Փետրվարի 13-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկել է Հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը: Առաջինը գորգ դուրս եկան Իրանի ու Կուբայի հավաքականները: Հաղթեցին իրանցի ըմբշամարտիկները 4:3 հաշվով: Թուրքիայի հավաքականը հաղթեց Հունգարիայի հավաքականին, Ռուսաստանը հաղթեց Վրաստանի հավաքականին նույն 6:1 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականը 7:0 հաշվով հաղթել է Սկանդինավիայի հավաքականին:
Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ <b>Ռազմիկ Ստեփանյանը</b> PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունն անցնում է բարձր մակարդակով: «FILA-ի ներկայացուցիչները գոհ են կազմակերպչական աշխատանքներից: Ինչ վերաբերում է մեր հավաքականին, դեռեւս ամեն ինչ շավ է, փորձում ենք գրավել առաջին տեղը մեր խմբում եւ դուրս գալ եզրափակիչ»,-ասել է Ստեփանյանը:
Հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի գավաթի առաջնությանը ներկա են FILA-ի նախագահ եւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի անդամ Ռաֆայել Մարտինեսը, FILA-ի գլխավոր քարտուղար Միշել Դյուսոնն ու FILA-ի այլ անդամներ:

13 февраля в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна стартовал Кубок мира по греко-римской борьбе. Первыми на ковер вышли сборные Ирана и Кубы, где победу одержали иранские борцы со счетом 4:3 . Сборная Турции победила сборную Венгрии и Россия одолела сборную Грузию с одинаковым счетом 6:1.
Сборная Армении победила сборную Скандинавских стран со счетом 7:0.
Вице-президент Национального Олимпийского комитета Армении Размик Степанян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что Кубок мира проходит на высшем уровне. ''Представители FILA довольны организаторскими работами. А что касается выступлений нашей сборной, могу сказать, что пока все хорошо, попытаемся занять первое место в нашей группе и выйти в финал'',- сказал Степанян.
На Кубке мира по греко-римской борьбе в Ереване присутствуют президент FILA (Международная Федерация борьбы) и член Международного Олимпийского комитета Рафаэль Мартинес, генеральный секретарь FILA Мишель Дюсон и другие члены FILA.