյան ԶԼՄ-ները, Անջելինա Ջոլին մտադրություն է հայտնել երեխա որդեգրել Հայաստանից` որդեգրման համեմատաբար հեշտ գործընթացի պատճառով: Մենեջերի խոսքերով, այդ հարցի շուրջ դեռ ոչ մի նոր տեղեկատվություն չկա:
Հունիսի 4-ին Երեւանում «ՆՓԱԿ» փորձարակական արվեստի կենտրոնում բացվել է ճապոնացի եւ հայ աբստրակցիոնիստների ցուցահանդեսը: «Անցումային հիպոթեզ» խորագրով ցուցահանդեսին ներկայացվել են Ճապոնիայի եւ Հայաստանի 24 նկարիչների աշխատանքներ: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները` Հայկ Այթայանը եւ Մակի Կիկիկոն ցուցահանդեսի օգնությամբ փորձել են երկխոսություն ստեղծել Ճապոնիայում պահանջարկ ունեցող եւ Հայաստանում դժվար ընկալվող աբստրակցիոնիզմի միջեւ:
Անցյալ շաբաթ տեղի է ունեցել «Ջոն Կիրակոսյան: Պետականության եւ քաղաքական հայագիտության ակունքների մոտ» գրքի շնորհանդեսը, կազմվել եւ խմբագրվել է գիտնականի որդու` Արման Կիրակոսյանի կողմից:
Գիտնականի եւ հասարակական գործչի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված գիրքն իր մեջ պարունակում է փաստաթղթեր, անձնական նամակներ եւ ԽՍՀՄ պատմության մեջ առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման մասին հեղինակի հիշողություններ: Պատմաբան Վլադիմիր Բարխուդարյանի խոսքերով, գրքի կարեւորությունը ոչ միայն Ջոն Կիրակոսյանի գործունեության եւ մտքերի պատկերացման մեջ է, այլ նաեւ այդ ժամանակի ոգու եւ իրադարձությունների նկարագրման մեջ:
2 ամիս առաջ Երեւանում Խնկո Ապոր անվան մանկական գրադարանում տեղի է ունեցել «Արեւի հետքերով» մանկական հեքիաթների ժողովածուի շնորհանդեսը, որը նվիրված է շրջակա միջավայրի խնդիրներին, եւ գրվել ու նկարազարդվել է Հայաստանի տարբեր մարզերի երեխաների կողմից: Պաշտոնական արարողության ժամանակ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Անդրեա Վիկտորինը խոստացել է մոտ ժամանակները ներկայացնել նաեւ գրքի գերմաներեն թարգմանությունը, որը կօգնի գերմանացի երեխաներին ծանոթանալ հայ երեխաների ստեղծագործության հետ, ինչպես նաեւ գերմաներեն լեզվի ուսումնասիրման նյութ հանդիսանալ: Եվ ահա հունիսի 5-ին դեսպանը պահեց իր խոստումը եւ ներկայացրեց «Արեւի հետքերով» գրքի գերմաներեն տարբերակը:
Նույն օրը Հայաստանի գրողների տանը տեղի է ունեցել գերմանացի նկարիչների ծաղրանկարային կոմիքսների ցուցահանդսեի բացումը: Լինելով բավական հայտնի արեւմուտքում թերթային ժանրում, կոմիքսների ծաղրանկարային ժանրը տարօրինակ կերպով Հայաստանում այդքան հայտնի չէ: Չնայած, դատելով ցուցահանդեսի այցելուների հետաքրքրությունից, կարելի է հետեւություն անել, որ ցանկության դեպքում կարելի է Հայաստանում զարգացնել այդ ժանրը:
Հունիսի առաջին ուրբաթն ավարտվել է արգենտինական տանգոյի մասին ֆիլմերի շաբաթի բացումով, որը ներկայացվել է ֆիլմերի ցուցադրման շրջանակներում Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում: Բացումը տեղի է ունեցել «The Club» ակումբում մի քանի կարճամետրաժ անիմացիոն եւ խաղարկային ֆիլմերի ցուցադրմամբ, որոնք նվիրվել են արգենտինական տանգոյին: Կազմակերպվել է նաեւ բազային պարային շարժումների վիդեոմրցույթ:
Երեւանում մշակութային շաբաթն ավարտվել է հայտնի ալտիստ Յուրի Բաշմետի եւ «Մոսկվայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի ելույթով: Երաժիշտները համերգ են ունեցել մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը, որի ժամանակ հնչել են Գրիգի, Բախի, Չայկովսկու եւ Բախի ստեծագործությունները:

9 Июнь 2009 - 18:42 AMT
В первые дни июня в Ереване начался Год культуры Болгарии. Всю неделю в Ереване выступали национальные и классические танцевальные ансамбли. На торжественной церемонии открытия Года культуры Болгарии, заместитель министра культуры Болгарии Иван Токаджев предложил сотрудничество между двумя странами в области реставрации историко-архитектурных памятников и туризма. Токаджев отметил, что Болгария готова предоставить Армении возможность обмена опытом, который болгарские специалисты приобрели, сотрудничая с итальянскими и французскими организациями, занимающимися реставрацией историко-архитектурных памятников и развитием туризма.
