25 Հունվար 2010 - 11:22 AMT
«Սասնա ծռեր» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի պրեմիերան կկայանա հունվարի 25-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
80-րոպեանոց անիմացիոն ֆիլմը նկարահանվել է 8 տարվա ընթացքում: Նախապատրաստական աշխատանքները սկսվեցին 2001 թվականին, իսկ նկարահանումները` 2002-ին եւ շարունակվեցին մինչեւ 2009 թվականի դեկտեմբերը:
Համանուն հայկական էպոսի հիման վրա նկարահանված «Սասնա ծռեր» անիմացիոն ֆիլմի բյուջեն կազմել է 350 միլիոն դրամ, որից 10 միլիոնը հատկացրել է Grand Candy ընկերությունը:
«Ֆիլմը նկարահանվել է անիմացիայի հայ վարպետների կողմից եւ ժամանակակից տեխնոլոգիայով, ինչը մեզ թույլ տվեց մասնակցության հայտ ներկայացնել 2010թ. Կաննի կինոփառատոն: Ֆիլմի աշխատանքներն արագացնելու համար մենք որոշեցինք դիմել ռուս գործընկերներին, սակայն այդ դեպքում նույն այդ ֆիլմի ծախսերը կեռապատկվեին, իսկ արդյունքն առանձնապես չէր տարբերվի այն արդյունքից, որը մենք ունենք այսօր»,- դեկտեմբերի 25-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը:
Ընդհանուր առմամբ «Սասնա ծռեր» ֆիլմի վրա աշխատած անիմատորների ստեղծագործական խմբի մեջ 8 հոգի էր մտնում:
Սցենարի հեղինակն ու գլխավոր ռեժիսորը Արման Մանարյանն է, նկարող-բեմադրիչը` Վարդան Զաքարյանը:
Ֆիլմը հնչյունավորել են հայկական կինոյի եւ թատրոնի ամենահայտնի վարպետները` Կարեն Ջանիբեկյանը, Երվանդ Մանարյանը, Վահագն Գրիգորյանը, Ժենյա Ավետիսյանը, Խորեն Աբրահամյանը եւ ուրիշներ:
«Ֆիլմի հեռուստացուցադրությունները կմեկնարկեն ընթացիկ տարվա վերջին: Իսկ մինչ այդ մենք մտադիր ենք ներկայացնել ֆիլմը ամենատարբեր փառատոններում եւ համոզված ենք, որ այդ ֆիլմը կգրավի թե' մասնագետների, թե' հասարակ հանդիսատեսի ուշադրությունը»,- նշեց Գեւորգ Գեւորգյանը:
«Սասնա ծռերը» առաջին հայկական լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմն է, «Սասնա ծռեր» հայկական էպոսի առաջին էկրանավորումը:

Премьера полнометражного анимационного фильма “Сасна црер” (Неистовые из Сасуна) состоится 25 января в ереванском кинотеатре “Москва”.
80-минутный анимационный фильм был снят за 8 лет. Подготовительные работы начались в 2001 году, а съемки – в 2002 и продлились до декабря 2009 года.
Бюджет анимационного фильма “Неистовые из Сасуна”, снятого по мотивам одноименного армянского эпоса и по госзаказу, составил 350 миллионов драмов, 10 миллионов из которых предоставила компания Grand Candy.
“Фильм был снят армянскими мастерами анимации и по современной технологии, что позволило нам предъявить заявку на участие в Каннском кинофестивале в 2010 году. Для ускорения работ над фильмом мы решили обратиться к российским коллегам, однако в этом случае затраты на тот же фильм были бы втрое больше, а результат не отличался бы от того, что мы имеем на сегодняшний день”, – на пресс-конференции 25 декабря сообщил директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян.
В целом в творческую группу аниматоров, работавших над фильмом “Неистовые из Сасуна”, входило 8 человек.
Автор сценария и главный режиссер фильма Арман Манарян, художник-постановщик – Вардан Закарян, продюсер – Геворк Геворкян.
Фильм озвучивали известнейшие мастера армянского кино и тетра Карен Джанибекян, Ерванд Манарян, Ваагн Григорян, Женя Аветисян, Хорен Абрамян и другие.
“Телепоказы фильма начнутся в конце текущего года. А до этого мы намерены представить фильм на разных фестивалях и уверены, что этот фильм привлечет внимание и профессионалов, и простого зрителя”,- отметил Геворк Геворкян.
“Сасна црер” – первый армянский полнометражный фильм, первая экранизация армянского эпоса “Сасна црер” (Неистовые из Сасуна).