«Եվրատեսիլ մրցույթն արժանի չէ լուրջ վերաբերմունքի եւ գնահատականի, քանի որ իրենից ներկայացնում է ազգային մշակույթների աղավաղման միջոց: Կարծում եմ, որ հարկավոր չէ այդպիսի ուշադրություն դարձնել Հայաստանի մասնակցությանն այդ մրցույթին: Եվրատեսիլում ներկայացվելիք Եվա Ռիվասի երգի մասին կասեմ, որ Թուրքիան շատ բանի է հավակնում, եւ որոշակի քայլեր է ձեռնարկում օտար մշակութային ժառանգությունը սեփականացնելու համար: Եվ զարմանալի չէ, որ լսելով երգում արեւելյան երանգներ, իրեն թալանված է զգում: Իսկ այն, որ Թուրքիան դեռ չի հավակնում հայկական միջնադարյան երաժշտությանը, դա խոսում է այն մասին, որ նա դեռ չգիտի այդ երաժշտության գոյության մասին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Արզաս Ոսկանյանը:
Սակայն, վրդովմունքներ կային նաեւ այլ շրջանակներում: Էմմիի եւ Միհրանի երկրպագնուները, կազմակերպելով երթեր եւ հանրահավաքներ, բողոքում էին ազգային ընտրական փուլի արդյունքների դեմ (փետրվարի 14), համաձայն որի մայիսի 18-22 Օսլոյում մեր երկիրը կներկայացնի Եվա Ռիվասը «Apricot stone» երգով: Այդ ընտրությունը առաջացրել էր նաեւ Էմմիի եւ Միհրանի դժգոհությունը, սակայն փետրվարի 20-ին «Emmy-B» պրոդյուսերական կենտրոնի նախագահ, երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանը հայտնեց.«SMS-քվեարկության ժամանակ մենք բազմաթիվ խախտումներ են արձանագրել: Քվեարկության մեկնարկից անմիջապես հետո խափանվեց սերվերը եւ հանդիսատեսին ներկայացվեցին քվեարկության միայն առաջին մի քանի վայրկյանների արդյունքները: Մենք դեռեւս չենք ստացել քվեարկության արդյունքները InterMOB ընկերությունից, իսկ երբ ստանանք, կդիմենք EBC»:
Շաբաթվա ընթացքում կրքերն որոշ չափով մարեցին եւ պարզ դարձավ, որ Եվրատեսիլում երկրպագելու ենք Եվա Ռիվասին եւ Կարեն Կավալերյանի (խոսք) ու Արմեն Մարտիրոսյանի (երաժշտություն) երգի համար: Սակայն որքան էլ խոսենք Եվրատեսիլի կարեւորության կամ ոչ կարեւոր լինելու մասին, միեւնույն է Հայաստանը մեծ ոգեւորությամբ է նախապատրաստվում այս մրցույթին, իսկ երիտասարդությունը առանց PR-ի էլ ուշադրությունը կենտրոնացնում է երգի ընտրության ընթացքի եւ հետագա ներկայացման վրա:
Մինչդեռ, անցած շաբաթ Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը հայտարարեց. «Հայաստանի բնակչության շուրջ 70 տոկոսը գիրք չի կարդում, իսկ վերջին 10-15 տարում գրքերի, թերթերի եւ ամսագրերի տպաքանակը կրճատվել է տասնյակ անգամ, ինչը վկայում է լուրջ խնդրի առկայության մասին: Հարկավոր է մշակել բնակչության շրջանում գրքերի հանդեպ հետաքրքրության զարգացման ազգային ռազմավարություն»:
Սակայն, չնայած ընթերցանության նկատմամբ հետաքրքրության «ճգնաժամին» հայ երիտասարդության շրջանում, փետրվարի 19-21-ը ՀՀ Խնկո Ապոր Ազգային մանկական գրադարանում հայ տպագրության 500-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների շրջանակներում տեղի ունեցավ մանկապատանեկան գրականության ցուցահանդես-վաճառք, որը լինելով երրորդը, հավակնում է դառնալ ավանդական եւ որի կազմակերպիչները հուսով են, որ դա կնպաստի հետաքրքրության աճին ընթերցանության հանդեպ: Նախատեսվում է նմանատիպ ցուցահանդես-վաճառք կազմակերպել նաեւ Հայաստանի շրջաններում ու Արցախի Հանրապետությունում մինչեւ 2010 թվականը: Ցուցահանդեսը նվիրված էր գրքերի նվիրաբերման օրվան (փետրվարի19), երբ շուրջ 150 հայ գրողներ հանդիպումներ ունեցան Երեւանի եւ մարզերի աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ եւ 200-ական գիրք նվիրեցինի դպրոցական գրադարաններին:
