(?) Էդուարդ Վասիլեւիչ, աշխարհը բավականին արագ է փոփոխվում եւ, հավանաբար, այսօրվա երեխաները շատ են տարբերվում XX դարի երեխաներից:
(!) Հավանաբար, սակայն ոչ այնքան, որքան մեծահասակները: Կարծում եմ, երեխաները մեծահասակներից խելացի են եւ այնուամենայնիվ ավելի քիչ են տարբերվում, այսինքն երեխան երեխա է մնում, երեխաները միշտ առջեւում են եւ մեծահասակները շատ դեպքերում պետք է հետեւեն երեխաների օրինակին:
(?) Արդյո՞ք Ձեր խոսքերը նշանակում են, որ, նկարահանելով մուլտֆիլմեր, Դուք չեք ունենում դժվարություններ նույնիսկ մեր արժեքների փոփոխման այս դարաշրջանում:
(!)Ինձ թվում է, ցանկացած աշխատանք դժվարին է ու բարդ, սակայն եթե այն հոգով ես կատարում, ոչ թե հենց այնպես: Շատ հեշտ է դատել այն մասին, ինչ դու չգիտես կամ չես կարողանում: Մինչդեռ աշխարհում ամեն ինչ է դժվար` դժվար է օդաչուի, նավաստու համար, սակայն դժվար է նաեւ մուլտիպլիկատորի եւ ֆիլմ նկարահանողի համար: Չէ որ կինեմատոգրաֆը, այդ թվում նաեւ անիմացիոն, ազդեցության մեծ ուժ ունի, ինչը մեծ պատասխանատավություն է դնում նրանց վրա, ով զբաղվում է ֆիլմերի ստեղծմամբ, հատկապես մանկապատանեկան ֆիլմերի:
(?) «Վինի-Թուխը» ակտուլ է, այսինքն գիրքը մինչ այժմ վաճառվում է: Ի՞նչ եք կարծում, դրանում Ձեր ֆիլմն ինչ-որ դերակատարություն ունեցել է:
(!) Հասկանում եք, Ալան Ալեքսանդր Միլնի «Վինի-Թուխն ու բոլորը-բոլորը-բոլորը» գիրքն արդեն չի հրատարակվում մեր նկարազարդումներով: Մի անգամ ես նկարազարդել եմ այն: Մի քանի տարի այդ գիրքը վաճաքում էր, իսկ հետո կապիտալիզմն իրենը վերցրեց` առավել խոշոր հրատարակչությունը, որը «կուլ տվեց» այն հրատարակչությանը, որտեղ ես էի աշխատում, արգելեց լույս ընծայել գիրքը, գնելով բոլոր իրավունքները: Իսկ ես հարկ չհամարեցի նոր որակի անցնել:
Ազդե՞ց արդյոք կինոն: Գուցե, որովհետեւ դա ինչ-որ կերպ փոխկապակցված է: Այլ բան, որ գիրքն ինքնին հրաշալի գիրք է: Ափսոս, որ մեր ընթերցողին չի հասնում գրքի բնօրինակը: Այն, ինչ ռուսերեն է թարգմանել Բորիս Զախոդերը , այնուամենայնիվ ողջ գիրքը չէ: Թեեւ, անշուշտ, նրա թարգմանությունը հանճարեղ է: Սակայն ձեր հարցին ես պատասխան տալ չեմ կարող:
(?) Այսօր մանկապատանեկան կինոն պահանջարկ ունի՞:
(!) Պահանջարկ ունի, սակայն այն չի քարոզվում եւ չի ստեղծվում անհրաժեշտ քանակով եւ անհրաժեշտ որակով: Կարծում եմ, փառատոները նպաստում են մանկապատանեկան կինոյի քարոզչությանը: Ես կարծում եմ, որքան փառատոնը փոքր է, այնքան այն ինչ-որ ընտանեկան տոն, հավաքույթ է հիշեցնում: Մեծ փառատոներում սովորաբար հանդիպում ենք, ծանոթանում ենք մասնակիցների հետ, հետո «հաջողություն եւ մինչ նոր հանդիպում» եւ դրանով ամեն ինչ ավարտվում է: Ինձ թվաց, որ Երեւանի մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնն այն նավի հովանու ներքո է, որն Արարատի վրա է` Նոյան տապանի հովանու ներքո եւ հավաքում է կինեմատոգրաֆիայի լավագույն ուժերը: Գալով Երեւան, ես սիրահարվեցի նրան: Ինձ Երեւանը շատ է հիշեցնում Փարիզը: Կան ջերմ ու սառը քաղաքներ: Օրինակ, Սանքտ Պետերբուրգը սառը քաղաք է, Մոսկվան, հատկապես վերջերս, դարձել է անհայտ ինչ-որ բանի հավաքածու, մեր իշխանություները ողջ Մոսկվան քանդեցին, իսկ Երեւանն, ինձ թվում է, դեռ պահպանվել է, գուցե պահպանվում է վերջին ճիգերով, սակայն պահպանվում է: Իսկ Երեւանում ստեղծվում է ջերմ եւ հարազատ մի մթնոլորտ եւ, հավանաբար, այդ տրամադրությունն է վստահություն ներշնչում, որ դու կարող ես միշտ վերադառնալ այս քաղաք, ինչպես ոք հայրենիք: Դա է ամենակարեւորը: Եվ ինձ թվում է, որ քաղաքը ղեկավարող ցանկացած մարդ պետք է հենց այդ մասին մտածի, քանի որ ինչպես ծնողներդ են, այնպես էլ քաղաքը` այն եւս քո ծնողն է:

