«Հայաստանի բնակչության շուրջ 70 տոկոսը գիրք չի կարդում, իսկ վերջին 10-15 տարում գրքերի, թերթրի եւ ամսագրերի տպաքանակը կրճատվել է տասնյակ անգամ, ինչը վկայում է լուրջ խնդրի առկայության մասին: Աճող սերունդը բավարար գիտելիք չի ունենա ապագայում պետության կայացման ու զարգացման համար: Հարկավոր է մշակել բնակչության շրջանում գրքերի հանդեպ հետաքրքրության զարգացման ազգային ռազմավարություն»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ <b>Լեւոն Անանյանը</b>:
Այդ նպատակով շուրջ 150 հայ գրողներ փետրվարի 19-ին` «Գրքերի նվիրաբերման օրը» կհանդիպեն Երեւանի աշակերտների ու ուսուցիչների հետ եւ 200-ական գիրք կնվիրեն դպրոցական գրադարաններին:
«Ես հուսով եմ, որ նման միջոցառումները կրկին ընթերցանության հանդեպ հետաքրքրության ալիք կբարձրացնեն աճող սերնդի մոտ»,-ասել է Լեւոն Անանյանը:

“Более 70% населения Армении не читает книг, а за последние 10-15 лет издание книг, газет и журналов сократилось в десятки раз, что говорит о наличии серьезной проблемы. У подрастающего поколения нехватка подходящих знаний для формирования и развития будущего государства. Необходимо разработать национальную стратегию по повышению популярности книг среди населения”,- отметил на пресс-конференции прошедшей в Ереване председатель Союза писателей Армении <b>Левон Ананян</b>.
Для развития данных тенденций около 150 армянских писателей 19-го февраля в “День дарения книг” встретятся с учениками и преподавателями школ Еревана и областей и подарят школьным библиотекам по 200 экземпляров книг.
“Я очень надеюсь, что подобного рода мероприятия снова поднимут волну интереса подрастающего поколения к чтению”,- отметил Левон Ананян.