Փետրվարի 27-28-ին Պրահայում տեղի է ունեցել Ձյուդոյի աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանը ներկայացնում էին Արմեն Նազարյանը (66կգ ք/կ), Համբարձում Տոնոյանը (66կգ ք/կ), Արտյոմ Բաղդասարյանը (73 կգ ք/կ) եւ Հակոբ Առաքելյանը (100 կգ ք/կ):
Աշխարհի գավաթը նվաճել է Արմեն Նազարյանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գեւորգյանը, Արմեն Նազարյանը ՀՀ հավաքականի ամենափորձառու ձյուդոիստներից մեկն է եւ շարունակում է լավ մարզավիճակում մնալ: «Արմենից բացի, իմ ակնկալիքներն արդարացրեց նաեւ երիտասարդ մարզիկ Արտյոմ Բաղդասարյանը: Նա շատ լավ մեկնարկեց, սակայն ստացավ մեջքի վնասվածք եւ ավարտեց իր ելույթները: Իսկ Հակոբ Առաքելյանը առաջին անգամ էր հանդես գալիս այս քաշային կարգում»,-ասել է գլխավոր մարզիչը:
Ըստ նրա, ձյուդոիստները բավականին լավ հանդես եկան: «Մինչ գավաթի մրցաշարը մենք ուսումնամարզական հավաքներ ենք անցկացրել արտերկրի ձյուդոիստների հետ: Մրցավարները ծանոթացրեցին մեզ այն մի քանի փոփոխություններին, որոնք տեղի են ունեցել ձյուդոյում»,-ասել է Գեւորգյանը:
Մինչ Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը, որը տեղի կունենա ապրիլի 21-ին Վիեննայում, ձյուդոիստները մարտի 7-ին կմասնակցեն Հայաստանի գավաթի առաջնությանը: Դրանից հետո կձեւավորվի հավաքականը, որը մարտի 15-29-ին հավաքներ կանցկացնի Աբովյանում` պատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը:

27-28 февраля в Праге состоялся Кубок мира по дзюдо. Армению представляли Армен Назарян (в/к 66), Амбарцум Тоноян ( в/к 66), Артем Багдасарян (в/к 73) и Акоп Аракелян (в/к 100).
Кубок мира завоевал Армен Назарян. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по дзюдо Артур Геворкян, Армен Назарян один из опытных дзюдоистов сборной Армении, и он продолжает находиться в хорошей физической форме. ''Кроме Армена, мои ожидания оправдал и молодой дзюдоист Артем Багдасарян. Он очень хорошо стартовал, но получил травму спины и завершил свое выступление. А Акоп Аракелян выступил впервые и еще не освоился в этой категории'',- подчеркнул главный тренер.
По его словам, дзюдоисты выступили неплохо. ''До Кубка мира мы провели учебно-тренировочные сборы совместно с иностранными дзюдоистами. Арбитры нас ознакомили с несколькими изменениями, которые произошли в дзюдо'', – сказал Геворкян.
До старта чемпионата Европы, который состоится 21 апреля в Вене, дзюдоисты 7 марта примут участие в Кубке Армении. После сформируется сборная, которая 15-29 марта в Абовяне проведет сборы, готовясь к чемпионату Европы.