Սերբ կինոռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցան մտադիր է Հայաստանի մասին ֆիլմ նկարահանել եւ մասնակցել հայկական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Էմիր Կուստուրիցան: «Անցյալ տարի ես «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին մասնակցելու հրավեր ստացա, բայց չհաջողվեց գալ: Մոտ ապագայում ես մտադիր եմ լրացնել այդ բացը»,- ասաց նա:
Նա նշեց նաեւ, որ այժմ աշխատում է երկու նոր ֆիլմերի շուրջ: Բացի դրանից, մոտ ապագայում նա կավարտի իր գիրքը: Դա 12 պատմվածքներից բաղկացած ինքնակենսագրական ժողովածու է:
«Էմիր Կուստուրիցայի եւ «The No Smoking Orchestra»-ի այցը կարեւոր իրադարձություն է մեր երկրի մշակութային կյանքում: Հայաստանի եւ Կուստուրիցայի միջեւ կապող օղակը Բելգիայում բնակվող Խաչատուր Ալմազյանն է: Նա Եվրոպայում հայտնի ջութակահար է: Բարձր գնահատելով նրա արվեստն ու հեղինակությունը` Կուտուրիցան համաձայնեց Հայաստան այցելել, ինչի առիթով մենք շատ ուրախ ենք»,- մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Կուստուրիցան Ծիծեռնակաբերդ այցելեց եւ հարգեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը կընդունեն կինոռեժիսորին, որից հետո Կուստուրիցան եւ «The No Smoking Orchestra» խմբի անդամները հարավսլավացի զոհված օդաչուների հիշատակին նվիրված հուշակոթող կայցելեն: Իսկ երեկոյան Մոսկվա կինոթատրոնում նա կհանդիպի հայկական բուհերի ուսանողների հետ:

Serbian filmmaker Emir Kusturica plans to make a movie about Armenia and participate in Golden Apricot film festival.
“I was invited to participate in Golden Apricot film festival this year, but didn’t make it. In near future I will catch up on it,” Serbian filmmaker told a news conference in Yerevan.
Emir Kusturica is currently working on 2 films; in near future, a collection of 12 autobiographical stories will be ready.
“Visit of Emir Kusturica and “The No Smoking Orchestra” is an important event in the cultural life of our country. Acclaimed Belgium-based violinist Khachatur Almazyan is the one we should thank for causing Emir Kusturica’s visit to Armenia,” RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan said at news conference.
Today, Emir Kusturica commemorated Armenian Genocide victims in Tsistsernakabed.
Saturday, March 6 Armenian President Serzh Sargsyan and His Holiness Catholicos Karekin II will meet with the filmmaker. The meeting will be followed by visit to the memorial to perished Yugoslavian pilots. In the evening Emir Kusturica will meet Armenian university students.