Փետրվարի 18-21-ը Միլանում տեղի ունեցող BIT զբոսաշրջիկային միջազգային ցուցահանդեսին առաջին անգամ առանձին տաղավարով մասնակցել է Արցախի Հանրապետությունը (ԼՂՀ): BIT ցուցահանդեսում ներկայացված են 140 երկրներ, այն զբաղեցնում է շուրջ 57 000 քմ ցուցադրական տարածք եւ 9 սրահ:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի տաղավարների անմիջական հարեւանությամբ գտնվող «Ղարաբաղ»-ի տաղավարը, ուր ներկայացված էին Արցախի պատմությունն ու մշակութային հարուստ ժառանգությունը, արժանացել է կազմակերպիչների եւ այցելուների մեծ ուշադրությանը:
Ըստ կազմակերպիչների, ցուցահանդեսի այցելուների թիվն այս տարի կկազմի մոտ 200.000 մարդ:
ԼՂՀ պատվիրակությունը ղեկավարում է ԼՂՀ կառավարության զբոսաշրջության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը:

For the first time Artsakh (NKR) had its own pavilion at BIT International Tourism Fair in Milan between February 18 and 21, 2010. The fair brought together representatives of 140 countries providing 57 sq. m of expo hall area.
As the press office of RA Ministry of Foreign Affairs reported, the NKR pavilion, featuring the history and cultural heritage of Artsakh's population, was placed between Turkish and Russian pavilions.
According to the exhibition organizers, this year the number of the participants reached 200 thousand.