Իսկ եզրափակչում հանդիպեցին Իրանի եւ Թուրքիայի հավաքականները: Այդ պայքարում հաղթեց Իրանի հավաքականը 4:3 հաշվով: Աշխարհի գավաթում առաջին երեք տեղերը զբաղեցրած հաղթողները բացի գավաթներից ստացան դրամական մրցանակներ` 50 հազար, 30 հազար եւ 20 հազար դոլար: Գավաթին մասնակցել էին 8 երկրների հավաքականներ` Հայաստան, Իրան, Հունգարիա, Սկանդինավիայի հավաքականը, Կուբա, Ռուսաստան, Թուրքիա, Վրաստան: Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտիկները փետրվարի 18-19-ը Իրանի Իսպահան քաղաքում մասնակցեցին «Թախտիի գավաթ» միջազգային մրցաշարին: Պատվիրակության կազմում, որը գլխավորում է Արայիկ Բաղդադյանը, 13 ըմբշամարտիկ էր ընդգրկված:
Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր. Փետրվարի 15-ին Վանկուվերում ընթացող Ձմեռային օլիմպիական խաղերում 15 կմ դահուկավազքում հայ դահուկորդ Սերգեյ Միքայելյանը գրավել է 70-րդ տեղը 95 մասնակիցների թվում: Այդ տարածությունը նա հաղթահարել է 37.58,9 րոպեում: Օլիմպիական չեմպիոն է դարձել շվեյցարացի Դարիո Կոլոնյան (33.36,3 րոպե):
Կանանց 10 կմ դահուկավազքում հայաստանցի Քրիստինե Խաչատրյանը, ցույց տալով 34.17,5 րոպե արդյունքը, զբաղեցրեց 76-րդ տեղը 78 դահուկորդների թվում: Չեմպիոն դարձավ շվեդուհի Շարլոտտա Կալլան (24.58,4 րոպե):
Ֆուտբոլ. Մարտի 3-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը կանցկացնի ընկերական խաղ Բելառուսի հավաքականի հետ Թուրքիայում: Բելառուսի գլխավոր մարզիչ Բերնդ Շտանգեն արդեն հրապարակել է իր հավաքականի կազմը: Հայաստանի եւ Բելառուսի հավաքականները հանդիպել են երեք անգամ: Մեկական անգամ հաղթեց հավաքականներից յուրաքանչուրը, իսկ մեկ անգամ խմբերը ոչ ոքի խաղացին:
Մինչեւ Հայաստանի առաջնության մեկնարկը հայկական ակումբները շարունակում են պատրաստությունները եւ ընկերական խաղերը:
«Բանանց» ՖԱ-ը Անթալիայում անցկացնում է մարզաուսումնական հավաք: Ակումբը այս շաբաթվա ընթացքում անցկացրել է երկու խաղ: Առաջին խաղում ռումինական «Արջեշ» ակումբի դեմ «Բանանցը» պարտվեց 1:2 հաշվով, իսկ «Անջիի» (Մախաչկալա) հետ խաղաց 2:2 հաշվով:
Իսկ արծաթե մրցանակակիր «Միկան» Կիպրոսում հանդիպել է Կիեւի «Դինամո 2» ակումբի հետ, եւ պարտվեց 3:0 հաշվով:
Փետրվարի 14-ին Դոնեցկի «Մետալուրգ» ֆուտբոլի ակումբը, որտեղ հանդես են գալիս Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Հենրիկ Մխիթարյանն ու Արտակ Դաշյանը, ընկերական խաղ է անցկացրել իսպանական «Մարբելիայի» հետ, որը հանդես է գալիս Segunda Division B երկրորդ իսպանական լիգայում: «Մետալուրգ» ֆուտբոլի ակումբը 4:0 հաշվով հաղթել է «Մարբելիային»` երրորդ գոլը 38-րդ րոպեին խփել է Հենրիկ Մխիթարյանը: Իսկ փետրվարի 17-ին «Մետալուրգը» անցկացրեց եզրափակիչ ընկերական խաղ շվեդական «Մալմեի» դեմ: Խաղը ավարտվեց 0:0 հաշվով:
Թուրքիայում ընկերական խաղ անցկացրեցին ռումինական «Ստյաուան», որտեղ հանդես են գալիս Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Արման եւ Արտավազդ Քարամյանները, եւ բելառուսական «ԲԱՏԷ» ակումբը, որի կազմում խաղում է Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Հովհաննես Գոհարյանը: 2:0 հաշվով հաղթանակ տարավ ռումինական ակումբը:
Բռնցքամարտ. Հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամը եւ գերմանացի Մարկո Հուքը շարունակում են պատրաստվել իրենց հաջորդ մենամարտերին: Մարտի 6-ին Աբրահամը «Super Six World Boxing Classic» մրցաշարի շրջանակներում Կալիֆոռնիայում կանցկացնի իր երկրորդ մենամարտը Անդրե Դիրրելի դեմ (ԱՄՆ): Աբրահամն արդեն դիտել է մի քանի մենամարտ Դիրրելի մասնակցությամբ, այդ թվում նրա վերջին մենամարտը բրիտանացի Կառլ Ֆրոչի դեմ: «Դիրելն անհարմար մրցակից է, սակայն ես անպայման ցանկանում եմ ռինգը թողնել որպես հաղթող»,-ասել է Աբրահամը:
