– Եթե մի կողմ դնելու լինենք այդ կառույցի ճարտարապետական արժեքը, որ 1960-ականների Երեւանի ու ողջ Խորհրդային միության համար նշանակալի էր, ապա միեւնույն է տարածքը եկեղեցի կառուցելու համար կմնա անպիտան։ Քաղաքաշինական նորմերն էլ եթե անտասենք, որոնք տվյալ տեղում եկեղեցի կառուցելուն ի նպաստ չեն, ապա հայոց եկեղեցեշինության նորմերն անտասելը անհնար կլինի։ Իսկ վերջինները նույնպես ի նպաստ չեն՝ եկեղեցին ոչ միայն կառույց է, այլեւ միջավայր, որի ստեղծման համար ուղղակիորեն տարածք չկա տվյալ տեղում, – սա փաստումն է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանի։ Ճիշտ հակառակ հիմնավորումներ է բերում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Տեր Վահրամ քհն Միքայելյանը.«Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին նշված տեղում կանգուն է եղել V-VI դարերից եւ ոչնչացվել է խորհրդային աստվածամերժության տրիներին։ Իսկ այսօր, բացի պատմական արդարության վերականգնումից, կարեւորվում է նաեւ եկեղեցու գոյությունը, որ պիտի նպաստի մեր հավատի այն չափի վերակնգնմանը, որ կար նախքան ավերակիչ աստվածամերժության տարիները, երբ յուրաքանչյուր ծուխ իր քահանան ուներ եւ նրա հետ անմիջականորեն էր հարաբերվում ։ Եւ որքան շատ գմբեթներ լինեն մեր քաղաքում, երկրում, այնքան հաճախ մենք մեր հայացքն ու միտքը կուղղենք առ Աստված»։
Որեւէ բան չբացառելու սկզբունքով առաջնորդվելու դեպքում, գուցե եւ հավանական թվա վերջին գաղափարը։ Սակայն ամենավառ օրինակը շնորհել է մեզ հարեւան Վրաստանը, որն անկախություն ձեռք բերելուց հետո, առաջին հերթին երկրի վարչական տարածքը խաչածածկ անրեց, փայց դա չխանգարեց սրբապղծության դեպքերի խրախուսմանը։ Ինչեւէ, այլեւս փաստ է, որ մի տեղ հազարն անցնելու դեպքում եկեղեցի կառուցող հայությունը (իհարկե ոչ բոլորը) դեմ է վերոնշյալ տեղում եկեղեցու կառուցմանը։
Եւ այսպես, Պողոս Պետրոս եկեղեցու կառուցմանը կողմ արտահայտվողները, որ մինչեւ օրս եղել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու հովվապետերը ընդգծում են կառույցի հոգեւոր եւ ճարտարապտական արժեքը։ Դեմ արտահայտվողները հակադարձում են՝ հոգեւոր տեսանկյունից պակասը (եթե իհարկե այն կա Ն.Պ.) լավագույնս կարող է լրացնել նշյալ տեղից մի փողոց այն կողմ Աբովյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկին մոտ գտնվող Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցին, որտեղ կառուցվելու է նաեւ երեւանյան կաթողիկոսանիստը, իսկ ճարտարապետական արժեքն համարում են զրոյական՝ այսինքն թե բացակա. V-VI դարերի եկեղեցին անցել է երկու վերականգնում, երկրաշարժ ու վերակառուցում, հետեւաբար կառուցվելիքը լինելու է մերօրյա ճարտարապտետական ու շինարարկան վարպետության, ցանկալի է՝ տաղանդի արգասիք։
Կինոդահլիճը եկեղեցով փոխարինելու կողմնակիցները որպես կառույցի անարժեքություն մատնանշում են երկարմյա պարապուրդն ու որոշակի ժամանակ ոչ բարեպաշտ նպատակներով ապօրինի օգտագործումը, աղբանոցի վերածվելը։ Մյուս կողմն, ընդունելով հանդերձ արդարացի փաստումը, հակադարձում է՝ վիճակն այնպիսին էր, ինչպիսին երկրի շնորհած հնարավորությունը, բայց այլեւս շտկված է։
Մի կողմ թողնելով եկեղեցու եւ կինոդահլիճի ճարտարապետական արժեքը՝ հարկ է նկատի առնել, որ անգամ մեծագույն պատմական անարդարությունը ոչ համարժեք, բայց միեւնույն է անարդարությամբ, որ գործելիք պահից պատմական կդառնա, շտկելը այլ անուն ունենալ չի կարող, քան ավեր ասվածն է։ Իսկ ավերելիքը ոչ միայն ուղղակի մի կառույց է, այլեւ այդ կառույցի միջոցով տասնամյակներով ստեղծված ու ապրվող-ապրեցնող միջավայրը, որը Երեւանը հարազտ է դարձնում մի քանի սերունդների համար։

Since it is impossible for the two buildings to coexist on the same territory, the Open-Air Hall, instrumental in building the unique color of the city, will have to be removed; and this is what the Armenian society is opposed to. Only in Facebook, around 3000 people expressed their disagreement with the decision. Despite this, Reverend Father Vahram Melikyan, press officer for Holy Etchmiadzin, justifies the necessity for the realization of this project as follows, “Surb Poghos-Petros Church had stood in the place of the present Moscow Cinema since V-VI centuries before it was destroyed during the years of sovetization. By constructing a similar church on its former site, we’re restoring historical justice. The Armenian Apostolic Church strives to reanimate the faith Armenians once had and to provide everyone with an opportunity to directly communicate with the priest. The more churches there are in our city and state, the oftener we’ll turn with our sight and thoughts to God.”
“Even if one disregards the architectural value of the hall, a novelty in 1960ies, the site isn’t fit for church construction all the same. Not only the city construction norms, but also those of Armenian church construction do not do the project a credit, since they demand completely different criteria, adopted by our ancestors for creating cultural-architectural values, which were included in the world culture heritage,” Mkrtich Minasyan, chairman of Union of Architects of Armenia says.
AAC’s argument, suggesting that the construction of the church is necessary for faith reanimation, is contraposed by the fact of existence of another church nearby – Katoghike, which will neighbor the Yerevan residence of Catholicos of All Armenians in the short run.
Considering the fact that the derelict Open-Air Hall wasn’t used for its intended purpose for a long time, and gradually developed into a junkyard, the opponents of the idea insist that the situation has recently undergone a dramatic change. As for the noble mission to restore the historical-cultural monument, it can hardly be considered feasible. Surb Poghos-Petros Church was restored and renovated after the earthquake of 1679, to be destroyed ages later in soviet times.
The problem, however, lies neither in the architectural nor the historical value of this or that construction. The implementation of the proposed and mandatory-to-accomplish idea will inevitably result in repeating the fatal mistake. The destruction of the existing value, which contributes to the vital city atmosphere, and whose lack would result in many generations losing a part of their old Yerevan, can by no means be defined as reparation of historic justice.