Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռոք-երաժիշտներ <b>Յան Գիլանը</b> (Deep Purple) եւ <b>Թոնի Այոմին</b> (Black Sabbath, Heaven and Hell) գործիքներ են նվիրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցին:
Երեւան են բերվել պրոֆեսիոնալ գործիքները Fender Musical Instruments Corporation-ից. ճապոնական Takamine ֆիրմայի 4 ակուստիկ կիթառներ եւ ամերիկյան Gretsch Drums ընկերության Blackhawk հարվածային սարք: Երաժիշտները դպրոցին նվիրել են նաեւ Paiste կիմբալներ եւ Vic Firth թմբուկի փայտիկներ` տրամադրված John Henrys Ltd ընկերության կողմից:
2009թ. հոկտեմբերի 1-ին Յան Գիլանը եւ Թոնի Այոմին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի եւ ավստրալիական Do Something ընկերության կողմից իրականացված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում այցելել էին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց: Դպրոցի տնօրեն Հարություն Ասատրյանը ռոք աստղերի հետ զրույցում ասել էր, որ իր աշակերտները շատ կցանկանային ունենալ լավ կիթառներ ու հարվածային գործիքներ: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցն ավերվել էր 1988թ. երկրաշարժի ընթացքում եւ մինչ օրս տեղակայված է ժամանակավոր կացարաններում, հաղորդում է ծրագրի կազմակերպիչ Mediamax ընկերությունը:
«Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում մեծն երաժիշտներին բարդ պայմաններում երաժշտություն սովորող հայ երեխաների նկատմամբ նրանց ուշադրության համար: Գիլանի եւ Այոմիի Հայաստան այցից անցել է գրեթե 5 ամիս, սակայն այս նվերը վկայում է այն մասին, որ հայկական դպրոցին օգնելու նրանց ցանկությունը չի նվազել: Կցանկանայի նաեւ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել երաժիշտների մենեջերներին` Ռալֆ Բեյքերին եւ Ֆիլ Բենֆիլդին, ովքեր անմիջապես զբաղվել են գործիքների ձեռք բերմամբ»,- ասել է «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում կկայանան Յան Գիլանի համերգները Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որոնցից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնմանը:
«Դա եւս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ ի դեմս այդ մեծ երաժիշտների` Հայաստանն ունի մեծ ընկերներ»,- ընդգծել է Արա Թադեւոսյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանին երաժշտական գործիքները Երեւան տեղափոխելուն աջակցելու համար: Յան Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նվերը Երեւան է հասել ՀՀ նախագահի ինքնաթիռով, ով նախորդ շաբաթ այցելել էր Լոնդոն: «Դա շատ խորհրդանշական է, քանի որ Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագիծն իրականացվում է երկրի ղեկավարի հովանու ներքո»,- նկատել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի տնօրենը:
Ակնկալվում է, որ գործիքները դպրոցի ներկայացուցիչներին կհանձնվեն մարտին` Յան Գիլանի Հայաստան այցի շրջանակներում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Յան Գիլանի` մարտի 26-ին եւ 27-ին կայանալիք համերգների գլխավոր հովանավորն է: Համերգների գործընկերը bmi ավիաընկերությունն է:

16 Февраль 2010 - 07:30 AMT
Всемирно известные рок-музыканты Ян Гиллан (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath, Heaven and Hell) отправили инструменты в дар музыкальной школе № 6 в Гюмри.
В Ереван доставлены профессиональные инструменты от Fender Musical Instruments Corporation: 4 акустические гитары японской фирмы Takamine и ударная установка Blackhawk американской фирмы Gretsch Drums. Музыканты также подарили школе тарелки (цимбалы) Paiste и барабанные палочки Vic Firth, предоставленные компанией John Henrys Ltd.
«Мы выражаем огромную благодарность великим музыкантам за их внимание к армянским детям, которые учатся музыке в непростых условиях. Со времени визита Гиллана и Айомми в Армению прошло почти 5 месяцев, но этот подарок свидетельствует о том, что их искреннее желание помочь армянской школе нисколько не ослабло. Хочу также искренне поблагодарить менеджеров музыкантов – Ральфа Бейкера и Фила Бэнфилда, которые непосредственно занимались приобретением инструментов», – сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Ожидается, что подарок, который был доставлен в Ереван самолетом президента Армении, посетившего на минувшей неделе Лондон, будет передан представителям школы в марте, в рамках визита Яна Гиллана в Ереван, сообщает организатор программы – компания Медиамакс.
1 октября 2009 года Ян Гиллан и Тони Айомми посетили музыкальную школу № 6 в Гюмри в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного Медиамакс и австралийской компанией Do Something. Музыкальная школа № 6 в Гюмри была разрушена в ходе землетрясения 1988 года и до сих пор расположена во временных постройках.
26 и 27 марта в Ереване состоятся концерты Яна Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении, вся выручка от которых будет направлена на восстановление музыкальной школы № 6 в Гюмри. “ВиваСелл-МТС” выступает генеральным спонсором предстоящих 26 и 27 марта концертов Яна Гиллана. Партнером концертов выступает авиакомпания bmi.