«Հայաստան անվանումը լսելիս, ես ինչ-որ տարաշխարհիկ բան էի պատկերացնում, սակայն հայերն ու սերբերը շատ ընդհանուր գծեր ունեն: Դուք գտնվում եք անբարենպաստ աշխարհագրական դիրքում, առանձնապես Եվրոպայի առնչությամբ նույնպիսի դիրքում եք, ինչ-որ Սերբիան, մենք նույնիսկ նույն թշնամիներն ունենք: Հենց այս պատճառով Հայաստանում ճանաչված լինելն ինձ համար ավելի կարեւոր է, քան ԱՄՆ-ում», – մարտի 5-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է սերբ ռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ հայերի ու սերբերի պատմական ենթագիտակցությունը շատ նման է: «Դուք Ցեղասպանության միջով եք անցել, մենք` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նույն բանն ենք ապրել: Հենց այդ պատճառով ես վստահ եմ, որ իմ նկարահանած ֆիլմերը հայերը նույնքան լավ են ընդունելու, որքան սերբերը, եւ ես երջանիկ եմ»:
Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանից ստացած իր տպավորությունների մասին խոսելիս, Կուստուրիցան ընդգծել է. «Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, որ ես Փարաջանովի ֆիլմերից մեկում եմ գտնվում: Ռեժիսորի տուն-թանգարանը նրա տաղանդի եւս մեկ ապացույցն է: Նրա «Մոռացված նախնիների ստվերները» ֆիլմը իմ դիտած ամենալավ ֆիլմերից մեկն է»:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ իր ֆիլմերը հազիվ թե երբեւէ «Օսկար» ստանան, քանի որ պարգեւների հանձնումն իր քաղաքական աստառն ունի: «Իսկ ես մի փոքրիկ եւ նյարդերի վրա ազդող մի երկրի ներկայացուցիչ եմ», – ընդգծել է ռեժիսորը:

"When I heard the name of Armenia, I imagined something exotic, but the Armenians and Serbs have many common features. You are in an awkward geographical position, in regard to Europe you in the same position as Serbia, and we have similar enemies. That is why for me to be recognizable in Armenia is much more than to be recognizable in the United States, " Emir Kusturica , famous Serbian film director and musician told a news conference on March 5 in Yerevan.
According to hum, the historical subconsciousness of Armenians and Serbs are very similar. "You have gone through Genocide, we underwent the same during the Second World War. And that is why I believe movies I shoot will be accepted well by Armenians, like by Serbs, and I'm happy for that".
Speaking about his impressions from the house-museum of Sergei Parajanov, Kusturica said: "I had a feeling that I was found myself in one of the films of Parajanov. This Museum is yet another proof of his genius. His film "Shadows of Forgotten Ancestors" is one of the best films I have ever seen".
According to Kusturica, his films hardly ever get an Oscar, since these awards has their political implications. "I am from a small country which is like a pain in the neck foe others , " the director said.