1 Մարտ 2010 - 16:57 AMT
Հայաստանի Հաշմանդամային հայկական ազգալին ֆեդերացիան մարտի 3-ին Ծաղկաձորում անցկացրել է լեռնադահուկային սպորտաձեւի ֆեդերացիայի առաջնություն սահմանափակ հնարավորությունների տեր անձանց միջեւ: «Հսկայական ոլորավայրէջք» (1200մ հեռավորություն) առաջնությանը մասնակցում էին 13 լեռնադահուկորդներ:
Վլադիմիր Գրիգորյանը դարձել է հաղթող թույլ տեսողություն ունեցող մասնակիցների շարքում, իսկ տեղաշարժման դժվարություններ ունեցող մասնակիցների շարքում հաղթող է դարձել Գեւորգ Շահվերդյանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Վլադիմիր Գրիգորյանն ասել է, որ այդ սպորտաձեւով զբաղվում է ընդամենը 3 շաբաթ. «Չէի սպասում, որ ես կդառնամ հաղթող, քանի որ իմ բոլոր մրցակիցներն ուժեղ էին: Կարծում եմ, որ կշարունակեմ զբաղվել լեռնադահուկային սպորտով, հատկապես, որ արդեն արդյունք կա»,- ասել է Գրիգորյանը:
Իննամյա Ռոբերտ Հավհաննիսյանն առաջնության ամենակրտսեր մասնակիցն էր: Նա տեղաշարժման սահմանափակ հնարավորություններով լեռնադահուկորդների խմբում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: «Ես զբաղվում եմ նաեւ լողով, եւ սպորտն ինձ շատ է օգնում: Կփորձեմ հաջորդ տարի հաղթող դառնալ»,- ասել է Հովհաննիսյանը:

National Wheelchair Sports Federation of Armenia held Alpine skiing championship among physically challenged skiers on March 3 in Tsakhkadzor. 13 skiers took part in the giant slalom (distance 1200 m) in the championships.
Vladimir Grigoryan and Gevorg Shahverdyan became winners among participants with visual impairments, and with limited mobility respectively.
As Vladimir Grigoryan told a PanARMENIAN.Net reporter, ''I did not expect to become a winner since all my opponents were strong. I think I will continue to be engaged in skiing, '' Grigoryan said.
A nine-year-old Robert Hovhannisyan was the youngest participant of the championship. He came the second among the skiers with limited mobility.