«Հայաստանի բնակչության շուրջ 70 տոկոսը գիրք չի կարդում, իսկ վերջին 10-15 տարում գրքերի, թերթրի եւ ամսագրերի տպաքանակը կրճատվել է տասնյակ անգամ, ինչը վկայում է լուրջ խնդրի առկայության մասին: Աճող սերունդը բավարար գիտելիք չի ունենա ապագայում պետության կայացման ու զարգացման համար: Հարկավոր է մշակել բնակչության շրջանում գրքերի հանդեպ հետաքրքրության զարգացման ազգային ռազմավարություն»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ <b>Լեւոն Անանյանը</b>:
Այդ նպատակով շուրջ 150 հայ գրողներ փետրվարի 19-ին` «Գրքերի նվիրաբերման օրը» կհանդիպեն Երեւանի աշակերտների ու ուսուցիչների հետ եւ 200-ական գիրք կնվիրեն դպրոցական գրադարաններին:
«Ես հուսով եմ, որ նման միջոցառումները կրկին ընթերցանության հանդեպ հետաքրքրության ալիք կբարձրացնեն աճող սերնդի մոտ»,-ասել է Լեւոն Անանյանը:

Over 70% of Armenia’s population does not read books, <b>Levon Ananyan</b>, Chairman of the RA Writers’ Union stated.
“Publication of books, newspapers, and magazines has significantly decreased (about 10 times) over the last 10 to15 years, which means that we are facing serious problems. The rising generation has lack of relevant knowledge to support the development of country’s future. It’s necessary to elaborate national strategy to promote reading,” Writers’ Union Chairman told a news conference in Yerevan.
On February 19, “Book donation day”, about 150 Armenian writers will meet students and teachers from Yerevan and regional schools to donate 200 books to the school libraries.
“I do hope that such meetings will draw the rising generation’s interest to reading,” Levon Ananyan noted.