«Հայ-ռուսական համատեղ արտադրության առաջին գեղարվեստական ֆիլմի ֆինանսավորումն ու աշխատանքները կսկսվեն երկու ամսից, երբ ռուսական կինոհանձնաժողովը կտա վերջնական եզրակացությունը ֆիլմի սցենարի վերաբերյալ«,-Մոսկվա կատարած իր այցի արդյունքների մասին է հայտնել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն <b>Գեւորգ Գեւորգյանը</b>:
Կինոռեժիսոր Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» գեղարվեստական կինոնկարի ֆինանսավորումն ու աշխատանքները կիրականացվեն դեռեւս 2008թ. ԱՊՀ մի քանի երկրների վարչապետների կողմից վավերացված համատեղ ֆիլմարտադրության Համաձայնագրի շրջանակներում:
Գ.Գեւորգյանը հայտնեց նաեւ, որ 2011 թվականի համար նախատեսվում է իրականացնել համատեղ արտադրության երեք նոր նախագծեր, այդ թվում` մեկ լիամետրաժ մուլտիպլիկացիոն եւ երկու գեղարվեստական ֆիլմեր:
Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» կինոնկարի համար Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հատկացնելու է 65 հազար եվրո, ռուսական կողմը` 195 հազար եվրո, 150 հազար եվրո մոսկովյան «Պարադիզը» եւ 240 հազար եվրո էլ ֆրանսիական կողմը:

After a visit to Moscow, <b>Gevorg Gevorgyan</b>, Director of the RA National Cinema Center, said that the shooting of the first Armenian-Russian movie will begin in two months.
Russian Film Commission will make the final conclusion on Marina Sahakyan’s script and allocate essential funds. Alaverdi will be co-financed in compliance with the agreement concluded by Prime Ministers of CIS member countries in 2008.
The RA National Cinema Center will provide Marina Sahakyan with 65 thousand euro. Russia will donate 195 thousand euro. Paradise Moscow-based company will invest 150 thousand euro, French partners will contribute 240 thousand euro.