Փետրվարի 12-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է <b>«ART-EXPO 2010»</b> ամենամյա երկրորդ ցուցահանդեսը: Ավելի քան 50 մշակութային եւ հասարակական կազմակերպություններ ներկայացրել են անցած տարվա իրենց նվաճումները:
Կազմակերպիչների խոսքերի համաձայն, այս ցուցահանդեսը մի հնարավորություն է հասարակությանը հայկական արվեստի նվաճումները ներկայացնելու, միջազգային նոր կապեր հաստատելու եւ էլ ավելի խորացնելու մշակութային համագործակցությունը հայկական եւ միջազգային կազմակերպությունների միջեւ:
«ART-EXPO 2010» ցուցահանդես է այցելել նաեւ Հայաստանի նախագահ <b>Սերժ Սարգսյանը</b>:
«Այս ցուցահանդեսը կօգնի Հայաստանի պետական եւ մասնավոր մշակութային կազմակերպություններին` համագործակցել եւ ցույց կտա, թե մեր արվեստի ինչ գործեր կարող ենք արտասահման տանել ցուցադրելու: Մենք առայժմ բարձր որակ չենք կարողանում ապահովել, նաեւ մեզ համար դեռեւս չլուծված խնդիր է ամեն ինչը դիտելի դարձնելը: ART-EXPO ցուցահանդեսն այդ խնդիրը կարող է լուծել, քանի որ այն ամենը, ինչ մենք արտադրում ենք, մեծ լսարանի համար է», – ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ մասնակիցների թիվը մոտ երկու անգամ ավելացել է: «Մենք նույնիսկ նկատել ենք, որ որոշ մասնակիցներ վիճում էին իրենց տաղավարները տեղադրելու տեղի համար, ինչը, մեզ ուրախացրել է, քանի որ դա խոսում է ցուցահանդեսին արժանապատվորեն մասնակցելու նրանց շահագրգռված լինելու մասին», – ընդգծել է մշակույթի նախարարը:
Երկօրյա ցուցահանդեսի երկրորդ օրը ռուս կինոռեժիսոր, «Ջուր» եւ այլ ֆիլմերի հեղինակ Սաիդա Մեդվեդեւան վարպետության դասեր կանցկացնի:

12 Февраль 2010 - 13:17 AMT
12 февраля в Союзе художников Армении прошла вторая ежегодная выставка “ART-EXPO 2010”. Более 50 культурных и общественных организаций представили свои достижения за прошедший год.
По словам организаторов, выставка является шансом представить общественности достижения армянского искусства, наладить новые международные связи и углубить международное сотрудничество в сфере культуры между армянскими и международными организациями. Выставку “ART-EXPO 2010” посетил также президент Армении Серж Саргсян.
“Эта выставка поможет сотрудничеству государственных и частных культурных организаций Армении, и покажет, какие предметы нашего искусства можно вывозить за границу. Нам пока не хватает качества, и у нас есть проблема визуализации всего, что мы выпускаем. Выставка “ART-EXPO” направлена на решение и этой проблемы, ведь все, что мы производим, рассчитано для широкой аудитории”,- сообщила журналистам министр культуры Армении Асмик Погосян. Она также отметила рост числа участников почти в 2 раза. “Мы даже заметили, что некоторые участники ссорились из-за места расположения своих павильонов, что, честно говоря, очень порадовало нас, так как это говорит об их заинтересованности в достойном участии на выставке”,- подчеркнула министр культуры.
Во второй день двухдневной выставки пройдет мастер-класс российского кинорежиссера, автора фильмов “Плесень”, “Вода” и многих других Саиды Медведевой.