Սերբ կինոռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցան մտադիր է Հայաստանի մասին ֆիլմ նկարահանել եւ մասնակցել հայկական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Էմիր Կուստուրիցան: «Անցյալ տարի ես «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին մասնակցելու հրավեր ստացա, բայց չհաջողվեց գալ: Մոտ ապագայում ես մտադիր եմ լրացնել այդ բացը»,- ասաց նա:
Նա նշեց նաեւ, որ այժմ աշխատում է երկու նոր ֆիլմերի շուրջ: Բացի դրանից, մոտ ապագայում նա կավարտի իր գիրքը: Դա 12 պատմվածքներից բաղկացած ինքնակենսագրական ժողովածու է:
«Էմիր Կուստուրիցայի եւ «The No Smoking Orchestra»-ի այցը կարեւոր իրադարձություն է մեր երկրի մշակութային կյանքում: Հայաստանի եւ Կուստուրիցայի միջեւ կապող օղակը Բելգիայում բնակվող Խաչատուր Ալմազյանն է: Նա Եվրոպայում հայտնի ջութակահար է: Բարձր գնահատելով նրա արվեստն ու հեղինակությունը` Կուտուրիցան համաձայնեց Հայաստան այցելել, ինչի առիթով մենք շատ ուրախ ենք»,- մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Կուստուրիցան Ծիծեռնակաբերդ այցելեց եւ հարգեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը կընդունեն կինոռեժիսորին, որից հետո Կուստուրիցան եւ «The No Smoking Orchestra» խմբի անդամները հարավսլավացի զոհված օդաչուների հիշատակին նվիրված հուշակոթող կայցելեն: Իսկ երեկոյան Մոսկվա կինոթատրոնում նա կհանդիպի հայկական բուհերի ուսանողների հետ:

Сербский кинорежиссер Эмир Кустурица намерен снять фильм об Армении и принять участие в армянском кинофестивале “Золотой абрикос”. Об этом на состоявшейся в Ереване пресс-конференции заявил Эмир Кустурица . “В прошлом году я получил приглашение на участие в кинофестивале “Золотой абрикос”, но не получилось приехать. В ближайшем будущем я намерен наверстать упущенное”, – сказал он.
Он также отметил, что сейчас работает над съемками двух новых фильмов. Кроме того, в скором времени он закончит писать книгу. Это автобиографический сборник 12 рассказов.
“Визит Эмира Кустурицы и “The No Smoking Orchestra” важное событие для культурной жизни нашей страны. Связующее звено между Арменией и Кустурицей это проживающий в Бельгии Хачатур Алмазян. Он известный в Европе скрипач. Высоко оценивая его искусство и авторитет, Кустурица согласился посетить Армению, чему мы очень рады”, – сказала министр культуры РА Асмик Погосян в ходе пресс-конференции.
Кустурица посетил также Цицернакаберд, и почтил память жертв Геноцида.
6-го марта президент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех Армян Гарегин Второй примут кинорежиссера, после чего Кустурица и члены “The No Smoking Orchestra” посетят мемориал, посвященный памяти погибших югославских летчиков. А вечером в кинотеатре Москва он встретится со студентами армянских ВУЗов.