Մարտի 5-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա հայտնի սերբ կինոռեժիսոր եւ երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցայի եւ «The No Smoking Orchestra» խմբի համերգը:
Հայտնի կինոռեժիսորի եւ նրա խմբի եռօրյա այցը Հայաստան կազմակերպվել է ՀՀ Մշակույթի նախարարության կողմից:
Մարտի 4-ին Կուստուրիցան այցելեց Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարան, որտեղ հանդիպեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ:
«Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանը ցույց է տալիս, թե ինչպիսի մեծ մարդ ու արվեստագետ է եղել Փարաջանովը: Ցավոք, աշխարհն այլեւս նման հանճարների լույս աշխարհ չի բերում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում իր տպավորություններով կիսվեց հայտնի սերբ կինոռեժիսոր եւ երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան:
Ռեժիսորն ընդգծեց մշակույթի ինքնատիպության պահպանման կարեւորությունը եւ ավելացրեց. «Փոքր ժողովրդի ներկայացուցիչը պարտավոր է կրթված լինել: Փոքր երկրները պետք է վերամիավորեն եւ հավատարիմ մնան իրենց հավատին ու մշակույթին: Փոքր ժողովուրդներն ուղղակի մշակույթի կարիք ունեն, մինչդեռ մեծերն արվեստը որպես արգելք են ընկալում մշակույթից վիդեոխաղերին անցում կատարելու համար»:
Հայաստան կատարած իր այցի մասին Կուստուրիցան պատրաստվում է երկու ֆիլմ նկարահանել, որոնց հեղինակները կլինեն Կոխկի-Ստեֆան Հասեյնը եւ Մարատ Սարգսյանը (Լիտվա):

5-го марта в академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна состоится концерт известного сербского кинорежиссера и музыканта Эмира Кустурицы и группы “The No Smoking Orchestra”.
Трехдневный визит знаменитого кинорежиссера и его группы в Армению организован Министерством культуры РА.
4-го мая Кустурица посетил дом-музей Сергея Параджанова, где встретился с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном и министром культуры РА Асмиком Погосяном.
“Дом-музей Сергея Параджанова показывает, каким великим человеком и артистом был Параджанов. К сожалению, мир не рождает больше таких гениев”, – поделился своими впечатлениями в ходе состоявшейся в Ереване пресс-конференции, известный сербский кинорежиссер и музыкант Эмир Кустурица.
Режиссер подчеркнул важность сохранения самобытности культуры и добавил: “Представитель небольшого народа обязан быть образованным. Маленькие страны должны воссоединиться и оставаться верными своей вере и культуре. Небольшие народы просто нуждаются в культуре, в то время как большие культуру и искусство воспринимают как преграду для перехода от культуры к видео играм”.
О своем посещении Армении Кустурица собирается снять два фильма, авторами которых будут Кохки-Стефан (Япония) Хасейн и Марат Саркисян (Литва).