Փետրվարի 20-ին <b>Մայրենիի միջազգային օրվա</b> շրջանակներում ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանով կրթության ու մշակույթի մի խումբ երախտավորներ պարգեւատրվել են ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պատվոգրերը հանձնում էր ՀՀ կրթության ու գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը:
«Եթե մենք հատուկ օր ենք սահմանում մայրենի լեզվի համար, նշանակում է` այն վտանգված է: Մենք պետք է հասկանանք, որ լեզուն է ձեւավորում մեր մտածելակերպն ու ապրելակերպը եւ մենք պետք է պահպանենք ու հոգ տանենք նրա մասին»,-նշել է նա:
Պատվոգրերի են արժանացել ԵՊՀ ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Սաքապետոյանը եւ ՀՊՄՀ ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Աելիտա Դոլուխանյանը, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, լեզվաբան Լավրենտի Միրզոյանը, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի կրթության բաժնի պետ Հայկուհի Քյուփելյանը, «Նարեկ» մանկապատանեկան ամսագրի խմբագիր, գրող, հրապարակախոս Սամվել Կարապետյանը, ՀՊՄՀ հայոց լեզվի եւ տարրական ուսուցման մեթոդիկայի ամբիոնի դոկտոր, պրոֆեսոր Ջուլիետա Գյուլամիրյանը, «Կրթություն» շաբաթաթերթի խմբագրի տեղակալ Գեղամ Նուրիջանյանը:
Մշակույթի ոլորտում պատվոգրեր ստացան Լեյլա Սարիբեկյանն ու Ազատ Գասպարյանը:
Շնորհակալագրերով պարգեւատրվել են Երեւանի թիվ 62 դպրոցի փոխտնօրեն Նարինե Գասպարյանը, «02» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Ներսես Աթաբեկյանը եւ «Տաղարան» համույթի գեղարվեստական ղեկավար Դանիել Երաժիշտը:

On February 20, according to a decree issued by RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan, a number of Armenian well-known education and cultural workers were awarded with certificates of RA Ministry of Education and Science in the framework of the <b>Native Language Day</b>.
Manuk Mkrtchyan, RA Deputy Minister of Education and Science, handed the certificates.
“If we have to appoint a special day for our native language, so it's in danger. We should understand that the language forms our thinking and lifestyle and we should maintain and take care of it,” he mentioned.
Ruben Sakapetoyan (PhD in Philology), Aelita Dolukhyan (PhD in Philology), linguist Lavrenti Mirzoyan (candidate of Pedagogy), Haikuhi Kupelyan, Head of Nork-Marash Education Department; Samvel Karapetyan, writer-publicist and editor of “Narek” children’s and junior magazine; Juliet Gyulamiryan (doctor and professor in methods of primary school teaching), as well as Gagik Minasyan and Gegham Nurijyan, chief and deputy editors of “Education” weekly journal, received the certificates.
Leila Saribekyan and Azat Gasparyan, Honored Art workers were also among the nominees.
Narine Gasparyan, Deputy Director of Yerevan N62 school, Nerses Atabekyan, editor-in-chief of “02” weekly journal, and Daniel Erazhisht were nominated to special awards.