3 Փետրվար 2010 - 12:49 AMT
Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ռուսաստանում տոնական միջոցառումներ կանցկացվեն Վահան Տերյանի 125-ամյակի պատվին
«Փետրվարի 1-ին կայացավ Վահան Տերյանի 125-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների անցկացման Հանձնաժողովի առաջին նիստը: Հանձնաժողովը գլխավորեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նիստի ժամանակ ներկայացվեցին մի շարք նախագծեր, որոնց վարչապետը հավանություն տվեց եւ արդեն համապատասխան կարգադրություններ է կատարել»,- փետրվարի 3-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Վահան Տերյան» Կենտրոնի ղեկավար Առուշան Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, վարչապետի կարգադրությամբ ծրագրվում է մի շարք միջոցառումներ անցկացնել Հայաստանում եւ Վրաստանում: Այդպես հուլիսի 24-ին Վրաստանի Նինոցմինդա քաղաքում համերգ տեղի կունենա: Գանձա գյուղում, որտեղ ծնվել է բանաստեղծը, հուլիսի 25-ին Տերյանական օր կանցկացվի, իսկ նույն օրվա երեկոյան Թբիլիսիում Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական դրամատիկական թատրոնում տեղի կունենա Հայաստանի եւ Վրաստանի Գրողների միության կողմից կազմակերպված համերգ:
Հայաստանում կանցկացվի նաեւ Վահան Տերյանի բանաստեղծությունների հիման վրա գրված ստեղծագործությունների համերգ: «Մենք կկազմակերպենք նաեւ «Ջավախքը մեզ հետ է» թեմայով նկարների ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն Ախալքալաքի եւ Ախալցխայի նկարիչների շուրջ 125 աշխատանքներ: Դա նաեւ այդ նկարիչների աշխատանքները հանրությանը ներկայացնելու տարբերակ է»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Առուշան Հակոբյանը:
Տոնական միջոցառումներ ծրագրվում է անցկացնել նաեւ Ռուսաստանում` Օրենբուրգ քաղաքում, որտեղ իր կյանքի վերջին տարիներին ապրել եւ ստեղծագործել է հայ բանաստեղծը:
Ինչպես հաղորդեց «Վահան Տերյան» Կենտրոնի ղեկավարը, այդ միջոցառումների մի մասի անցկացմանը մասնակցում է Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը: Նրա խոսքով, արդեն ստացվել է Տերյանի սիրային քնարերգության 125 բանատեղծություններից բաղկացած գրքի թողարկման պետպատվերը: Ավելի վաղ «Վահան Տերյան» Կենտրոնն իր միջոցներով հրատակարեց «Վահան Տերյան – ընտրանի» գիրքը:
Վահան Տերյանն ականավոր հայ բանաստեղծ ու հասարակական գործիչ է, ծնվել է 1885թ Ախալքալաքի Գանձա գյուղում` հոգեւորականի ընտանիքում: 1897թ Տերյանը մեկնում է Թիֆլիս, ուր սովորում էին այդ ժամանակ իր ավագ եղբայրները: 1899թ. ընդունվում է Լազարյան ճեմարան, ուր ծանոթանում է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հետ: Լազարյան ճեմարանն ավարտելուց կարճ ժամանակ հետո ձերբակալվում է հեղափոխական գործունեության համար ու նետվում Մոսկվայի բանտը:
Տերյանը սովորել է Մոսկվայի եւ Պետերբուրգի համալսարաններում, միաժամանակ գնալով ակտիվ գործունեություն ծավալել հանուն հայ ժողովուրդը թուրք ենիչերիներից փրկելու եւ մարդասիրության բարձր գաղափարների հաստատման: 1908թ. Թիֆլիսում լույս է տեսել Տերյանի ստեղծագործությունների առաջին ժողովոծուն` «Մթնշաղի անուրջներ», 1915թ. «Մշակ» թերթում հրատարակվում է բանաստեղծի հայրենասիրական բանաստեղծությունների «Երկիր Նաիրի» հայտնի շարքը:
Վահան Տերյանը մասնակցել է Հոկտեմբերյան հեղափոխությանն ու քաղաքացիական պատերազմին, սակայն ծանր հիվանդության պատճառով ստիպված է եղել մնալ Օրենբուրգում, ուր եւ վախճանել է 1920թ.:

3 Февраль 2010 - 12:49 AMT
“1 февраля состоялось первое заседание Комиссии по проведению юбилейных мероприятий, посвященных 125-летию армянского поэта-символиста Ваана Терьяна. Комиссию возглавил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. На заседании был представлен ряд проектов, которые премьер одобрил и уже дал соответствующие поручения”, – заявил не пресс-конференции 3 февраля руководитель Цeнтра “Ваан Терьян” Арушан Акопян.
По его словам, по поручению премьер-министра планируется провести ряд мероприятий в Армении и Грузии. Так 24 июля состоится концерт в городе Ниноцминда в Грузии. В Селе Гандза, где родился поэт, 25 июля будет проведен Терьяновский день, а вечером того же дня в Тбилисском армянском драматическом театре имени Петроса Адамяна пройдет концерт, организованный Союзами писателей Армении и Грузии.
В Армении также будет проведен концерт произведений, написанных на стихи Ваана Терьяна. “Мы организуем также выставку картин “Джавахк с нами”, на которой будет представлено 125 работ художников из Ахалкалаки и Ахалцха. Это также один из способов показать общественности работы этих художников”,- отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Арушан Акопян.
Праздничные мероприятия планируется провести также в России, в городе Оренбург, где жил и творил в последние годы жизни армянский поэт.
Как сообщил директор Центра “Ваан Терян”, в проведении некоторых из этих мероприятий участвует Министерство культуры Армении. По его словам, уже поступил госзаказ на выпуск памятной книги 125 стихотворений из любовной лирики Терьяна. Ранее центр “Ваан Терьян” на свои средства издал книгу “Ваан Терьян – избранное”.
Ваан Терьян – выдающийся армянский поэт и общественный деятель, родился 28 января 1885 года в селе Гандза (близ г. Ахалкалаки) в семье сельского священника Сукиаса Тер-Григоряна. Его настоящее имя – Ваан Сукиасович Тер-Григорян. Псевдоним Терян взял в 1907 году.
Детские годы поэта прошли в родной Гандзе. Здесь он окончил сельскую школу. В 1897 году Терьян едет в Тифлис, где в это время учился его старший брат. В 1899 году Терьян поступил в Лазаревский институт восточных языков в Москве, где познакомился с Алексяндром Мясникяном. Через некоторое время после окончания гимназии его арестовали за революционную деятельность.
Терьян учился в Московском и Петербургском университетах, одновременно ведя все более активную деятельность по спасению армянского народа от турецких янычаров, и утверждению высоких идеалов гуманизма. Первый сборник его стихов – “Грезы сумерек” – вышел в 1908 году. Широко известен патриотический цикл “Страна Наири”, изданный в 1915 году.