Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռոք-երաժիշտներ <b>Յան Գիլանը</b> (Deep Purple) եւ <b>Թոնի Այոմին</b> (Black Sabbath, Heaven and Hell) գործիքներ են նվիրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցին:
Երեւան են բերվել պրոֆեսիոնալ գործիքները Fender Musical Instruments Corporation-ից. ճապոնական Takamine ֆիրմայի 4 ակուստիկ կիթառներ եւ ամերիկյան Gretsch Drums ընկերության Blackhawk հարվածային սարք: Երաժիշտները դպրոցին նվիրել են նաեւ Paiste կիմբալներ եւ Vic Firth թմբուկի փայտիկներ` տրամադրված John Henrys Ltd ընկերության կողմից:
2009թ. հոկտեմբերի 1-ին Յան Գիլանը եւ Թոնի Այոմին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի եւ ավստրալիական Do Something ընկերության կողմից իրականացված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում այցելել էին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց: Դպրոցի տնօրեն Հարություն Ասատրյանը ռոք աստղերի հետ զրույցում ասել էր, որ իր աշակերտները շատ կցանկանային ունենալ լավ կիթառներ ու հարվածային գործիքներ: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցն ավերվել էր 1988թ. երկրաշարժի ընթացքում եւ մինչ օրս տեղակայված է ժամանակավոր կացարաններում, հաղորդում է ծրագրի կազմակերպիչ Mediamax ընկերությունը:
«Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում մեծն երաժիշտներին բարդ պայմաններում երաժշտություն սովորող հայ երեխաների նկատմամբ նրանց ուշադրության համար: Գիլանի եւ Այոմիի Հայաստան այցից անցել է գրեթե 5 ամիս, սակայն այս նվերը վկայում է այն մասին, որ հայկական դպրոցին օգնելու նրանց ցանկությունը չի նվազել: Կցանկանայի նաեւ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել երաժիշտների մենեջերներին` Ռալֆ Բեյքերին եւ Ֆիլ Բենֆիլդին, ովքեր անմիջապես զբաղվել են գործիքների ձեռք բերմամբ»,- ասել է «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում կկայանան Յան Գիլանի համերգները Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որոնցից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնմանը:
«Դա եւս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ ի դեմս այդ մեծ երաժիշտների` Հայաստանն ունի մեծ ընկերներ»,- ընդգծել է Արա Թադեւոսյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանին երաժշտական գործիքները Երեւան տեղափոխելուն աջակցելու համար: Յան Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նվերը Երեւան է հասել ՀՀ նախագահի ինքնաթիռով, ով նախորդ շաբաթ այցելել էր Լոնդոն: «Դա շատ խորհրդանշական է, քանի որ Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագիծն իրականացվում է երկրի ղեկավարի հովանու ներքո»,- նկատել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի տնօրենը:
Ակնկալվում է, որ գործիքները դպրոցի ներկայացուցիչներին կհանձնվեն մարտին` Յան Գիլանի Հայաստան այցի շրջանակներում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Յան Գիլանի` մարտի 26-ին եւ 27-ին կայանալիք համերգների գլխավոր հովանավորն է: Համերգների գործընկերը bmi ավիաընկերությունն է:

Professional musical instruments from Fender Musical Instruments Corporation – 4 acoustic guitars of Japanese Takamine Company and Blackhawk drum kit of American Gretsch Drums Company were delivered to Yerevan. The musicians also gifted Paiste сymbals and Vic Firth drumsticks, provided by John Henrys Ltd. Company.
On October 1, 2009, Ian Gillan and Toni Iommi visited N6 music school in Gyumri in the framework of Armenia Grateful 2 Rock project, implemented by Mediamax and Australian Do Something organization. Harutyun Asatryan, director of the school, which was destroyed during 1988 earthquake and is still hosted in temporary shelters, said in a talk with the rock stars that the pupils would very much like to have good guitars and a drum kit.
“We express profound gratitude to these great musicians for their attention towards Armenian children, who study music in poor conditions. Almost 5 months have passed since Gillan and Iommi’s visit to Armenia, but this gift is the evidence of their sincere wish to help the Armenian school. I also want to thank the musicians’ executive producers Ralph Baker and Phil Banfield, who directly dealt with acquisition of the instruments,” Mediamax Director Ara Tadevosyan stated.
Ian Gillan’s concerts with the State Philharmonic Orchestra of Armenia will take place on March 26 and 27. The proceeds from them will be directed at rebuilding of N6 musical school in Gyumri.
“This is another evidence that these outstanding musicians are friends of Armenia,” Mr. Tadevosyan stated.
He also expressed gratitude to Deputy Head of the Armenian President’s Staff Vigen Sargsyan for assistance, rendered in transportation of the musical instruments to Yerevan. Ian Gillan and Tony Iommi’s gift was conveyed by the aircraft of Armenian President, who visited London last week. “This is very symbolic, since Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock takes place under the patronage of the President,” Mr. Tadevosyan emphasized.
The musical instruments are supposed to be handed over to the school administration in March, during Ian Gillan’s visit to Yerevan.
VivaCell-MTS is the general sponsor of Ian Gillan’s concerts due on March 26 and 27 in Yerevan. bmi Airlines is the partner of the concerts.