17 Փետրվար 2010 - 12:00 AMT
2010թ. հունվարի 25-ին Մոսկվայում կայացած Անկախ բարեգործական հիմնադրամի «Տրիումֆ» մրցույթի պարգեւատրման արարողությանը մասնակցել է հայաստանցի երիտասարդ կոմպոզիտոր <b>Արփինե Կալինինան</b>` արժանանալով անվանական մեդալի:
«18 տարում առաջին անգամ Հայաստանի ներկայացուցիչը մասնակցեց այս մրցույթին եւ դարձավ նրա մրցանակակիրը: Մեծ պատիվ է արժանանալ մի պարգեւի, որը ժամանակին ստացել են Օլեգ Յանկովսկին, Մայա Պլիսեցկայան եւ համաշխարհային մակարդակի այլ աստղեր»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է երիտասարդ կոմպոզիտոր, գեղարվեստական ղեկավար եւ «Կանթեղ» համույթի դաշնակահար Արփինե Կալինինան:
Նա պատմել է, որ մրցույթին նրան առաջարկել է մասնակցել հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ, գրող Անդրեյ Բիտովը: «Լսելով իմ աշխատանքները, նա առաջարկեց ինձ երաժշտություն գրել իր ստեղծագործություններով, եւ ես մի քանի կոմպոզիցիա գրեցի նրա «Հարության ցիկլի» համար, որոնք հնչեցին նրա գրքի հայերերն թարգմանության շնորհանդեսին Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանում: Եվ հենց այդ երաժշտության համար ես ստացա «Տրիումֆ»-ի մրցանակը:
Անդրադառնալով «Կանթեղ» համույթի առաջիկա ծրագրերին` Արփինեն նշել է Մոսկվայի համերգը Սոնա Վանի գրքի շնորհանդեսի ժամանակ, եւ մարտին կայացած համերգը Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանում:
Հայ դասական երաժշտության «Կանթեղ» համույթը հիմնվել է 2007 թվականին: Համույթի նպատակն է ներկայացնել հայ դասական երաժշտությունը` ակունքներից մինչեւ մեր օրերը: Համույթի անդամներ են Անուշ Ղազարյանը (սոպրանո), Լուսինե Հարությունյանը (ջութակ) եւ Արփինե Կալինինան (ֆորտեպիանո եւ գեղարվեստական ղեկավար):
Արփինե Կալինինան Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի եւ դաշնամուրի 5-րդ կուրսի ուսանող է, մի քանի մրցույթների եւ համերգների մասնակից: Նրա ստեղծագործությունները հնչել են տարբեր համերգային դահլիճներում, այդ թվում նաեւ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում, Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունում: Լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին եւ բանաստեղծ Անդրեյ Բիտովը բարձր են գնահատում նրա տաղանդը:

17 Февраль 2010 - 12:00 AMT
На состоявшейся 25 января 2010 года в Москве церемонии награждения российского Независимого благотворительного фонда “Триумф” молодой композитор из Армении <b>Арпине Калинина</b> стала обладательницей именной медали.
“Впервые за 18 лет представитель Армении принял участие в этом конкурсе и стал его призером. Большая честь – получить эту престижную награду, которая вручается в области литературы и искусства за вклад в российскую культуру. В свое время ее получали такие звезды, как Олег Янковский, Майя Плисецкая, Белла Ахмадулина, Игорь Моисеев и другие звезды мировой величины”,- сообщила на пресс-конференции 17 февраля молодой композитор, художественный руководитель и пианист ансамбля “Кантех” Арпине Калинина.
Она рассказала, что участвовать в конкурсе ей предложил большой друг армянского народа, писатель Андрей Битов. “Послушав мои работы, он предложил мне написать музыку к его произведениям, и я написала несколько композиций к его “Пасхальному циклу”, которые прозвучали во время презентации его книги на армянском языке в Российско-Армянском (Славянском) университете. И именно за эту музыку я получила награду “Триумф ”, – сказала Калинина.
Говоря о ближайших планах ансамбля “Кантех”, Арпине отметила концерт в Москве, во время презентации книги поэта Соны Ван и концерт в марте в Российско-Армянском (Славянском) университете.
Ансамбль армянской классической музыки “Кантех” был основан в 2007 году. Целью ансамбля является представление армянской классической музыки из самих истоков по наши дни. Участниками ансамбля являются Ануш Казарян (сопрано), Лусине Арутюнян (скрипка) и Арпине Калинина, (Фортепиано и художественный руководитель ансамбля).
Арпине Калинина, студентка 5 курса факультетов композиции и фортепиано Ереванской государственной консерватории им. Комитаса, участница нескольких композиторских конкурсов и концертов (в том числе фестивалей юных композиторов им А. Хачатуряна в 2001—2004гг). Автор концертов, камерных ансамблей (нонет, трио, фортепианные пьесы, вокальные циклы и т.д.). Ее произведения прозвучали в разных концертных залах, в том числе и в доме музее Арама Хачатуряна, в Союзе композиторов Армении, в центре искусств “Нарекаци”.
Многие известные деятели искусства, такие как польский композитор Кшиштоф Пендерецкий и поэт Андрей Битов высоко оценили ее талант.