<b>Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի</b> Հայաստանի հավաքականը երկրորդ անգամ դարձավ Աշխարհի գավաթի բրոնզե մրցանակակիր: 2009 թ-ն Ֆրանսիայում հայ ըմբիշներն առաջին անգամ դարձան Աշխարհի գավաթի բրոնզե մրցանակակիր:
Աշխարհի գավաթում Հայաստանի հավաքականն անցկացրել է 4 հանդիպում, 2-ում հաղթել է Սկանդինավյան երկրների եւ Կուբայի հավաքականներին 7:0 հաշվով: 3-դ տեղի համար Ռուսաստանի հետ հանդիպման ժամանակ հաղթել է 4:3 հաշվով: Պարտվել է միայն Աշխարհի գավաթի հաղթող Իրանին: Եզրափակչում Իրանի ըմբիշները հաղթեցին Թուրքիայի հավաքականին:
Ռոման Ամոյանը (ք/կ 55), Արսեն Ջուլֆալակյանը (ք/կ 74) եւ Յուրի Պատրիկեեւը (ք/կ 120) Հայաստանի հավաքականի կազմում կարողացան հաղթել բոլոր մենամարտերում: Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության արծաթե եւ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Ռոման Ամոյանն առաջին անգամ էր մասնակցում Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: «Անշուշտ, մի քիչ տխուր է, ոչ մենք դուրս չեկանք եզրափակիչ, սակայն կփորձենք ամեն ինչ շտկել հաջորդ տարի: Դա թիմային պայքար էր եւ, ցավոք, իմ գործընկերները տանուլ տվեցին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Ռոման Ամոյանը:
2009 թ-ի Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը ասել է, որ տաս օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ դարձավ գավաթակիր: «Մի քանի օր առաջ նա դարձավ Գերմանիայի գավաթակիրը «Ալեն» ակումբի կազմում:
3-դ տեղի համար Ռուսաստանի հետ հանդիպման ժամանակ, երբ հաշիվը 3:3 էր, ամեն ինչ որոշեց մենամարտը 120 կգ քաշային կարգում: Հայաստանի ներկայացուցիչ Եվրոպայի քառակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Յուրի Պատրիկեեւը հաղթանակ նվիրեց Հայաստանի հավաքականին:

Armenian <b>Greco-Roman wrestlers</b> won bronze at the World Cup for the second time. Previously, Armenian wrestlers won bronze medals at World Cup 2009 in France.
Armenia won 2 out of 4 fights vs. Scandinavian team and Cuba (both with a score 7:0). In a fight for the 3rd place Armenian wrestlers beat Russians 4:3, and were defeated by Iran, the winners, who took on Turkey in the finals.
Roman Amoyan (w/c 55), Arsen Julfalakyan (w/c 74) and Yuri Patrikeev (w/c 120) of the Armenia managed to win all combats. Two-time European champion, world championship silver medalist and Olympic Games bronze medalist Roman Amoyan participated in the World Cup for the first time. “Of course, we are a little sad that we have not reached the finals, but we will try to succeed next year,” Roman Amoyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
European Champion in 2009 Arsen Julfalakyan said that during the past ten days he has won the second cup. “I am very pleased that we have been able to achieve such a success,” Julfalakyan said.
In combats vs. the Russian team, when the score was 3:3, everything depended on the fight in 120-kg-weight category. Four-time European champion, bronze medalist Yuri Patrikeev was able to win a victory for the Armenian team: “I feel crazy feelings, I haven't experienced such things for a long time, you don't often see such a great support from fans. They filled me with strength. I understood that the responsibility was on me and it pressed me psychologically a little. All the guys had done their jobs, and I just had to win,” Patrikeev said.