Մեկ այլ պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ` թեթեւագույն քաշային կարգում WBC եւ WBA վարկածներով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանն հայտարարել է, որ ցանկանում է անցկացնել խաղ-ռեւանշ Նոնիտո Դոնեյրի (Ֆիլիպիններ) հետ:
«Նա գիտի, որ այդ դեպքում նրա բախտը կբերի եւ այժմ նա անում է ամեն ինչ ինձ հետ հանդիպումից խուսափելու համար: Այժմ նա ցանկանում է մենամարտել Արսեի հետ, որը վերջերս պայքարում էր թափուր տիտղոսի համար,-ասել է Դարչինյանը:-Ես երկու տիտղոս ունեմ: Եթե նա իրեն իսկական տղամարդ է համարում, ապա պետք է միավորված մենամարտ անցկացնի ինձ հետ: Նա կարող է կռվել Արսեի հետ` իմ հետ մենամարտից հետո»:
Շախմատ. Փետրվարի 17-ին Մոսկվայում ավարտվեց Aeroflot Open շախմատային մրցաշարը: Փետրվարի 17-ին Մոսկվայում ավարտվեց «Աերոֆլոտ օփեն» շախմատի մրցաշարը: A1 մրցաշարում բոլոր 4 հայ շախմատիստներն էլ ոչ ոքի են խաղացել: Գաբրիել Սարգսյանը 5,5 միավորով զբաղեցրել է 12-րդ տեղը, Հրանտ Մելքումյանն ու Արման Փաշիկյանը 5 միավորներով զբաղեցնում են 31 եւ 32-րդ տեղը: Զավեն Անդրիասյանը 4 միավորով 62-րդ տեղում է: Մրցաշարի հաղթող է դարձել վիետնամցի գրոսմայստեր Լիմ Լի Կուանգը 7 միավորով:
A2 մրցաշարում Տիգրան Քոթանջյանը 5 միավոր է հավաքել եւ ավարտել է իր ելույթները «Աերոֆլոտ օփեն»-ում 25-րդ տեղում: Իսկ Դավիթ Պետրոսյանը 4 միավորով 44-րդ տեղում է: A2 մրցաշարում հաղթել է ռուսաստանցի Ալեքսեյ Պրիդորոժնին 6,5 միավորով:
Փետրվարի 16-ին տեղի ունեցավ շախմատի Լինարեսի մրցաշարի 4-րդ տուրը, որին մասնակցում է հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը: 4-րդ տուրից հետո Արոնյանը 2 միավորով 3-րդ տեղում է:
Հունիսի 3-7-ը Լեւոն Արոնյանը կմասնակցի Լեոնում (Իսպանիա) կայանալիք արագ շախմատի առաջնությանը: Արոնյանի մրցակիցները կլինեն Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել), Ֆրանսիսկո Վալյեխո Պոնսը (Իսպանիա) եւ Լենյեր Դոմինգես Պերեսը (Կուբա):
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը վնասվածքից հետո վերադարձավ մեծ թենիս: Փետրվարի 17-ին Բուենոս Այրեսում տեղի ունեցած Copa Telmex-2010-ում որոշիչ սեթի ժամանակ կարողացավ հաղթահարել իսպանացի Դանիել Հիմենո-Տրավերի դիմադրությունը 6:7, 6:4, 7:6 հաշվով: Եզրափակիչ դուրս գալու համար նա կմրցի Իսպանացի Ալբերտ Մոնտանյեսի հետ:
Սուսերամարտ. Փետրվարի 17-ին Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը հաղորդել է, որ Հայաստանի կադետների եւ պատանիների սուսերամարտի հավաքականը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 2-10-ը: «Մեր ֆեդերացիան որոշել է, որ մենք չենք մասնակցի եւ այդպես ավելի լավ կլինի մեր մարզիկների համար»,-ասել է Մադոյանը:

22 Февраль 2010 - 12:40 AMT
А в финале встретились сборные Ирана и Турции. В упорной борьбе победила сборная Ирана со счетом 4:3. Занявшие первые 3 места в Кубке мира кроме кубков получили и денежные награды – 50 тыс., 30 тыс. и 20 тыс. долларов. В Кубке мира принимали участие 8 сборных: Армении, России, Ирана, Венгрии, Кубы, Турции, Грузии и Скандинавии.
Вольные борцы Армении 18-19 февраля в иранском городе Испахан, принимают участие в международном турнире « Кубок Тахти». В составе делегации, возглавляемой Араиком Багдадяном, в Иране находятся 13 борцов.
