Դոնեցկի «Մետալուրգ»-ի ֆուտբոլիստները անցկացրեցին առաջին ընկերական խաղը Թուրքիայում, որտեղ թիմը անց է կացնում ուսումնա-մարզական հավաքներ: «Մետալուրգի» հակառակորդն էր Ռուսաստանի «Կռիլյա Սովետով» ակումբը: Դոնեցկի ակումբը հաղթեց 1:0 հաշվով:
Ինչպես հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայք էջը, կիսապաշտպան Հենրիկ Մխիթարյանը մեկնաբանել է այդ խաղը. «Այսօր մենք հասանք օրինաչափ հաղթանակի»:
Հենրիկ Մխիթարյան իր ֆուտբոլային կարիերան սկսել է երեւանյան «Փյունիկ» ակումբում: 2009 թ-ն տեղափոխվել է Դոնեցկի «Մետալուրգ» ակումբը (Ուկրաինա): Ճանաչվել է «2009 թ-ի Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստ»:
Դոնեցկի «Մետալուրգ» ՖԱ հիմնադրվել է 1996թ. հունիսի 17-ին: Հանդես է գալիս Ուկրաինայի Պրեմիեր լիգայում: Ուկրաինայի առաջնությունում բրոնզե մեդալակիր է դարձել (2001-2002, 2002-2003 եւ 2004-2005 թվականների սեզոններում): Ուկրաինայի Գավաթի խաղարկության կիսաեզրափակչին է մասնակցել (19997-1998, 2001-2002 եւ 2007-2008 թվականների սեզոններում):

Footballers of Donetsk Metallurg held their first friendly match in Turkey, where the team conducts their training. Metallurgist, where the Armenian national team midfielder Henrik Mkhitaryan plays, played against Russia's Krylya Sovetov. Donetsk club won with a score 1:0.
As the official site of the club wrote, after a friendly match midfielder Henry Mkhitaryan commented on the game. ''Today we have won a legitimate victory. We might even score a few more goals, but, unfortunately, failed,''Mkhitaryan said.
Henrik Mkhitaryan started his football career at the Yerevan Pyunik club. In 2009 he moved to Donetsk Metallurg (Ukraine). He played for the youth national team of Armenia. Since 2007, the player of the national team of Armenia. Became "the best player of Armenia-2009".
Metallurg Donetsk FC was founded on June 17, 1996. Plays in the Ukrainian Premier League. In the championship of Ukraine won the bronze medal (2001-2002, 2002-2003 and 2004-2005). In Ukrainian Cup became semi-finalist of the drawing (1997-1998, 2001-2002 and 2007-2008). In the UEFA Cup, Metallurg played 18 games (8 wins, 5 draws, 5 defeats).