Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը անց է կացվում Երեւանի շախմատի պատանեկան առաջնությունը: Առաջնությունն անցկացվում է 4 տարիքային խմբերում` մինչեւ 10, 12, 14 եւ 16 տարեկանների միջեւ:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին միջազգային մրցավար, առաջնության գլխավոր մրցավար Անուշավան Առաքելյանը, առաջնությանը մասնակցում է 220 շախմատիստ: «Երեւանի առաջնությունը ընտրական է եւ միայն 26 շախմատիստ իրավունք կստանա մասնակցել Հայաստանի պատանեկան առաջնությանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 13-22-ը», ասել է նա:
Առաջնությանը մասնակցում են միայն տղաները, քանի որ շախմատիստուհիների անուններն արդեն հայտնի են: Նրանք կմասնակցեն պատանիների եւ աղջիկների միջեւ Հայաստանի առաջնությանը:

2 Февраль 2010 - 09:52 AMT
В Доме шахмат имени Тиграна Петросяна проходит юношеский чемпионат Еревана по шахматам. Чемпионат проходит в 4 возрастных категориях – до 10, 12, 14 и 16 лет.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net международный арбитр, главный арбитр чемпионата Анушаван Аракелян, в чемпионате принимают участие 220 шахматистов. «Чемпионат – отборочный, и 26 шахматистов в 4 возрастных категориях примут участие в чемпионате Армении, который пройдет 13- 22 апреля»,- сказал Аракелян.
В чемпионате Еревана участвуют только мальчики, поскольку уже известны имена шахматисток, которые примут участие в чемпионате Армении среди юношей и девушек.