(?)Эдуард Васильевич, мир довольно быстро меняется, и, наверное, сегодняшние дети сильно отличаются от детей XX века?
(!)Наверное, но не настолько, насколько взрослые. Думаю, дети умнее взрослых и отличаются все-таки меньше, то есть дети есть дети, они всегда впереди и взрослые во многом должны следовать их примеру.
(?)Означает ли сказанное Вами, что, снимая мультфильмы, у вас не бывает трудностей даже в нашу эпоху изменения ценностей?
(!) Мне кажется, любая работа трудна и сложна, если ее делать с душой, а не просто так. Очень легко судить по поводу того, что ты не умеешь или не знаешь. А между тем все на свете трудно: трудно летчику, трудно моряку, но также трудно мультипликатору и тому, кто снимает фильм. Ведь кинематограф, в том числе и анимационный, имеет большую силу воздействия, что налаживает большую ответственность на тех, кто занимается созданием фильмов и особенно детско-юношеских фильмов.
(?)Книга «Винни-Пух» актуальна, т. е. книгу покупают до сих пор. Как Вы думайте, сыграл ли в этом роль Ваш фильм?
(!) Понимаете, книга Алана Александра Милна “Винни-Пух и Все-Все-Все” уже не выходит с нашими иллюстрациями. Я однажды проиллюстрировал ее. Несколько лет книгу эту продавали, а потом капитализм взял свое: более крупное издательство, поглощая то издательство, где я работал, запретило выпускать книгу, купив все права. А я не посчитал нужным мой переход в новое качество.
Повлияло ли кино? Может быть, потому что все это как-то взаимосвязано. Другое дело, что книга сама по себе замечательная. Жаль, что до наших читателей не доходит первоисточник книги. То, что Борис Владимирович Захадер перевел на русский язык, все-таки не вся книга. Хотя он перевел ее гениально. Но ответа на ваш вопрос у меня нет.
(?) Имеет ли сегодня спрос детско-юношеское кино?
(!)Спрос есть, но оно не пропагандируется и не создается в нужном качестве и количестве. Думаю, фестивали способствуют пропаганде детско-юношеского кино. Я думаю, чем фестиваль меньше, тем больше напоминает семейную встречу-праздник. На масштабном фестивале обычно встречаемся, знакомимся с участниками, потом “привет и до новых встреч” и на этом все заканчивается. Мне ереванский Международный фестиваль детско-юношеских фильмов показался осеняемым тем кораблем, что стоит на Арарате, Ноевым ковчегом, который и собирает лучшие кинематографические силы. Попав в Ереван, я в него влюбился. Мне Ереван очень сильно напоминает Париж. Есть теплые и холодные города. Например: Санкт Петербург холодный город, Москва особенно в последнее время собрание неизвестно чего, наши правители Москву всю разорили, а Ереван, мне кажется, удерживается, может из последних сил, но удерживается. А в Ереване создается ощущение теплоты и родства и, наверное, именно это настроение дает уверенность в том, что ты можешь в этот город возвращаться, как на Родину. Вот это самое главное. И мне кажется, что в принципе любой человек, управляющий городом, должен думать именно об этом, потому что это как и родители, город тоже твой родитель.