«Թատրոն-X» թատերական փառատոնի հանդիսավոր բացումը կկայանա մարտի 2-ին Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան Պետական տիկնիկային թատրոնում: Թվով երկրորդ «Թատրոն-X» փառատոնը կտեւի մինչեւ մարտի 28-ը:
«Փառատոնի հիմնական նպատակը անցյալ տարվա թատերական արդյունքների ամփոփումն է, երկրի դերասանների ու զանազան թատրոնների միջեւ մասնագիտական կապերի կարգավորումը, ինչպես նաեւ առանձնահատուկ թատերական մթնոլորտի ստեղծումը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ընդգծեց փառատոնի հիմնադիր եւ գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը:
Նրա խոսքով, «Թատրոն-X»-ը զանազան հայկական թատերական փառատոններից տարբերվում է ներկայացումներից հետո անցկացվող հասարակական քննարկումներով, որոնց մասնակցում են ինչպես պրոֆեսիոնալ ժյուրին, այնպես էլ հանդիսատեսները:
«Այս տարի փառատոնին կմասնակցեն Հայաստանի (Գյումրի, Վանաձոր, Արտաշատ, Կապան, Գավառ, Հրազդան), ինչպես նաեւ ԼՂՀ 25 թատրոններ: Ինչպես 2008-ին, այնպես էլ այժմ, յուրաքանչյուր թատրոն ինքն է որոշում, թե որ բեմադրությամբ է մասնակցելու փառատոնին: Կազմակերպիչների միակ պահանջն է` ներկայացնել անցյալ տարի բեմադրված ներկայացում»,- նշեց Ռուբեն Բաբայանը:
Նա հաղորդեց նաեւ, որ փառատոնը լուրջ հովանավորներ է ձեռք բերել, որոնց շնորհիվ երեք լավագույն ներկայացումներին դրամական մրցանակներ կշնորհվեն` 1-ին տեղի համար 1 մլն դրամ, երկրորդի համար` 500 հազ. դրամ եւ 300 հազ. դրամ երրորդ տեղը զբաղեցնող մասնակցին:
«Թատրոն-X» փառատոնի գլխավոր հովանավորներն են «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը եւ «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնը, իսկ կազմակերպիչներն են Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունն ու Ազգային թատերա-ստեղծագործական միավորումը` Հայաստանի Խաղաղության կորպուսը:

1 Март 2010 - 12:23 AMT
Торжественное открытие театрального фестиваля “Театр-X” состоится 2-го марта в ереванском Государственном кукольном театре имени Ованеса Туманяна. Второй по счету фестиваль “Театр-X” продлится до 28-го марта.
“Основная цель фестиваля – подведение театральных итогов прошлого года, налаживание профессиональных связей между актерами и различными театрами страны, а также создание особенной театральной атмосферы”, – подчеркнул основатель и художественный руководитель фестиваля Рубен Бабаян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По его словам, “Театр-X” отличается от различных армянских театральных фестивалей проводимыми после спектаклей публичными обсуждениями, в которых принимают участие как профессиональное жюри так и зрители.
“В этом году в фестивале будут участвовать 25 театров из Еревана и областей Армении (Гюмри, Ванадзор, Арташат, Капан, Гавар, Раздан), а также из НКР. Как в 2008 году, так и сейчас, каждый театр самостоятельно решает, какой постановкой участвовать в фестивале. Единственное требование организаторов – представить постановку сделанную за последний год”,- отметил Рубен Бабаян.
Он так же сообщил, что у фестиваля появились серьезные спонсоры, благодаря которым трем лучшим спектаклям будут присуждены денежные премии – за первое место 1 млн. драмов, за второе – 500 тыс. драмов и 300 тыс. драмов за третье место.
Генеральными спонсорами фестиваля “Театр-X” являются благотворительный фонд “Гагик Царукян” и концерн “Мульти Груп”, а организаторами являются Министерство культуры Армении и Национальное театрально-творческое объединение, при поддержке Комитета мира Армении.