Մարտի 3-ին Ծաղկաձորում ավարտվեց սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց լեռնադահուկային սպորտի առաջնությունը: Առաջնությունը կազմակերպել էր Հաշմանդամութլան հայկական ազգալին ֆեդերացիան: Մրցաշարին մասնակցում էին 13 լեռնադահուկորդներ: «Հսկա ոլորավայրէջք» սպորտաձեւում լեռանադահուկորդները 1200մ տարածություն հաղթահարեցին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Ռոստոմյանը, Ծաղկաձորում սահմանափակ հնարավորություններով լեռնադահուկորդները ուսումնամարզական հավաքներ էինն անցկացնում դեռեւս փետրվարի 8-ից: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ նույնպես զբաղվեն սպորտով եւ լավ արդյունքների հասնեն ոչ միայն մեր երկրում, այլեւ միջազգային մրցաշարերում,- ասաց Ռոստոմյանը:- Այս առաջնությունը մեր երիտասարդ լեռնադահուկորդներին կօգնի փորձ ձեռք բերել»:
Առաջնության մասնակիցները բաժանվել էին երկու խմբի` առաջին խմբում թույլ տեսողությամբ, երկրորդում` շարժման սահմանափակումներով մասնակիցներն էին: Վլադիմիր Գրիգորյանը հաղթանակ տարավ թույլ տեսողությամբ մարզիկների շարքում, իսկ երկրորդ խմբի հաղթող դարձավ Գեւորգ Շահվերդյանը:
«Այսօրվա մասնակիցները շատ երիտասարդ են, եւ չի բացառվում, որ արդեն 2014 թվականին ձմեռային Օլիմպիական խաղերում նրանք կկարողանան ներկայացնել Հայաստանը պարաօլիմպիկ խաղերում»,- ասաց Ռոստոմյանը:

Armenian Alpine Skiing Championship for athletes with physical disabilities was held in Tsaghkadzor, on March 3. The championship was organized by Armenia’s Sport Federation for disabled people. 13 alpine skiers participated in it. They overcame 1200 m distance in giant slalom.
Samvel Rostomyan, President of Armenia’s Sport Federation for Disabled People, told a PanARMENIAN.Net reporter that, starting from February 8, alpine skiers with physical disabilities are having team practice sessions in Tsaghkadzor. “We want the people with physical disabilities to get involved in sports, too, and to achieve good results both in Armenia and abroad. The championship will help our young skiers to gain experience,” he said.
The Championship participants split in two groups: athletes with visual disabilities and people with physical disabilities. Vladimir Grigoryan won in the group with visual disabilities, and Gevork Shahverdyan became the winner in the second group.
''Current participants are very young, and it’s quite possible that by 2014 Winter Paralympic Games they’ll be able to represent Armenia,” he said.