Зимние Олимпийские игры: 15 февраля на Зимних Олимпийских играх в Ванкувере, в забеге на 15 км, армянский лыжник Сергей Микаелян среди 95 участников занял 70 место. Расстояние он преодолел за 37.58,9 минут. Олимпийским чемпионом стал швейцарец Дарио Колонья (33.36,3 минут). А в забеге на 10 км среди женщин Кристине Хачатрян с 34.17,5 минут заняла 76 место среди 78 лыжниц. Чемпионкой стала шведская спортсменка Шарлотта Калла (24.58,4 минуты).
Футбол: 3 марта в Турции сборная Армении по футболу проведет товарищеский матч со сборной Белоруссии. Главный тренер Белоруссии Бернд Штанге уже опубликовал состав своей сборной. Сборные Армении и Белоруссии уже встречались трижды, по одному разу победила каждая сборная, а один раз команды сыграли вничью.
До старта чемпионата Армении, армянские клубы продолжают подготовку и товарищеские матчи.
ФК «Бананц» проводит учебно-тренировочный сбор в Антальи. Ереванский клуб за эту неделю провел 2 матчей. В первой игре против румынского «Арджеша» «Бананц» проиграл со счетом 1:2, а во встрече с «Анджи» (Махачкала) сыграл вничью- 2:2.
A серебряный призер “Мика” на Кипре встретился с киевским “Динамо-2” и проиграл со счетом 3:0.
14 февраля донецкий футбольный клуб «Металлург», где выступают футболисты сборной Армении Генрих Мхитарян и Артак Дашян, провел товарищеский матч с испанским клубом «Марбелья» и победил со счетом 4:0. Третий гол в составе украинской команды забил Генрих Мхитарян. А 17 февраля «Металлург» провел заключительный товарищеский матч против шведского “Мальме”. Матч закончился 0:0.
В Турции товарищеский матч провели румынский «Стяуа», где выступают футболисты сборной Армении Арман и Артавазд Карамяны, и белорусский «БАТЭ», в составе которого играет нападающий сборной Армении Оганнес Гоарян. Победу со счетом 2:0 одержал румынский клуб.
Бокс: Армянский боксер Артур Абрахам и немецкий тяжеловес Марко Хук продолжают подготовку в Палм Спрингс (Калифорния, США) к своим следующим поединкам. Абрахам 6 марта в Калифорнии проведет свой второй поединок в рамках турнира «Super Six World Boxing Classic» против Андре Диррелла (США). Абрахам уже просмотрел несколько боев с участием Диррелла, в том числе его последний поединок против британца Карла Фроча и признался, что Диррелл – неудобный соперник, быстрый, но он хочет покинуть ринг победителем.
Другой профессиональный боксер – чемпион мира по версиям WBC и WBA в первом легчайшем весе Вик Дарчинян объявил, что хочет провести матч-реванш с Нонито Донейром (Филиппины).
«Он знает, что ему тогда улыбнулась удача и теперь делает все, чтобы не встретиться со мной. У меня есть два титула, которые он может выиграть. Если он себя считает настоящим мужчиной, то должен провести со мной объединительный поединок»,- сказал Дарчинян.
В ответ Дарчиняну Донейр сказал: «Надеюсь, я получу бой с Дарчиняном. Я никуда не делся. Я боксер, и должен слушать свою команду. Несомненно, я хочу этого боя. В особенности, если это может принести мне два чемпионских пояса».
Шахматы: 17 февраля в Москве завершился шахматный турнир Aeroflot Open. В турнире А1 Габриель Саркисян занял 12 место, Грант Мелкумян и Арман Пашикян соответственно 31 и 32 места, а Завен Андриасян на 62 месте. Победителем же турнира стал вьетнамский гроссмейстер Лием Ли Куанг.
В турнире А2 Тигран Котанджян завершил свое выступление в Aeroflot Open на 25 строчке. А Давид Петросян на 44 месте. В турнире А2 победил Алексей Придорожний (Россия) с 6,5 очками.
А гроссмейстер Левон Аронян с 12 февраля принимает участие в турнире “Линарес”, который проходит в испанском городе Линарес и завершится 25 февраля. После 4 тура Аронян занимает 3 место среди 6 участников. А летом- 3-7 июня Аронян примет участие в турнире по быстрым шахматам в Леоне (Испания). Соперниками Ароняна будут Борис Гельфанд (Израиль), Франсиско Вальехо Понс (Испания) и Леньер Домингес Перес (Куба).
Теннис: Давид Налбандян после травмы вернулся в большой теннис. 17 февраля в турнире Copa Telmex-2010 в Буэнос-Айресе он на тай-брейке третьего, решающего сета сломил сопротивление испанца Даниэля Химено-Травера со счетом 6:7, 6:4, 7:6. За выход в полуфинал нынешнего турнира аргентинец поспорит с еще одним представителем Испании Альбертом Монтаньесом.
Фехтование: 17 февраля генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян сообщил PanARMENIAN.Net, что сборная Армении среди кадетов и юниоров по фехтованию не поедет на чемпионат мира, который пройдет 2-10 апреля в Баку. «Наша федерация решила, что мы не примем участия, и так будет лучше для наших спортсменов»,- сказал Мадоян.