Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության արծաթե մրցանակակիր «Միկա» ֆուտբոլի ակումբը Ծաղկաձորում ուսումնամարզական հավաքից հետո մեկնեց Անթալիա, որտեղ 2 ընկերական հանդիպում ունեցավ:
Առաջին խաղսում «Միկան» ոչ ոքի խաղաց ղազախական «Օրդաբասի» հետ: Հունվարի 27-ին ՀՀ արծաթե մրցանակակիրը հանդիպեց Ուզբեկստանի «Պախտակոռի» հետ: Խաղն ավարտվեց 0:0 հաշվով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ակումբի մամլո քարտուղար Աշոտ Մարտիրոսյանը, «Միկայի» կազմում խաղացել են գրեթե բոլոր ֆուտբոլիստները: «Միայն Էդնեյը վնասվածք ուներ եւ չկարողացավ խաղալ, իսկ Պեդրո Լոպեսը, որը եւս փոքր վնասվածք ուներ, դաշտ դուրս եկավ երկրորդ խաղակեսում»,-ասել է Մարտիրոսյանը:
Ըստ «Միկայի» մամլո քարտուղարի, բրազիլացի Ժունիեր Էդնիլսոնն արդեն վերականգնվել է վնասվածքից հետո եւ արդեն հունվարի 27-ից մարզվում է թիմի հետ:
«Միկայի» հաջորդ խաղը տեղի կունենա փետրվարի 1-ին ռումինական «Ինտերնացիոնալի» հետ:
«Միկա» ակումբը ստեղծվել է 1985թ. Աշտարակում եւ սկզբնական շրջանում կոչվել է «Օլիմպիա»: 1987-1990թթ. թիմը չի մասնակցել ԽՍՀՄ առաջնություններին: Սակայն 1990թ. ՀՀ ֆուտբոլի առաջին առաջնությունից առաջ ակումբը վերականգնվեց նոր` «Քասախ» անունով: Լիգայի պարտավորությունները չկատարելու պատճառով 1996թ. ակումբը դուրս եկավ խաղարկությունից, սակայն շուտով` 1999թ. վերադարձավ: Ակումբը մեկ անգամ եւս վերանվանվեց` այդպես սկսվեց «Միկայի» պատմությայն նոր էջը:
«Միկան» Հայաստանի 5 գավաթի խաղարկությունների եւ Հայաստանի մեկ Սուպերգավաթի հաղթող է: Որպես երկրի գավաթակիր մասնակցել է ՈՒԵՖԱ-ի որակավորման փուլերին: Լավագույն արդյունքը ակումբը գրանցել է 2007թ.` 2-դր որակավորման փուլում:
«Միկան» 2004, 2005, 2009թթ. Հայաստանի առաջնության արծաթե մրցանակակիր է, 2006, 2007թթ. ՀՀ առաջնության բրոնզե մրցանակակիր, ՀՀ 2000, 2001, 2003, 2005, 2006թթ. գավաթակիր է, ՀՀ 2006թ. Սուպերգավաթի հաղթող:

28 Январь 2010 - 09:04 AMT
Серебряный призер чемпионата Армении по футболу ФК ''Мика'' после учебно-тренеровочных сборов в Цахкадзоре отправился в Анталию. Там армянский клуб провел 2 дружеских матча.
В первом матче ''Мика'' сыграл вничью с казахским ''Ордабасом''. 27 января серебряный призер Армении встретился с узбекским ''Пахтакором''. Матч закончился ничьей- 0:0.
Как корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь клуба Ашот Мартиросян, в составе ''Мики'' сыграли почти все футболисты. ''Только у Эднейа была травма и он не смог сыграть, а Педро Лопес, у которого тоже была маленькая травма, вышел на поле во второй половине матча'',- сказал Мартиросян.
По словам пресс-секретаря ''Мики'', бразилец Жуниер Эднилсон уже восстановился после травмы и уже 27 января тренируется с командой.
Следующий матч ''Мика'' проведет 1 февраля с румынским ''Интернационалем''.
Клуб «Мика» был создан в городе Аштарак в 1985 году, и первоначально носил название «Олимпия». Между 1987-1990 годами участия в советском первенстве команда не принимала. Однако в 1990 году, перед образованием первого чемпионата Армении по футболу, клуб восстановился с новым названием «Касах». В связи с невыполнением обязательств лиги в 1996 году клуб снимается с розыгрыша, но вскоре возвращается в 1999 году. Клуб еще раз был переименован – так началась новая эра в истории «Мики».
В настоящее время, клуб строит новый стадион в Ереване, следовательно, последует официальное изменение города в названии, которое будет звучать следующим образом ФК «Мика» Ереван.
«Мика» – обладатель 5 Кубков Армении и одного Суперкубка Армении. Как обладатель Кубка страны, «Мика» участвовала несколько раз в квалификационных раундах Кубка УЕФА. Лучшим результатом является выход во 2 квалификационный раунд в 2007 году.
«Мика» – серебряный призер Чемпионата Армении (2004, 2005, 2009), бронзовый призер Чемпионата Армении (2006, 2007), обладатель Кубка Армении (2000, 2001, 2003, 2005, 2006), обладатель Суперкубка Армении (2006).