Ինչպես հաղորդում է armchess.am-ը, գրոսմայստեր <b>Հրայր Սիմոնյանը</b> Հայաստանի արագ շախմատի չեմպիոն դարձավ: Առաջնությանը մասնակցում էին 30 շախմատիստներ: Սիմոնյանը 8 հնարավորից 7 միավոր հավաքեց եւ զբաղեցրեց առաջին տեղը: Նախքան այդ առաջնությունը ՖԻԴԵ-ի կազմակերպած բլիցի ինտերնետ-մրցաշարում Սիմոնյանը երկրորդն էր: Նա իրավունք նվաճեց մասնակցելու բլիցի աշխարհի առաջնության հաջորդ տուրին:
<b>Շախմատը</b> հատուկ ֆիգուրներով սեղանի տրամաբանական խաղ է 64 վանդակներով խաղատախտակի վրա` երկու մրցակիցների համար, որն իր մեջ արվեստի, գիտության եւ սպորտի տարրեր է պարունակում: Վերարտադրում է որոշակի կանոններով մարտնչող ուժերի գործողությունները: Խաղն իր անվանումը ստացել է պարսկերենից` շահ եւ մատ, ինչը նշանակում է «տիրակալը վախճանվեց»:

8 Февраль 2010 - 13:40 AMT
Как сообщает armchess.am, гроссмейстер <b>Грайр Симонян</b> стал чемпионом Армении по быстрым шахматам. В чемпионате принимали участие 30 шахматистов. Симонян набрал 7 очков из 8 возможных и занял первое место. До этого чемпионата, в интернет-турнире по блицу, который организовал ФИДЕ, Симонян был вторым. Он завоевал право принять участие в следующем туре чемпионата мира по блицу.
<b>Шахматы</b> – настольная логическая игра специальными фигурами на 64-клеточной доске для двух соперников, сочетающая в себе элементы искусства, науки и спорта. Воспроизводит действия сражающихся по определенным правилам сил. Название берет начало из персидского языка: шах и мат, что значит «властитель умер».