«Պայմանավորվածությունը Թբիլիսիի Սբ.Գեւորգ եկեղեցու վերականգնման մասին` փուչ խոստում է: Ըստ իս, եկեղեցին փլուզվել է լքված լինելու պատճառով, ինչին նպաստեցին վրաց իշխանությունները»,-փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ընդգծել է ճարտարապետության պատմության մասնագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նա նշել է նաեւ այն անտարբերությունը, որին մատնված է Սբ. Նշան եկեղեցին հայ համայնքի կողմից, որտեղ, ինչպես պարզվում է, շներ են բուծել: «Սակայն 18-րդ դարի այս եկեղեցու դեպքում, որը 2002թ. հրդեհվեց, մենք տեսնում ենք լիակատար անտարաբերություն: Եվ միայն երբ վրացական կողմը մաքրելու պատրվակով կսկի վրացականացնել այն, հայ համայնքը կսկսի բողոքել»,-ասել է Սամվել Կարապետյանը:

“Договоренность о восстановлении разрушенной церкви Св. Геворк в Тбилиси я считаю пустым обещанием. На мой взгляд, эта церковь обрушилась вследствие долгой заброшенности, которой способствовали грузинские власти”,- в ходе пресс-конференции 15 февраля подчеркнул историк архитектуры Самвел Карапетян.
Он отметил также невнимание, проявляемое со стороны армянской общины к церкви Сурб Ншан, в которой, как оказалось, разводили собак. “Но в случае с этой церковью XVIII века, в которой в 2002 году был устроен пожар, мы видим просто наличие полного безразличия. И только когда грузинская сторона начнет под видом очищения огрузинивать ее, последует протест армянской общины”,- подчеркнул Самвел Карапетян.