Նրա խոսքերով, այդ դժգոհությունները կքչանան, եթե մի քանի տարին մեկ անգամ վերահրատարակվեն արդեն գոյություն ունեցող դասագրքերը: «Օրինակ, մեր երեխաներն օգտվում են մի քանի նոր դասագրքերից արդեն 4-րդ տարին, եւ եթե այս տարի վերահրատարակել դրանք մի քանի շտկումներով, ապա քննադատությունները դրանց հասցեին ավելի քիչ կլինեն»:
Նա հայտնեց նաեւ, որ այսօր Հայաստանում ավարտին է մոտենում հայկական դպրոցների ավագ դասարանները նոր դասագրքերով համալրելը, ի դեպ ռուսերենից թարգմանված դասագրքերը կազմում են այդ թվի ընդամենը 10 տոկոսը. «Հայ մասնագետները բավականաչափ փորձ ունեն, որպեսզի դպրոցներին նոր որակյալ դասագրքեր տրամադրեն»:
Ուսումնական ձեռնարկներից հիմնական դժգոհությունը դրանց անմատչելիությունն է դպրոցականների համար. նախադասությունները շատ երկար են եւ բարդ, առաջադրանքները եւս բարդացել են: Երբեմն դժգոհում են նույնիսկ ուսուցիչները: «Սակայն դա ունի պարզ բացատրություն. երկար տարիներ նույն դասագրքերի օգտագործման պատճառով ուսուցիչները գրեթե անգիր են արել առաջադրանքների լուծումները, իսկ այժմ պետք է կրկին ինքնուրույն լուծեն նոր առաջադրանքները, որոնք երբեմն բավական բարդ են: Բայց մի քանի տարի անց ուսուցիչները կընտելանան նոր դասագրքերին, եւ դրանք ավելի հեշտ կթվան»,- ասել է Մկրտչյանը:
Ավագ եւ միջին դասարանների դասագրքերը տպվում են ոչ թե պետբյուջեի հատկացրած միջոցներով, այլ Դասագրքերի շրջանառու հիմնադրամի միջոցներով, որը հրատարակումից հետո գրքերն անվճար չի տրամադրում, այլ վարձով է տալիս դրանք: Պետբյուջեն վճարում է միայն կրտսեր դասարանների դասագրքերի համար, որոնք անվճար են տրամադրվում:
Նրա համար, որպեսզի դասագրքերն ավելի որակյալ լինեն, պետք է շատ հետազոտություններ անցկացնել, ինչով եւ պատրաստվում է զբաղվել «Զանգակ-97» հրատարակչությունը եռամսյա խորհրդաժողովի շրջանակներում, որի արդյունքներն ամփոփվելու են ընթացիկ տարվա մայիսին: Դրանից առաջ մեծ աշխատանք է իրականացվելու. Հայաստանի մի քանի պատահական ընտրված դպրոցներում հետազոտություններ են անցկացվելու որոշելու համար դասագրքերի հոգեբանամանկավարժական չափանիշները. «Այժմ ուսուցումը դպրոցներում անցկացվում է եռաստիճան մակարդակով, եւ համապատասխանաբար, պետք է դասագրքերը հրատարակել տարբեր աստիճանների բարդությամբ»:
Խնդիրներ են առաջանում նաեւ տառատեսակի հետ. երբեմն այս կամ այն տառատեսակը կարող է տեքստի անմատչելիության պատճառ դառնալ, դրա համար պետք է ընտրել առավել մատչելի տառատեսակը:
Քանի որ Հայաստանում ներմուծվում է եվրոպական ուսւցման համակարգ, ապա եվրոպական փորձագետների կարծիքները, որոնք նույնպես ելույթ են ունենալու խորհրդաժողովում, շատ օգտակար կլինեն: Հրատարակչության տնօրենը նաեւ ընդգծեց, որ հայկական դասագրքերը գրեթե ոչնչով չեն զիջում եվրոպականներին, համապատասխանում են դրանց բոլոր չափանիշներին, սակայն տարբերություններ եւս կան:
Այսպիսով, հայ հեղինակները ջանքեր են գործադրում, որպեսզի հրատարակեն բարձրորակ դասագրքեր, եւ որպեսզի դրանց հասցեին քննադատությունը հնարավորինս քիչ լինի: Այսօր հրատարակված են նոր դասագրքեր բոլոր ավագ եւ միջին դասարնների համար: «Հարցականի տակ են մնացել միայն երկու առարկաների դասագրքերը. 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ դասարանների Կերպարվեստի եւ Երաժշտության դասագրքերը, որոնք նույնպես շուտով լույս կտեսնեն»,- նշել է Սոկրատ Մկրտչյանը:

14 Март 2010 - 08:53 AMT
Сократ Мкртчян: Армянские специалисты обладают достаточным опытом, чтобы предоставлять школам качественные учебники
Он сообщил также, что на сегодняшний день в Армении подходит к концу переоснащение старших классов армянских школ новыми учебниками, причем переведенные русские учебники составляют всего 10% этого числа: “Армянские специалисты обладают достаточным опытом, чтобы предоставлять школам качественные учебники”.
Главной претензией к учебным пособиям является их недоступность для учеников: предложения слишком длинные и сложные, да и задачи в учебниках усложнились. Причем иногда жалуются даже сами учителя. “Однако и этому есть простое объяснение: за много лет использования одних и тех же учебников учителя практически выучили наизусть решения задач, а сейчас нужно снова самостоятельно решать новые задачи, которые иногда являются достаточно сложными. Но через пару лет учителя привыкнут и к этим новым учебникам, и они будут казаться им если не легче, то, по крайней мере, не сложнее предыдущих”, – подчеркнул Мкртчян.
Учебники средних и старших классов печатаются не на средства госбюджета, а на деньги Фонда обращения учебников, который после печати предоставляет книги не бесплатно, а сдает их в аренду. Госбюджет оплачивает расходы на учебники только младших классов, которые выдаются бесплатно.
Для того, чтобы учебники стали более качественными, нужно проводить много исследований, чем и собирается заняться издательство “Зангак 97” в рамках трехмесячной конференции, итоги которой будут подведены в мае текущего года. Перед этим же будет проведена большая работа: в нескольких случайно подобранных школах Армении будут проведены исследования для установления психологопедагогических критериев для учебников: “Ведь сейчас обучение в школе ведется на 3-х уровнях, и, соответственно, надо выпускать учебники разных уровней сложности ”.
Возникают также проблемы со шрифтом: иногда тот или иной шрифт может стать причиной для недоступности текста, поэтому нужно выявить наиболее доступный шрифт, на котором будут печататься учебники.
А так как в Армении вводится европейская система обучения, то мнение европейских экспертов, которые также будут выступать на конференции, будет очень полезным. Директор издательства подчеркнул также, что армянские учебники практически ничем не уступают европейским, отвечая почти всем их стандартам, однако различия в учебниках все же есть.
Таким образом, армянские авторы прилагают все усилия, чтобы выпускать высококачественные учебники, и чтобы критика в их адрес была как можно меньше. На сегодняшний день изданы новые учебники для всех средних и старших классов. “Под вопросом остались только учебники для двух предметов: Изобразительного искусства и Музыки 5,6,7 классов. Однако и они вскоре выйдут”, – отметил Сократ Мкртчян.