Մոսկվայում ավարտվել է <b>«Moscow Open»</b> շախմատի մրցաշարը: 16-ամյա հայ շախմատիստ <b>Դավիթ Շահինյանը</b> հաղթող դարձավ B խմբում: 9 հնարավոր միավորներից Շահինյանը հավաքել է 8.5 միավոր, եւ 400 շախմատիստների թվում զբաղեցրել է առաջին տեղը: 1226 շախմատիստներից Շահինյանի արդյունքն ամենալավն էր:
C խմբում, որտեղ հանդես են գալիս կանայք, Հայաստանը ներկայացնող Լիլիթ Գալոյանը 6 միավորով զբաղեցրել է 18-դ տեղը, Կարինա Համբարձումյանը (Ռուսաստան) 14 տեղում է 6 միավորով:
<b>«Moscow Open»</b> փառատոնը բաղկացած է 6 առանձին մրցաշարերից` «A գլխավոր մրցաշար», «B սիրողական մրցաշար», «C կանանց մրցաշար», «D մրցաշար` «Հաղթանակի հասակակիցներ» (նվիրված է Մեծ Հայրենական պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին), «E մրցաշար «Հաղթանակի ժառանգորդներ»(մանկական)», «F մրցաշար` շախմատի կոմպոզիցիաների լուծման Աշխարհի երկրորդ գավաթ»:
Բոլոր մրցաշարերը անց են կացվում ըստ շվեյցարական համակարգի, ՖԻԴԵ-ի օրենքներով: Փառատոնի երաշխավորված մրցանակային ֆոնդը կազմում է 5.000.000 ռուբլի:

8 Февраль 2010 - 11:27 AMT
В Москве завершился шахматный турнир <b>Moscow Open</b>. 16-летний армянский шахматист <b>Давит Шагинян</b> стал победителем в группе B. Из 9 возможных Шагинян набрал 8,5 очков и среди 400 шахматистов занял первое место. Из всех 1226 участников турнира результат Шагиняна был лучшим.
В группе C, где выступают женщины, представительница Армении Лилит Галоян с 6 очками заняла 18 место, Карина Амбарцумова (Россия) на 14 месте с 6 очками.
Фестиваль <b>Moscow Open 2010</b> состоит из шести отдельных турниров: «Главный турнир – A», «Турнир любителей – B», «Женский турнир – C», «Турнир D – «Ровесники Победы», посвященный 65-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне», «Турнир Е – «Наследники Победы» (детский)», «Второй Кубок мира по решению шахматных композиций – турнир F».
Одновременно с фестивалем в РГСУ проводятся семинар арбитров под эгидой ФИДЕ, научно-практическая конференция «Шахматы как инновационный предмет в системе образования».
Все турниры проводятся по швейцарской системе по правилам ФИДЕ. Общий гарантированный призовой фонд фестиваля составляет 5 000 000 рублей, включая денежные призы и памятные сувениры.