«Թեքեյան» արվեստների կենտրոնում հունվարի 27-ն տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսը: Տվյալ գիրքը լույս է տեսել 10-ը լեզուներով, այդ թվում նաեւ թուրքերեն լեզվով: «Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված իմ առաջին գիրքը լույս է տեսել 1965 թ-ն: Անցած ժամանակաշրջանում ես աշխատել եմ տարբեր խնդիրների շուրջ, որոնք կապված են Մերձավոր Արեւելքի, արաբական աշխարհի, Արցախի, սակայն, ես միշտ անդրադարձել եմ Հայոց ցեղասպանությանը», – ասել է գրքի հեղինակ, ԳԱԱ-ի թղթակից անդամ Նիկոլայ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, «Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը տարբերվում է, այդ թեմայով իր բոլոր մյուս աշխատանքներից: «Գրելով այդ գիրքը ես ղեկավարվել եմ «առանց ողբի» սկզբունքով», – նշել է նա:
«Ինչպես ասել է իմ ընկերներից մեկը` դա հարված է ուղղված Թուրքիային», – ասել է Հովհաննիսյանը:
Հայոց ցեղասպանությունը, որն իրագործվել է Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ., XX դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, որի նախաձեռնողները երիտթուրքերն էին: Ցեղասպանության ժամանակ ոչնչացվեց վեց հայկական վիլայեթների բնակչությունը` շուրջ 1,5 մլն հայ: Եվս կես միլիոնը սփռվեց աշխարհով մեկ` սկիզբ դնելով հայկական Սփյուռքին:
Դեռեւս Ցեղասպանության իրագործման տարիներին` 1915-23թթ. տերությունները ընդունեցին հայերի կոտորածը դատապարտող բանաձեւեր: ԱՄՆ-ն երեք անգամ (1916, 1919, 1920) նմանատիպ բանաձեւեր է ընդունել, սակայն դա չկասեցրեց Օսմանյան կայսրության գործողությունները: 1915թ. Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Ռուսաստանը հանդես եկան համատեղ հռչակագրով` դատապարտելով հայերի բնաջնջումը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվել եւ դատապարտվել է աշխարհի շատ երկրների եւ ազդեցիկ միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Պաշտոնապես առաջինը Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել եւ դատապարտել է Ուրուգվայը 1965թ.: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի խտրականության կասեցման եւ փոքրամասնությունների պաշտպանության կանխարգելման ենթահանձնաժողովը, ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների գծով հանձնաժողովը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: Հայերի ոչնչացումը պաշտոնապես ցեղասպանություն են ճանաչել Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Բելգիան, Շվեդիան, Նիդերլանդները, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Սլովակիան, Կիպրոսի Հանրապետությունը, Լիբանանը, Ուրուգվայը, Արգենտինան, Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Վատիկանը, Ավստրալիան, ԱՄՆ-ի 44 նահանգները:
Բելգիայում եւ Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն է սահմանված (45 հազար եվրո տուգանքից մինչեւ 1 տարվա ազատազրկում): 2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրինագիծ ընդունեց, որի համաձայն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը կքրեականացվի, ինչպես Հոլոքոսթը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ մի շարք ազդեցիկ ԶԼՄ-ներ` The New York Tumes-ը, BBC-ին, The
Washington Post-ը, THe Associated Press-ը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պարտադիր պայման է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար:
Ժամանակակից Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը եւ վարում է այդ փաստի ժխտման ներքին եւ արտաքին քաղաքականություն: Թուրքական պետության գործողությունները ներկայացվում են որպես «բռնագաղթ»` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին խոսում են միայն առանձին թուրք մտավորականներ, որոնց թվում են պատմաբան Թաներ Աքչամն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:

27 Январь 2010 - 10:48 AMT
В ереванском центре искусств “Текеян” 27 января состоялась презентация книги “Геноцид армян”. Данная книга вышла в свет на 10 языках, в том числе и на турецком.
“Моя первая книга, посвященная Геноциду армян, вышла в свет в марте 1965 года. За прошедший период я работал над разными проблемами, связанными с Ближним Востоком, арабским миром, Арцахом, однако я всегда так или иначе касался темы Геноцида”, – сообщил автор книги, член-корреспондент Национальной Академии наук Армении Николай Ованисян.
По его словам, книга “Геноцид армян” отличается от всех других монографий на данную тему. “Работая над данной книгой, я руководствовался принципом “без нытья”. В своей книге я попытался представить самые трагические страницы нашей истории с достоинством. И думаю, получилось избежать недостатка нашей историографии”,- отметил Николай Ованисян, для которого Геноцид – не только трагедия всего армянского народа, но и его личная трагедия, поскольку его мать пережила Геноцид.
Николай Ованисян рассказал о мнении одного из своих друзей о книге “Геноцид армян”: “Как сказал один из моих друзей, моя книга – это залп в сторону Турции”.
Геноцид армян в Османской империи 1915-1923гг. – первый геноцид ХХ века, развязанный младотурками. Во время Геноцида было уничтожено население шести армянских вилайетов – полтора миллиона человек. Еще полмиллиона рассеялись по всему миру, положив начало созданию армянской Диаспоры.
Еще в годы Геноцида (1915—1923) мировые державы приняли резолюции, осуждающие армянскую резню. США трижды (1916, 1919, 1920) приняли похожие резолюции, однако остановить действия Османской империи не удалось. В 1915-м Франция, Великобритания и Россия выступили с совместной декларацией, также осуждающей уничтожение армян.
Геноцид армян признан и осужден многими странами мира и влиятельными международными организациям. Первым Геноцид армян официально признал и осудил Уругвай (1965). Геноцид армян признали также Совет Европы, Европарламент, Подкомиссия ООН по предотвращению дискриминации и защите меньшинств, Комиссия ООН по военным преступлениям, Всемирный совет церквей. Уничтожение армян официально признали геноцидом согласно международному праву и осудили: Франция, Германия, Италия, Бельгия, Швеция, Нидерланды, Швейцария, Россия, Польша, Литва, Греция, Словакия, Республика Кипр, Ливан, Уругвай, Аргентина, Венесуэла, Чили, Канада, Ватикан, Австралия, 44 штата США.
В Бельгии и Швейцарии за отрицание исторического факта Геноцида армян введена уголовная ответственность (от штрафа 45 тыс. евро до 1 года лишения свободы). 12 октября 2006 года парламент Франции принял законопроект, в соответствии с которым отрицание Геноцида армян станет уголовным преступлением, аналогично отрицанию Холокоста.