Փետրվարի 15-ին տեղի ունեցավ «Վարձք» գիտական ամսագրի առաջին համարի շնորհանդեսը, որի մեջ տեղ են գտել մշակութային գիտական հետազոտություններին եւ հայկական ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրմանը վերաբերող գիտական հոդվածներ:
«Այս ամսագրի ստեղծման գաղափարը հասունացել էր վաղուց, երբ 1997 թ. հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման հասարակական կազմակերպության քառասունամյա գործունեության մասին «RAA.Գիտական հետազոտություններ» շարքը թողարկելուց հետո պահանջ առաջացավ լայն հասարակայնությանը ներկայացնել այդ թեմայով գիտական հոդվածներ», – պատմում էր «Վարձք» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, «RAA» հասարակական կազմակերպության ղեկավար <b>Սամվել Կարապետյանը</b>: Ամսագրի առաջին համարը արդեն թարգմանվել է անգլերեն, եւ Սամվել Կարապետյանը հույս հայտնեց, որ ամսագիրը երկու տարբերակով լույս կտեսնի` հայերեն եւ անգլերեն` վեց ամիսը մեկ անգամ:
«Ամսագրի հաջորդ համարը լույս կտեսնի նոյեմբերին: Ֆինանսավորման հետ դա կապ չունի, քանի որ ամսագրի թողարկման գումարը մենք պետբյուջեից ենք ստանում, սակայն մենք մտադրվել ենք հաջորդ հինգ ամիսների ընթացքում ճանապարհորդել Արցախի Հանրապետությունում եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում` հայկական ճարտարապետական հուշարձաններն ուսումնասիրելու համար», – ընդգծել է Սամվել Կարապետյանն` ավելացնելով, որ դեռ շատ անելիքներ ունեն Իրանում եւ Արեւմտյան Հայաստանում:
«Վարձք» ամսագրի առաջին համարը նվիրված է «RAA» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր եւ ղեկավար, ճարտարապետական գիտությունների դոկտոր Արմեն Հախնազարյանին:

First issue of the Vardzk scientific journal with scholarly articles on Armenian monuments and cultural studies was presented on February 15 in Yerevan.
The idea of creating a new magazine matured long ago, after articles featuring a 40-year-long activities of the Armenian Architecture Research Organization (RAA) published in 1997.
As the editor-in-chief of Vardzk'', head of RAA NGO <b> Samvel Karapetyan </b> said, the first issue has already been translated into English. He expressed hope, the magazine will be published in Armenian and English bi-annually.
"The next issue will be released in November, which is not linked to funding. We have been provided funds for the for the issue of the journal from the state budget. In the next 5 months we intend to travel to the Republic of Artsakh and the Islamic Republic of Iran to study the Armenian architectural monuments," Samvel Karapetyan said, adding that they have a lot of work to do in Iran and Western Armenia.
The first issue of Vardzk is dedicated to the memory of the founder and leader of RAA NGO Dr. Armen Hakhnazaryan.