Որակի առումով Հայաստանն ետ չի մնում նաեւ գրքերի հրատարակման գործում, ինչի ապացույց կարող է համարվել հաջողված մասնակցությունը գրքերի 17-րդ միջազգային ցուցահանդեսին Մինսկում: Եվ եթե այդ ցուցահանդեսի մասնակիցները հնարավորություն ունեին ծանոթանալ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաեւ հայտնի մարդկանց մասին պատմող գրքերին, ապա Մուրմանսկում լուսանկարչական ցուցահանդեսի այցելուները կարող էին զգալ իրենց Հայաստանում Ռոման Պակինյանի օգնությամբ:
Միեւնույն ժամանակ բրիտանական Հայ Վիքեմ քաղաքում բացվեց հայ մանրանկարչությանը նվիրված երկու ցուցահանդես`«Կենաց ծառ» եւ «Նկարազարդ ձեռագրեր»: Բացմանը ներկա Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպան Վահե Գաբրիելյանը նշել է. «Սա Հայ�Վիքեմում իրականացվող�հերթական մշակութային միջոցառումն է, որ ներկայացնում է Հայաստանը եւ տեղի է ունենում այս քաղաքի եւ Հայաստանի Իջեւան եւ Դիլիջան քաղաքների քույրացման` 2006թ. դեկտեմբերին սկիզբ առած գործընթացի շրջանակում: Ես հուսով եմ, որ միմյանց մշակույթին ծանոթանալու հնարավորություններ տվող այս միջոցառումները ոչ միայն կհանգեցնեն մոտ ապագայում քույրացման պայմանագրերի ստորագրմանը, այլեւ կակտիվացնեն Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության շրջանների միջեւ համագործակցությունը»:
Եվ շաբաթվա վերջին ակորդը կարելի է համարել երիտասարդ հայ կոմպոզիտոր, «Կանթեղ» համույթի գեղարվեստական ղեկավար եւ դաշնակահար Արփինե Կալինինայի հաղթանակը Մոսկվայում կայացած «Տրիումֆ» մրցույթում, որտեղ նա արժանացավ մեդալի իր «Հարության ցիկլի» համար: «18 տարում առաջին անգամ Հայաստանի ներկայացուցիչը մասնակցեց այս մրցույթին եւ դարձավ նրա մրցանակակիրը: Մեծ պատիվ է արժանանալ մի պարգեւի, որը ժամանակին ստացել են Օլեգ Յանկովսկին, Մայա Պլիսեցկայան եւ համաշխարհային մակարդակի այլ աստղեր»,-ասել է Արփինե Կալինինան:

27 Февраль 2010 - 12:01 AMT
Говоря о самой песне, которой будет представлена Армения на Евровидении, я бы не стал ее оценивать, однако подчеркну, что Турция претендует на многое и предпринимает определенные шаги для приватизации чужого культурного наследия и национального достояния. И не удивительно, что услышав восточные мотивы, чувствует себя ограбленным хозяином. И то, что Турция пока что не претендует на роль хозяина совершенства армянской средневековой песни, говорит о том, что пока не знает о ее существовании”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. отметил заслуженный деятель искусства Армении, композитор Арзас Восканян. Однако возмущались по поводу Евровидения и в других кругах. Большинство поклонников пары Эмми и Миграна, устраивая митинги и шествия, протестовали против результатов национального отборочного тура Армении (14 февраля), согласно которым с 18 по 22 мая в Осло песней “Apricot stone” нашу страну представит Ева Ривас. Данный выбор вызвал недовольство и самой пары, однако 20-го февраля председатель продюсерского центра “Emmy-B”, певица Надежда Саркисян сообщила: “Во время проведения SMS-голосования армянского отборочного тура нами было зафиксировано множество нарушений. Сразу после старта голосования произошел сбой сервера и зрителям были представлены лишь данные первых нескольких секунд зрительского голосования. Мы пока не получили результаты голосования от компании InterMOB, а когда получим, то обратится с ними в ЕВС”.
