3 Փետրվար 2010 - 13:42 AMT
«Վահան Տերյանի հոբելյանական տարվա գլխավոր միջոցառումը կդառնա նրա թանգարանի ստեղծումը: Այդ հարցը քննարկվել է դեռեւս Տերյանի 100-ամյակին նվիրված հանդիսությունների ժամանակ: Սակայն այն ժամանակ այդ հարցով այդպես էլ զբաղվող չեղավ»,-փետրվարի 3-ի մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Վահան Տերյան» կենտրոնի ղեկավար Արուշան Հակոբյանը:
Ըստ նրա, այդ հարցը բարձրացվել է նաեւ Տերյանի 125-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների անցկացման հանձնաժողովի առաջին նիստում: «Եվ վարչապետ Տ.Սարգսյանը, ով գլխավորում է այդ հանձնաժողովը, հանձնարարեց մշակույթի նախարարությանը առաջարկություններ պատրաստել այն մասին, թե որտեղ կարելի է հիմնել թանգարանը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Արուշան Հակոբյանը:
Նա ասել է, որ Տերյանի 900 էջ անտիպ ստեղծագործությունները, արխիվները, ձեռագրերն ու անձնական իրերը կարելի է գտնել բանաստեղծի հայրենի Գանձա գյուղում, Եղիշե Չարենցի թանգարանում, աշխարհի այլ կետերում, սակայն Հայաստանում չկա մի վայր, որտեղ հնարավոր կլինի հավաքել բոլոր այդ անգին ցուցանմուշները: «Տերյանի ձեռագրերի մեծ արխիվ կա նաեւ նրա ընկերոջ` Պետրոս Մակինցյանի տանը Մոսկվայում: Նրա դուստրը` Անահիտը համաձայնվել է Հայաստանին փոխանցել այդ արխիվները միայն այն դեպքում, եթե այստեղ հիմնվի բանաստեղծի թանգարանը»,-ասել է Ա.Հակոբյանը:
«Մենք առաջարկել ենք Երեւանի քաղաքապետարանին Տերյանի փողոցին հարող պուրակն անվանակոչել նրա անունով կամ անվանել Ջավախքի այգի»,-ասել է «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը:
Մեծանուն հայ բանաստեղծ ու հասարակական գործիչ Վահան Տերյանը ծնվել է 1885թ Ախալքալաքի Գանձա գյուղում՝ հոգեւորականի ընտանիքում: 1897թ Տերյանը մեկնում է Թիֆլիս, ուր սովորում էին այդ ժամանակ իր ավագ եղբայրները.. 1899թ Տերյանը ընդունվում է Լազարյան ճեմարան, ուր ծանոթանում է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հետ, ավարտում է Լազարյան ճեմարանը , կարճ ժամանակ հետո ձեռբակալվում է հեղափոխական գործունեության համար ու նետվում Մոսկվայի բանտը:
Թիֆլիսում լույս է տեսնում Տերյանի ստեղծագործությունների «Մթնշաղի անուրջներ» ժողովածուն,«Մշակ» թերթում հրատարկվում է բանաստեղծի հայրենասիրական բանաստեղծությունների «Երկիր Նաիրի» շարքը: Տերյանը ծանր հիվանդության պատճառով վախճանվում է Օրենբուրգում 1920թ.:

“Наиболее важным мероприятием в рамках празднования юбилея армянского поэта является создание музея Ваана Терьяна. Этот вопрос обсуждался еще во время торжественных мероприятий, посвященных 100-летию Терьяна. Однако тогда этим вопросом до конца никто не занялся”,- заявил на пресс-конференции 3 февраля руководитель Цeнтра “Ваан Терьян” Арушан Акопян.
По его словам, этот вопрос был поднят также на первом заседании Комиссии по проведению юбилейных мероприятий, посвященных 125-летию Ваана Терьяна. “И премьер-министр Тигран Саркисян, возглавляющий эту комиссию, дал министерствам Армении, а в частности Министерству культуры, поручение провести исследования и внести свои предложения того, где можно основать музей”,- подчеркнул в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Арушан Акопян.
Он сообщил, что 900 страниц неизданных стихотворений Терьяна, его архивы, рукописи и личные вещи можно найти и в родном селе поэта Гандза, и в доме-музее Егише Чаренца, и в других местах во всем мире, однако в Армении нет места, где можно было бы собрать все эти бесценные экспонаты. “Большой архив рукописей Терьяна занимает также две комнаты квартиры друга поэта – Погоса Макинцяна в Москве. Его дочь, Анаит, согласилась передать Армении эти архивы только в том случае, если здесь будет основан музей поэта”,- подчеркнул Арушан Акопян.
“В свою очередь мы предложили мэрии Еревана назвать сквер, прилегающий к улице Терьяна, либо его именем, либо Джавахским сквером”,- сообщил журналистам председатель земляческого союза “Джавахк”, депутат НС РА Ширак Торосян.
Ваан Терьян – выдающийся армянский поэт и общественный деятель, родился 28 января 1885 года в селе Гандза (близ г. Ахалкалаки) в семье сельского священника Сукиаса Тер-Григоряна. Его настоящее имя – Ваан Сукиасович Тер-Григорян. Псевдоним Терян взял в 1907 году. Детские годы поэта прошли в родной Гандзе. Здесь он окончил сельскую школу. В 1897 году Терьян едет в Тифлис, где в это время учился его старший брат. В 1899 году Терьян поступил в Лазаревский институт восточных языков в Москве, где познакомился с Алексяндром Мясникяном. Через некоторое время после окончания гимназии его арестовали за революционную деятельность.
Терьян учился в Московском и Петербургском университетах, одновременно ведя все более активную работу по спасению родного армянского народа от турецких янычаров, и утверждению высоких идеалов гуманизма. Первый сборник его стихов – "Грезы сумерек" – вышел в 1908 году. Широко известен патриотический цикл “Страна Наири”, изданный в 1915 году.