Փետրվարի 10-ին Երեւանում Հայաստանի մշակույթի նախարարությունն ու Իրանի մշակույթի եւ իսլամական կապերի կազմակերպությունը ստորագրեցին Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ մշակութային համագործակցության ծրագիր է ստորագրվել 2010-2012թթ. համար:
Ստորագրման արարողության ժամանակ կողմերը հայտարարեցին, որ Հայաստանն ու Իրանը բարձր են գնահատում երկկողմ համագործակցության մակարդակը մշակույթի ոլորտում եւ մտադիր են զարգացնել ու խորացնել առկա կապերը:
«Ստորագրված համաձայնագրի մանրամասները մենք 2 օր քննարկել ենք Իրանի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր Իրանի նախագահի խորհրդական, Իրանի մշակույթի եւ իսլամական կապերի կազմակերպության ղեկավար Մեհդի Մոստաֆին: 1994թ. ի վեր, երբ ՀՀ եւ Իրանի կառավարությունների միջեւ համաձայնագիր ստորագրվեց մշակույթի, գիտության, կրթության, սպորտի, զբոսաշրջության եւ ԶԼՄ-ների ոլորտում համագործակցության մասին, հսկայական աշխատանք է կատարվել, սակայն մենք մտադիր չենք բավարարվել ձեռքբերվածով»,-ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Մոստաֆին իր հերթին հայտարարել է. «Հայաստանի ու Իրանի միջեւ պատմականորեն ձեւավորվել են դարավոր, բարեկամական եւ մերձավոր հարաբերություններ, իսկ երկու ժողովրդներ վաղուց արդեն մեկ ընտանիք են դարձել մշակութային ընդհանրության շնորհիվ: Հայ-իրանական կապերը մշտապես զարգանում են բոլոր ուղղություններով, իսկ այսօր ստորագրված փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս էլ ավելի խորացնել ու զարգացնել համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում»:

10 февраля в Ереване министерством культуры Армении и Организацией культуры и исламских связей Ирана была подписана программа <b>культурного сотрудничества</b> двух стран на 2010-2012 гг.
В ходе церемонии подписания документа стороны заявили, что Армения и Иран высоко оценивают уровень двустороннего сотрудничества в сфере культуры и намерены развивать и углублять налаженные связи.
“Детали подписанного соглашения мы два дня обсуждали с иранской делегацией, во главе с советником президента Ирана, главой Организации культуры и исламских связей Ирана Мехди Мостафави. Начиная с 1994 года, когда между правительствами Армении и Ирана было подписано соглашение о сотрудничества в сферах культуры, науки, образования, спорта, туризма и СМИ, была проделана огромная работа, однако на достигнутом мы не намерены останавливаться”,- заявила министр культуры Армении Асмик Погосян.
Советник президента ИРИ, глава Организации культуры и исламских связей Ирана Мехди Мостафави в свою очередь заявил: “Между Арменией и Ираном сложились вековые, дружественные и близкие отношения, а оба народа давно уже стали одной семьей благодаря культурной общности. Армяно-иранские связи постоянно развиваются во всех направлениях, а подписанный сегодня документ дает возможность еще большего углубления и развития сотрудничества в сфере культуры”.