Ինչպես գրում է ադրբեջանական apasport.az-ը, Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար <b>Վարդան Մինասյանն</b> ասել է, թե «մենք պատրաս չենք Ադրբեջանի հետ մրցակցության: Անցած անգամ, երբ մենք հայտնվեցինք նույն խմբում, ոչ մի լավ բան չստացվեց, քանի որ դեռ վաղ է հանդես գալ նույն խմբում»:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է Վ.Մինասյանը, նա հարցազրույց է տվել ռուսական sposrt-express-ին. «Ես ասացի, որ մեր հավաքականները չեն կարող խաղալ, ելնելով քաղաքական հարաբերություններից: Դեռ 2006թ. մենք հայտնեցինք նույն խմբում եւ այն ժամանակ Ադրբեջանի հավաքականը հրաժարվեց խաղալ մեզ հետ, քանի որ ՀՀ հավաքականը Յան Պորտերֆիլդի գլխավորությամբ նրանցից ուժեղ էր»,-ասել է Մինասյանը:
Եվրո-2008-ի ընտրական փուլում Հայաստանի ու Ադրբեջանի հավաքականները վիճակահանության արդյունքում հայտնվեցին նույն խմբում, սակայն չխաղացին, քանի որ Ադրբեջանը հրաժարվեց ապահովել հայ ֆուտբոլիստների անվտանգությունը: Այդպիսով, հավաքականները միավորներ կորցրեցին:
ՈՒԵՖԱ-ի ու ՖԻՖԱ-ի նախագահներ Միշել Պլատինին ու Զեպ Բլատտերը Երեւանում հայտարարեցին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, լինելով հակամարտող երկրներ, չեն կարող խաղալ նույն խմբում:

Armenian and Azerbaijani soccer teams will not be able to compete due to political relations, apasport.az reported allegedly quoting acting chief coach of Armenia <b>Vardan Minasyan</b> as saying. "We are not ready to compete with Azerbaijan. It’s still too early to be in the same group," Minasyan allegedly said
Meanwhile, as Vardan Minasyan told a PanARMENIAN.Net reporter, he gave an interview only to Russian Sport-Express.
"I said that our teams cannot play due to political relations. Even in 2006 we were in one group and then the national team of Azerbaijan refused to play with us, because the Armenian team headed by Ian Porterfild was stronger than Azeri team, Minasyan said.
In the qualifying match of Euro 2008 teams of Armenia and Azerbaijan appeared in the same group based on the draw, but did not played since Azerbaijan refused to ensure the security of the Armenian football players and teams lost points.
In 2007, the Presidents of FIFA and UEFA, Michel Platini and Blatter Zep, while in Yerevan, said that Armenia and Azerbaijan, as countries in conflict, cannot play in one group.