Մարտի 3-ին Ծաղկաձորում ավարտվեց սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց լեռնադահուկային սպորտի առաջնությունը: Առաջնությունը կազմակերպել էր Հաշմանդամութլան հայկական ազգալին ֆեդերացիան: Մրցաշարին մասնակցում էին 13 լեռնադահուկորդներ: «Հսկա ոլորավայրէջք» սպորտաձեւում լեռանադահուկորդները 1200մ տարածություն հաղթահարեցին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Ռոստոմյանը, Ծաղկաձորում սահմանափակ հնարավորություններով լեռնադահուկորդները ուսումնամարզական հավաքներ էինն անցկացնում դեռեւս փետրվարի 8-ից: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ նույնպես զբաղվեն սպորտով եւ լավ արդյունքների հասնեն ոչ միայն մեր երկրում, այլեւ միջազգային մրցաշարերում,- ասաց Ռոստոմյանը:- Այս առաջնությունը մեր երիտասարդ լեռնադահուկորդներին կօգնի փորձ ձեռք բերել»:
Առաջնության մասնակիցները բաժանվել էին երկու խմբի` առաջին խմբում թույլ տեսողությամբ, երկրորդում` շարժման սահմանափակումներով մասնակիցներն էին: Վլադիմիր Գրիգորյանը հաղթանակ տարավ թույլ տեսողությամբ մարզիկների շարքում, իսկ երկրորդ խմբի հաղթող դարձավ Գեւորգ Շահվերդյանը:
«Այսօրվա մասնակիցները շատ երիտասարդ են, եւ չի բացառվում, որ արդեն 2014 թվականին ձմեռային Օլիմպիական խաղերում նրանք կկարողանան ներկայացնել Հայաստանը պարաօլիմպիկ խաղերում»,- ասաց Ռոստոմյանը:

3 марта в Цахкадзоре прошел чемпионат по горнолыжному спорту среди людей с органичными возможностями. Чемпионат организовала Национальная Федерация Инвалидного спорта. В нем принимали участие 13 горнолыжников. Горнолыжники в виде «гигантский слалом» преодолели дистанцию в 1200м.
Как корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации Самвел Ростомян, в Цахкадзоре горнолыжники с органиченными возможностями проводят учебно-тренировочные сборы еще с 8 февраля: '' Мы хотим, чтобы люди с инвалидностью тоже занимались спортом и добивались бы хороших результатов не только у нас в стране, но и на международных турнирах,- сказал Ростомян,- этот чемпионат поможет нашим молодым горнолыжникам пробрести опыт''.
Участники чемпионата разделились на две группы: в первую вошли люди со слабым зрением, во вторую – с ограниченной возможностью передвижения. Владимир Григорян стал победителем среди участников со слабым зрением, а победителем второй группы стал Геворк Шагвердян
''Сегодняшние участники очень молодые и не исключено, что уже в 2014 году в зимних Олимпийских играх они смогут представлять Армению на параолимпийских играх'',- сказал Ростомян.