За минувшую неделю страсти немного улеглись, и стало ясно, что на Евровидении будем болеть за Еву Ривас и песню Карена Кавалеряна (слова) и Армена Мартиросяна (музыка).
Однако сколько бы не говорилось о важности или незначительности конкурса Евровидение, все ровно Армения готовится к данному конкурсу с большим воодушевлением, а молодежь и без PR-а концентрирует все свое внимание на процессе выбора и дальнейшем представлении песни.
Между тем на прошлой неделе председатель Союза писателей Армении Левон Ананян сообщил: “Более 70% населения Армении не читает книг, а за последние 10-15 лет издание книг, газет и журналов сократилось в десятки раз, что говорит о наличии серьезной проблемы. Необходимо разработать национальную стратегию по повышению популярности книг среди населения”. Но, несмотря на “кризис” интереса к чтению среди армянской молодежи, с 19 по 21 февраля в Национальной детской библиотеке Армении (НДБА) имени Хнко-Апера в рамках мероприятий, посвященных празднованию 500-летия армянского книгопечатания, прошла книжная ярмарка детско-юношеской литературы, которая будучи третьей, претендует стать традиционной и организаторы которой надеются снова поднять волну интереса подрастающего поколения к чтению. Планируется провести аналогичную книжную ярмарку в областях Армении и Республике Арцах (НКР) до 2012 года. Проведение книжной ярмарки, конечно же, не случайно совпало с днем дарения книг (19 февраля), когда около 150 армянских писателей встретились с учениками и преподавателями школ Еревана и областей и подарили школьным библиотекам по 200 экземпляров книг.
В плане качества Армения не отстает и в сфере издания книг, доказательством чего может послужить успешное участие в 17-й международной книжной выставке в Минске (Белоруссия). И если посетителям книжной выставки были представлены издания, рассказывающие об Армении, Арцахе, а также об известных армянах, то посетители фотовыставки, прошедшей в Мурманском областном дворце культуры имени Сергея Кирова, имели возможность почувствовать себя в Армении с помощью Романа Пакиняна. В тоже время в библиотеке британского города Хай Викем открылись две выставки фотографий армянской миниатюры “Древо жизни” и “Иллюстрированные рукописи”. Присутствующий на церемонии открытия выставок посол Армении в Великобритании Ваге Габриелян отметил: “Эти выставки являются очередным культурным мероприятием, проводимым в городе Хай Викем в рамках сотрудничества между британским городом и армянскими городами Иджеван и Дилижан. Я надеюсь, что такие мероприятия будут способствовать не только представлению культуры двух стран, но и завершению начатого в 2006 году процесса становления данных городов побратимами путем подписания соответствующего договора”. Завершающим аккордом представления армянской культуры за приделами страны стало участие и победа молодого композитора из Армении, художественного руководителя и пианиста ансамбля “Кантех” Арпине Калининой в московском конкурсе “Триумф”, где она получила именную медаль за музыку к “Пасхальному циклу” писателя Андрея Битова.
“Впервые за 18 лет представитель Армении принял участие в этом конкурсе и стал его призером. Большая честь – получить эту престижную награду, которая вручается в области литературы и искусства за вклад в российскую культуру. В свое время ее получали такие звезды, как Олег Янковский, Майя Плисецкая, Белла Ахмадулина, Игорь Моисеев и другие звезды мировой величины”,- отметила Арпине Калинина.