Փետրվարի 17-ին Երեւանում Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի ունեցավ վաստակավոր նկարիչ <b>Հրանտ Թադեւոսյանի</b> (Թաթոս) «Լոռվա ձոր» ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել էին «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միությունը եւ Ախթալա քաղաքի քաղաքապետարանը` այն նվիրելով ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի 141-ամյակին եւ ճանաչված գրող Հրանտ Մաթեւոսյանի 75-ամյակին:
«Լոռվա ձոր» հայրենակցական միության նախագահ Սերգո Երիցյանը ցուցահանդեսին գտնվելով` նշել է, որ «ներկայացված աշխատանքների մի մասը թումանյանական աշխարհն է ներկայացնում, մյուս մասը` մաթեւոսյանականը: Մեր նպատակն է Հ. Թադեւոսյանի աշխատանքների շնորհիվ ցույց տալ հայ գրականության մեծանունների աշխարհները»:
Հրանտ Թադեւոսյանին շնորհվեց «Հովհաննես Թումանյանի պատվավոր հետնորդ» կոչումը, որը սահմանել էր «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միությունը, իսկ օրերս Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը նրան պարգեւատրել է Ոսկե մեդալով: Շուտով կհրատարակվի նաեւ նկարչի աշխատանքների կատալոգը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ԽՍՀՄ եւ Հայաստանի ժողովրդական դերասան Սոս Սարգսյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը եւ մշակույթի հայտնի այլ անձինք:

17-го февраля в Ереване в Союзе художников Армении состоялось торжественное открытие выставки заслуженного художника РА Гранта Тадевосяна (Татос) “Лорва дзор”.
Выставка, организованная земляческим союзом “Лорва дзор” (Лорийское ущелье) и мэрией города Ахтала, посвящена 140-летию выдающегося армянского писателя Ованеса Туманяна и 75-летию любимейшего армянского прозаика Гранта Матевосяна.
“Если получается частичку обожаемой мной лорийской природы передать на хранение полотну, то остаюсь доволен тем, что предоставляю возможность посетителям выставки унести с собой положительные эмоции”,- в ходе открытия выставки отметил Грант Тадевосян, который предоставил на суд любителей своего творчества работы сделанные в родном селе Туманяна Дсех.
Председатель земляческого союза “Лорва дзор” (Лорийское ущелье) Серго Ерицян в свою очередь отметил: “Часть работ передает секреты туманяновского, а вторая – матевосяновского миров. Наша цель – с помощью работ Гранта Татевосяна показать мир великих творцов армянской литературы.
Художнику было вручено звание “Почетного последователя Ованеса Туманяна” земляческого союза “Лорва дзор”, а на днях – “Золотая медаль” Министерства культуры Армении. Планируется издание каталога работ Татоса.
На церемонии открытия выаставки “Лорва дзор” присутствовали также народный артист СССР и Армении Сос Саркисян, Министр образования и науки Армен Ашотян, известные деятели искусства, поклонники творчества Гранта Татевосяна.