В Международный день защиты детей известный дудукист Дживан Гаспарян, в прошлом году отметивший свой 80-летний юбилей, вышел на сцену Московского международного Дома музыки вместе с одним из воспитанников школы Дживана Гаспаряна – внуком Дживаном Гаспаряном-младшим.
На этой неделе PanARMENIAN.Net удалось связаться с менеджером Анджелины Джоли. Как ранее сообщали американские СМИ, Анджелина Джоли выразила намерение усыновить ребенка из Армении, по причине сравнительно легкой процедуры усыновления. По словам менеджера, пока никакой подлежащей обнародованию информации по этому вопросу нет.
4 июня в центре экспериментального искусства «НПАК» в Ереване открылась выставка японских и армянских абстракционистов. На выставке под названием «Переходная гипотеза были представлены работы 24 художников из Японии и Армении. Кураторы выставки Ара Айтаян и Маки Кикико при помощи выставки попытались создать диалог между востребованным в Японии и трудно воспринимаемым в Армении абстракционизмом.
На прошедшей неделе состоялась презентация книги «Джон Киракосян. У истоков государственности и политического арменоведения», составленной и отредактированной сыном ученого – Арманом Киракосяном. Книга, посвященная 80-летнему юбилею ученого и общественного деятеля, вобрала в себя документы, личную переписку и воспоминания автора первого в истории СССР исследования о Геноциде армян в Османской империи. По словам историка Владимира Бархударяна, значимость книги состоит не только в представлении деятельности и мыслей Джона Киракосяна, но и в описании духа и событий того времени. Примерно 2 месяца назад в детской библиотеке им.Хнко Апера в Ереване состоялась презентация сборника детских сказок «Следуя за солнцем», посвященных проблемам окружающей среды, написанной и проиллюстрированной детьми из различных регионов Армении. Во время официальной церемонии посол Германии в Армении Мария Андреа Викторин пообещала в скором времени представить и немецкий перевод книги, которая поможет немецким детям ознакомиться с творчеством армянских детей, а также стать материалом для изучении немецкого языка. И вот 5 июня посол, сдержав свое обещание, представила немецкую версию книги «Следуя за солнцем».
В тот же день в доме писателей Армении прошло открытие выставки работ немецких художников карикатурных комиксов. Будучи довольно популярным на западе газетным жанром, карикатурный жанр комиксов странным образом не столь популярен в Армении. Хотя, судя по интересу, проявленному посетителями выставки можно сделать вывод, что при желании можно развить этот жанр и в Армении. Первая пятница июня завершилась открытием недели фильмов об аргентинском танго, который представлен в рамках кинопоказов в Национальной галерее Армении. Открытие состоялось в клубе «The Club» показом нескольких короткометражных анимационных и игровых фильмов, посвященных аргентинскому танго. Был организован также короткий показ видеокурса базовых танцевальных движений.
Культурная неделя Еревана завершилась выступлением знаменитого альтиста Юрия Башмета и камерного оркестра «Солистов Москвы». Музыканты дали концерт в день рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна, где прозвучали произведения Грига, Баха, Чайковского и Баха.