«Թեքեյան» արվեստների կենտրոնում հունվարի 27-ն տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսը: Տվյալ գիրքը լույս է տեսել 10-ը լեզուներով, այդ թվում նաեւ թուրքերեն լեզվով: «Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված իմ առաջին գիրքը լույս է տեսել 1965 թ-ն: Անցած ժամանակաշրջանում ես աշխատել եմ տարբեր խնդիրների շուրջ, որոնք կապված են Մերձավոր Արեւելքի, արաբական աշխարհի, Արցախի, սակայն, ես միշտ անդրադարձել եմ Հայոց ցեղասպանությանը», – ասել է գրքի հեղինակ, ԳԱԱ-ի թղթակից անդամ Նիկոլայ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, «Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը տարբերվում է, այդ թեմայով իր բոլոր մյուս աշխատանքներից: «Գրելով այդ գիրքը ես ղեկավարվել եմ «առանց ողբի» սկզբունքով», – նշել է նա:
«Ինչպես ասել է իմ ընկերներից մեկը` դա հարված է ուղղված Թուրքիային», – ասել է Հովհաննիսյանը:
Հայոց ցեղասպանությունը, որն իրագործվել է Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ., XX դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, որի նախաձեռնողները երիտթուրքերն էին: Ցեղասպանության ժամանակ ոչնչացվեց վեց հայկական վիլայեթների բնակչությունը` շուրջ 1,5 մլն հայ: Եվս կես միլիոնը սփռվեց աշխարհով մեկ` սկիզբ դնելով հայկական Սփյուռքին:
Դեռեւս Ցեղասպանության իրագործման տարիներին` 1915-23թթ. տերությունները ընդունեցին հայերի կոտորածը դատապարտող բանաձեւեր: ԱՄՆ-ն երեք անգամ (1916, 1919, 1920) նմանատիպ բանաձեւեր է ընդունել, սակայն դա չկասեցրեց Օսմանյան կայսրության գործողությունները: 1915թ. Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Ռուսաստանը հանդես եկան համատեղ հռչակագրով` դատապարտելով հայերի բնաջնջումը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվել եւ դատապարտվել է աշխարհի շատ երկրների եւ ազդեցիկ միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Պաշտոնապես առաջինը Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել եւ դատապարտել է Ուրուգվայը 1965թ.: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի խտրականության կասեցման եւ փոքրամասնությունների պաշտպանության կանխարգելման ենթահանձնաժողովը, ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների գծով հանձնաժողովը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: Հայերի ոչնչացումը պաշտոնապես ցեղասպանություն են ճանաչել Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Բելգիան, Շվեդիան, Նիդերլանդները, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Սլովակիան, Կիպրոսի Հանրապետությունը, Լիբանանը, Ուրուգվայը, Արգենտինան, Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Վատիկանը, Ավստրալիան, ԱՄՆ-ի 44 նահանգները:
Բելգիայում եւ Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն է սահմանված (45 հազար եվրո տուգանքից մինչեւ 1 տարվա ազատազրկում): 2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրինագիծ ընդունեց, որի համաձայն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը կքրեականացվի, ինչպես Հոլոքոսթը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ մի շարք ազդեցիկ ԶԼՄ-ներ` The New York Tumes-ը, BBC-ին, The
Washington Post-ը, THe Associated Press-ը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պարտադիր պայման է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար:
Ժամանակակից Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը եւ վարում է այդ փաստի ժխտման ներքին եւ արտաքին քաղաքականություն: Թուրքական պետության գործողությունները ներկայացվում են որպես «բռնագաղթ»` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին խոսում են միայն առանձին թուրք մտավորականներ, որոնց թվում են պատմաբան Թաներ Աքչամն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:

Tekeyan Cultural Center in Yerevan hosted the presentation of “Armenian Genocide” book today, January 27. The book was published in 10 languages, including Turkish.
“My first book, dedicated to the Armenian Genocide, was published in March 1965. For the past year, I worked at a number of problems related to Middle East, Arabian world, Artsakh, yet I always touched upon the issue of Genocide in some way or another,” the author of the book, RA National Academy member Nikolay Hovhannesyan said.
According to him, “Armenian Genocide” book differs from other monographs on the subject. While working at the book, I was guided by a principle “no whining”. I attempted to narrate the most tragic pages of our history and do it in a dignified manner. I believe I managed to avoid the most common shortcoming of our historiography,” he emphasized.
“My friend characterized this book as a strong message to Turkey,” the author noted.
The Armenian Genocide (1915-23) was the deliberate and systematic destruction of the Armenian population of the Ottoman Empire during and just after World War I. It was characterized by massacres, and deportations involving forced marches under conditions designed to lead to the death of the deportees, with the total number of deaths reaching 1.5 million.
The date of the onset of the genocide is conventionally held to be April 24, 1915, the day that Ottoman authorities arrested some 250 Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople. Thereafter, the Ottoman military uprooted Armenians from their homes and forced them to march for hundreds of miles, depriving them of food and water, to the desert of what is now Syria. Massacres were indiscriminate of age or gender, with rape and other sexual abuse.
To date, twenty countries and 44 U.S. states have officially recognized the events of the period as genocide, and most genocide scholars and historians accept this view. The Armenian Genocide has been also recognized by influential media including The New York Times, BBC, The Washington Post and The Associated Press.