Հայաստանում Մայրենի լեզվի տարվա շրջանակներում փետրվարի 18-ին <b>Եղիշե Չարենցի</b> տուն-թանգարանում բավեց անձամբ Եղիշե Չարենցի, ինչպես նաեւ նրա երկրպագուների կողմից թանգարանին նվիրված գրքերի ցուցահանդեսը:
«Այստեղ հավաքված են ամենատարբեր գրողների, Հայաստանի ու սփյուռքի դասականների եւ ժամանակակից գրողների գրքեր, որոնք, անսահման հարգելով Ե.Չարենցի տաղանդը, իրենց պարտքն էին համարում գրքի առաջին նմուշը նվիրել նրա թանգարանին: Որպես ցուցահանդեսի խորագիր է ընտրվել Չարենցի «Օ, գրքերի աշխարհը տիեզերք է անեզր» Չարենցի խոսքերը, լրագրողներին է ասել թանգարանի տնօրեն <b>Լիլիթ Հակոբյանը</b>:
Առաջին օրը թանգարան այցելեցին տարբեր դպրոցների աշակերտներ: Ողջույնի խոսքով նրանց դիմեցին Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը, բանաստեղծուհի Մետաքսեն, Ռուզան Ասատրյանը: Վերջինս թանգարանին նվիրեց իր «Դարի արժեքը մարդն է» գիրքը, որտեղ պատմվում է 20-րդ դարի մեծանուն հայերի մասին:
Այս ցուցահանդեսով թանգարանը սկսեց մեկ շաբաթ տեւողությամբ մարաթոնը, որի ժամանակ թանգարանին գրքեր կնվիրաբերվեն: «Մենք նաեւ մտադիր ենք բաց դասեր անցկացնել Չարենցի անվան դպրոցում եւ գրքեր նվիրել մեր մրցույթների հաղթող այդ դպրոցի աշակերտներին մեր թանգարանի ֆոնդերից»,-ասել է Լիլիթ Հակոբյանը:

В рамках Года родного языка в Армении 18 февраля в доме-музее <b>Егише Чаренца</b> состоялось открытие выставки книг, подаренных лично писателю Егише Чаренцу, а также его дому-музею почитателями его таланта.
“Здесь собраны книги самых разных писателей, классиков и современников из Армении и диаспоры, которые, безмерно уважая талант Егише Чаренца, считают своим долгом подарить первый экземпляр своей книги нашему музею. Названием этой выставки послужили слова самого Чаренца “Мир книг – бесконечная вселенная”,- сообщила журналистам директор дома-музея Егише Чаренца <b>Лилит Акопян</b>.
В первый день выставки музей посетили ученики различных школ Еревана. С напутственными словами к ним обратились председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, поэтессы Метаксэ, Рузан Асатрян. Последняя также подарила музею свою книгу “Ценность века – человек”, в которой рассказывается о великих армянах 20 века.
Этой выставкой музей начал недельный книжный марафон, во время которого музею можно дарить книги. “Мы также собираемся провести 20 февраля открытые уроки в школе имени Егише Чаренца и планируем также подарить ученикам этой школы, победителям наших конкурсов и фестивалей, книги из фонда нашего музея”,- сообщила Лилит Акопян.