Փետրվարի 12-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է <b>«ART-EXPO 2010»</b> ամենամյա երկրորդ ցուցահանդեսը: Ավելի քան 50 մշակութային եւ հասարակական կազմակերպություններ ներկայացրել են անցած տարվա իրենց նվաճումները:
Կազմակերպիչների խոսքերի համաձայն, այս ցուցահանդեսը մի հնարավորություն է հասարակությանը հայկական արվեստի նվաճումները ներկայացնելու, միջազգային նոր կապեր հաստատելու եւ էլ ավելի խորացնելու մշակութային համագործակցությունը հայկական եւ միջազգային կազմակերպությունների միջեւ:
«ART-EXPO 2010» ցուցահանդես է այցելել նաեւ Հայաստանի նախագահ <b>Սերժ Սարգսյանը</b>:
«Այս ցուցահանդեսը կօգնի Հայաստանի պետական եւ մասնավոր մշակութային կազմակերպություններին` համագործակցել եւ ցույց կտա, թե մեր արվեստի ինչ գործեր կարող ենք արտասահման տանել ցուցադրելու: Մենք առայժմ բարձր որակ չենք կարողանում ապահովել, նաեւ մեզ համար դեռեւս չլուծված խնդիր է ամեն ինչը դիտելի դարձնելը: ART-EXPO ցուցահանդեսն այդ խնդիրը կարող է լուծել, քանի որ այն ամենը, ինչ մենք արտադրում ենք, մեծ լսարանի համար է», – ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ մասնակիցների թիվը մոտ երկու անգամ ավելացել է: «Մենք նույնիսկ նկատել ենք, որ որոշ մասնակիցներ վիճում էին իրենց տաղավարները տեղադրելու տեղի համար, ինչը, մեզ ուրախացրել է, քանի որ դա խոսում է ցուցահանդեսին արժանապատվորեն մասնակցելու նրանց շահագրգռված լինելու մասին», – ընդգծել է մշակույթի նախարարը:
Երկօրյա ցուցահանդեսի երկրորդ օրը ռուս կինոռեժիսոր, «Ջուր» եւ այլ ֆիլմերի հեղինակ Սաիդա Մեդվեդեւան վարպետության դասեր կանցկացնի:

<b>ART-EXPO 2010</b> second annual exhibition was held in Artists' Union of Armenia on February 12. Over 50 cultural organizations and NGOs presented their achievements of the previous year.
According to the organizers, the exhibition is a chance to introduce the achievements of Armenian art to public, to establish new links with International partners and to strengthen cultural cooperation between Armenian and international organizations.
Armenian President <b>Serzh Sargsyan</b> also attended the exhibition.
Hasmik Poghosyan, RA Minister of Culture stated, “This exhibition will promote the cooperation between the state and private cultural organizations of Armenia and show which art products can be exported. Quality of our products is still not high enough, and we have а visualization problem of what we produce. ART-EXPO aims to address this issue, as all we produce is meant to be consumed by broad masses of people.”
She also mentioned that the number of participants has almost doubled. “We also noticed that some participants had disagreements because of the location of their pavilions, which means that they are interested in successful participation on the exhibition,” the Minister said.
Master class by Saida Medvedeva, director of “Mould”, “Water” and other movies, will be organized on the second day of the two-day exhibition.